İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı

İstanbul Caz Festivali "Genç Caz" seçmeleri başladı

Yılın cazda yeni günler keşfetme zamanı geldi... İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nca temmuz ayında gerçekleşecek 24. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor.

 

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 15. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve toplulukların festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, onları teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı/kazandırmayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar başvurularını iksv.org/genccaz adresinde yer alan online başvuru formunu doldurarak yapabilirler. Başvuru formu, dosyaları içeren linkle beraber en geç 12 Mayıs 2017 Cuma günü saat 17.00’ye kadar gönderilmelidir.

 

Genç müzisyenler seçmelere klasik ya da çağdaş caz türlerinde çalışmaların yanı sıra, fusion caz, rock caz, funk caz, latin caz, pop caz, acid caz, blues, soul, RB, elektronik caz ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılabiliyor. Repertuvar, adayların kendi özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarının veya başka parçaların yorumlarından da oluşabilir. Genç Caz’a profesyonel bir albüm yayımlamamış ve müzisyenleri 30 yaşın altında olan topluluklar başvurabiliyor.

 

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, başvuruların arasından belirlenecek sekiz topluluk, 28 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de yapılacak değerlendirme konserine davet edilecek. Halka açık yapılacak konserde seçici kurul, 15`er dakikadan oluşan canlı performansları izleyerek 24. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak dört ismi belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıca, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.

 

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Aycan Teztel, müzisyen Cem Tuncer, müzisyen Cenk Erdoğan, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzisyen Hediye Güven, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzik yazarı Sevin Okyay ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin yer alıyor.

 

Sizi de aşağıdaki isimler gibi yakın geleceğin önemli müzisyenleri arasında görmek istiyoruz

 

Genç Caz konserleri, geçen on dört yıl içerisinde 50’nin üzerinde genç caz sanatçı ya da topluluğuna dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla aynı festivalde yer alma imkânı sağladı. Bunun yanı sıra sanatçılar İstanbul Caz Festivali sonrasında başka festivallere katıldılar ve Türkiye ile yurt dışındaki çeşitli caz kulüplerinde sahne alma fırsatı yakaladılar. Geçtiğimiz yıllarda Genç Caz katılımcıları arasında Gevende (günümüzün en popüler topluluklarından), Mikado, Ece Göksu (gitar ustası Neşet Ruacan`la albümünü yayınladı), Ozan Musluoğlu (bugüne kadar 4 önemli projeye imza attı), Batuhan Şallıel ve Anıl Şallıel (gitar ustası Önder Focan`la albüm yayınladılar ve yurtdışında alto saksofon ödülü kazandılar), Volkan Topakoğlu (kendi albümünü yayınladı), Yaşam Hancılar (geçen hafta Hollanda`da ikinci albümünü yayınladı), Cihan Mürtezaoğlu, Deniz Taşar (ardı ardına iki yeni albüm yayınladı), Çağrı Sertel, Ekin Cengizkan, Başak Yavuz ("Bi Şarkım Var" projesini yürütüyor ve genç bestecilere destek oluyor), Tolga Erzurumlu (Genç Caz sonrası 2 albüm yayınladı), Eylül Biçer, Sanat Deliorman ve İpek Dinç gibi müzisyen ve topluluklar yer alıyor.

 

Cazkolik.com / 18 Şubat 2017, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.