Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak...

Bir yaz akşamı Kalamış Parkı`nda caz dinlemek, bisiklet ölümlerine dur demek ve tango yapmak...

(Leyla Diana Haberi) Kadıköy Belediyesi’nin bu yaz düzenlemiş olduğu muhtelif etkinlerden Yaz Caz konserlerinin sonuncusu 17 Ağustos Cumartesi akşamı Ayşe Tütüncü Quartet konseri ile sona erdi. Gündüz başlayan rüzgar gece devam etse herhalde nota kağıtları havada uçuşuyor olacaktı ancak rüzgar konserin başlamasına saygı duymuş olmalı ki Ayşe Tütüncü Quartet’in gerçek notaları Kalamış Parkını sardı ve o rüzgar bizi alıp öyle yerlere götürdü ki, en sonunda güzel bir sürprizle bitti.

 

Açıkhava konserleri yaz akşamlarının vazgeçilmez keyiflerinden. Yazın sıcağında esen rüzgarla rahatlarken müziğin ritmine kendinizi bırakmanız da cabası. Hele bu konserlerin parklarda olduğunu düşünecek olursak çok daha güzel olur. İnsanlar öylesine rahatlıyor ki...Çimenlerin  üzerine yayılanlar, köpekleriyle oynayanlar, çocuklarını, bebeklerini alıp gelenler, yaşlısı genciyle adeta panayır havasında. Bir yandan ay gökyüzünde parlarken, bir yandan baloncu, pamuk helvacı, mısırcı sessiz dolaşmakta. Her şey aslında "caz“ gibi. Yani özgür, huzurlu, bazen sürprizlerle dolu ama en önemlisi halk bunu çok sevdi. Detaylar çok tabii ve onlardan kareler ile, gidemeyenler, bu güzel akşamı kaçıran sevgili dostlara fotoğraflar ile biraz olsun yansıtabiliriz belki.

 

Müzisyenlerden ve çalan parçalardan söz etmek gerekirse; Panayır albümünden çaldığı parça ile adeta panayır havasında geçen konserde Ayşe Tütüncü’ye Meriç Demirkol (saksofon), Şuayip Yeltan (bas gitar), Hakan Kılıçoğlu (davul) eşlik ettiler. Ağırlıklı olarak kendi bestelerinin yanı sıra, Türkiye’nin değerli iki caz sanatçısı Selen Gülün ve Ozan Musluoğlu bestelerine ve çeşitli cover`lara yer verdi. Gece oldukça renkliydi. Benim için önemli ve sevimli olan bir kaç şey vardı. Önemli ve anlamlı olan; 18 Ağustos’ta gerçekleşen Bisiklet Ölümleri Dursun Eylemi sebebiyle eyleme katılması beklenen bini aşkın bisikletlinin de gecede olmalarıydı.

 

Konuyla ilgili kısa not da verecek olursak; Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay ODTÜ öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş’un kaybının ardından hafta sonu iki bisiklet kazası daha yaşandı. Tolga Beyenir İznik’te turdan dönerken İnegöl civarında, Zihni Şahin de Dragos sahilinde arkadan çarpan araçlar yüzünden hayatını kaybetti. İstanbullu bisikletliler de bu kazalara artık dur diyebilmek için 18 Ağustos Pazar günü saat 16:00’da Caddebostan Beltur’un önünde eylem başlattılar. Yaklaşık 2 bin kişinin yer aldığı eylemde sahildeki ana caddeden Dragos’a kadar pedal çevrildi. Dragos dönüşünde ise tüm sahil ve Bağdat Caddesi üzerinden Kadıköy’e gidildi ve Bağdat Caddesi’nde kısa bir oturma eylemi yapılarak, ölümler bisikletçiler tarafından protesto edildi.

 

Gelelim gecenin sevimli finaline. Bitsin istemedik konser ama elbette bitecekti. Son fasıla gelirken dinleyiciler arasından bir istek geldi ve Ayşe’nin o güzel Carla’nın Şarkısı’nı dinlemek istediler. Carla’nın Şarkısı hoş bir tango. Dinleyiciyi  kırmayarak çalmaya başladı ki birden durdurdu müziği ve “bir dakika ama, aranızda tango yapan yokmu, nerede o çiftler lütfen sahneye gelsinler” diyerek davet etti. Önce kimse çıkmadı, bir kaç dakika sonra müziğin ritmine karşı koyamayan iki çift çıktı. Buradan,  tanımıyoruz kendilerini ama, olur da bir şekilde bu yazıyı okurlarsa eğer kendilerini hem medeni cesaretlerinden, hem de geceye kattıkları renkten dolayı kutlarız. Evet, bu sene parklara taşınan konserlerin sonuncusunu izledik. Ama dileriz Kadıköy Belediyesi bu güzel konserleri glecek yıllarda da devam ettirsin. Hem belediyemize hem de sanatçılarımıza teşekkürler.

 

Leyla Diana

 

Cazkolik.com / 19 Ağustos 2013, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.