Bir dedektiflik hikayesi...

Bir dedektiflik hikayesi...

Haberi okuduğunuzda anlıyorsunuz ki bu bulunma öyküsü aslında yeni bir öykü değil.

Duke Ellington’ın dünyaca ünlü, Amerikan müzik tarihinin köşe taşlarından biri sayılan "Take the "A" Train" isimli parçası 1939 yılında yazılmıştı, parçanın anlamı da o sıralarda başlayan ve Manhattan’ı New York’un kalanına bağlayan metro hattına verilen isimdi "A" Train, Manhattan ahalisine önemli bir ulaşım vasıtası olan bu hattın ismini Duke Ellignton ve Billy Strayhorn "Take the "A" Train" isimli bestelerinde ölümsüzleştirince hem parça çok çok ünlendi hem de kendileri büyük bir ticari başarı sağladılar. Bu ticari başarıdan maddi anlamda Duke Ellington’ın fayda sağladığı kesin.

İşte bu şarkının orijinal nota baskı kalıplarını bulduğunu iddia eden Gafield Gillings isimli bir New York, Brooklyn’li ile bir araya gelen "Tarih Dedektifleri"nden Tukufu Zuberi bu çinko-metal kalıpların peşine düştü. Gillings ile konuşan Tukufu Zuberi bu kalıpların nasıl elde edildiğini öğrendi. Aslen Brooklyn’li olan Gillings bu sayfaları 20 yıl önce bir çöplüğün içinde koliler halinde çöpe atılmış notalarla dolu sayfaların arasında bulmuş. İş bu kalıplar Gillings’in hemen dikkatini çekmiş elbette. Sayfaların bulunma öyküsü kısaca böyle.

Tukufu ile konuşan Gillings aslen keşfinin gerçekliği konusunda halen emin değil, biraz da gerçeğin ortaya çıkması için bu kişilere başvurmuş. Ama niye bu iş için 20 yıl beklemiş derseniz onu bilmiyoruz.

Duke Ellington’ın başarısının arkasında iki kişinin bulunduğundan bahseden Tukufu bu kişilerin ilkini yayıncısı Irving Mills olarak belirtirken diğerini de genç bestecisi Billy Strayhorn olarak tanımlıyor. Bu keşifin orijinalitesinden emin olmak için Vandeb Stüdyolarından Frank Romano ve Harlem Ulusal Caz Müzesi yöneticisi Loren Schoenberg ile konuşması gerektiğini söyleyen Tukufu, Schoenberg ve Romano ile buluşuyor. Aslında bu metal plakalardan ziyade zamanla konuşma "Take the "A" Train" üzerine yoğunlaşıyor ve o zaman öğreniyoruz ki ünlü parçanın esas bestecesi olan Billy Strayhorn’la ilgili kendi iç hikayesi var. Şöyle ki; Duke, Strayhorn’u kendisi ile çalışması için New York’a çağırır, kendine Harlem’de bir ev tutan Strayhorn’un her gün kulüp programları için Manhattan’ı gidip gelmesi gerekmektedir, dönemin yeni açılan metro hattını Strayhorn’a öğreten Duke, Strayhorn’un sorunsuz gidip gelmesini sağlar. Parçanın hikayesi esasen bu şekilde ortaya çıkıyor.

Parça sonradan çok büyük ticari başarı kazandı, Duke’ün kurduğu kendi bağımsız firması Tempo Music Company’nin itici motoru olan şarkı ile ilgili bulunan ve çoğaltmaya yarayan bu metal plakalar Romano ve Tukufu’ya göre şirket bu notaların çoğaltılması ve satılması amacıyla üretmiş, basmış olabilir sonucuna varıyorlar.

Cazkolik.com / 8 Eylül 2009, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.