Avrupalı caz devinin konseri yılın sürprizlerinden biri

Avrupalı caz devinin konseri yılın sürprizlerinden biri

 

Avrupa caz sahnesinin büyük ustası Henri Texier yarın akşam (10 Mayıs) CRR'de konser verecek

 

 

Yarın akşam, CRR'de konserini izeyeceğimiz Fransız basçı Henri Texier'nin günümüzden 45 yıl önce yayınladığı şarkı geçen sene kendiliğinden nasıl dans klüplerinin favorisi haline geldi?

 

Müzik dünyasında böyle şeyler olur belki ama her şeyi tesadüfe bağlamak kolay değil.

 

İngiliz DJ ve prodüktör Bonobo, Henri Texier'nin 1977 yılında yayınladığı klasikleşmiş albümü "Varech"teki "Les Là-Bas" isimli parçanın remiksini yayınlayınca kısa zamanda klüplerin en sevdiği yeni işlerden biri oldu. Tabi bu sayede bir çok genç müziksever de Henri Texier ismiyle tanıştı.

 

Avrupa caz sahnesinin on yıllardır kült statüsündeki sanatçıları arasında sayılan Henri Texier okullu değil alaylı bir kontrbasçı.

 

Sözünü ettiğimiz albümü 1977 yılında çıkmış olsa da ilk işlerini 1970'lerin başında yayınlamıştı. Tabi bir çok Avrupalı caz virtüözünün yaptığı gibi Texier'de Avrupaya turneye gelen Amerikan caz yıldızlarıyla aynı sahneleri paylaşmayı ihmal etmedi.

 

Henri Texier ile ilgili derli toplu bir paragraflık anlatımı yazar Barney Whitaker güzel özetlemiş; "Texier'in caz ile Kelt, Afrika, Hint ve Orta Doğu unsurlarını buluşturarak parçalarının toplamından daha büyük bir avangart ifade ortaya koyan ilk albümlerinin eklektik doğasına bakılırsa, bu kendine özgü gelenek ve biçim ustasından daha azını bekleyemezsiniz. On yıllar boyunca, Fransız usta dünyevi etkiler listesinden ödünç almayı başarırken, tamamen kendi vizyonuna özgü kalmayı başaran mükemmel bir ses geliştirdi. Texier'nin yaratıcı kişiliğinde diğerlerinden daha fazla yer edinen iki önemli unsur var; Kuzey Afrika ve Kızılderili halklarının müzik gelenekleri ve her birinin kendi pratikleriyle birlikte getirdiği zengin estetik ve kültürel anlayış. Texier'e göre, 'Kovboylar ve Kızılderililer'e dair çocuksu bir fanteziden doğan şey, o zamandan beri başkalarının acı dolu yaşanmışlıklarına karşı gerçek bir empatiye dönüştü: “Kızılderili soykırımını Afro-Amerikalılara yapılan zulümle ilişkilendirdim ve caz müziği aracılığıyla Amerika'nın bu sefil kesimiyle özdeşleştim” diyor son albümünün liner notlarında. Texier, "An Indian's Life" (2023) ile bir kez daha yerli halkla dayanışmasını bildiği en iyi şekilde ifade ediyor".

 

Henri Texier Türkiye'yi kapı komşusu yapan müzisyenlerden değil. Cazkolik'in arvişine bakınca geçen 15 yılda sadece bir kez geldiğini görüyoruz. 2017'de 27. Akbank Caz Festivali için. CRR'nin geçmiş sanatçı portföyünde yer almış bir isim de sayılmaz.

 

Bu kadar kült bir müzisyenin İstanbul'un en akustik caz mabedine gelecek olması yılın en güzel caz fırsatlarından biridir, buna emin olabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 09 Mayıs 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.