Bob Marley çok haklısın; "So Much Trouble in the World"... Marley tribute "Africa Unite" albümü çıktı

Bob Marley çok haklısın; "So Much Trouble in the World"... Marley tribute "Africa Unite" albümü çıktı

Bob Marley'in dünya müziği, reggae ve Afro-Beat üzerindeki etkisi ölçülebilir bir etki değildir.

 

Üç gün önce Bob Marley'in müziğine saygı içeren yeni bir albüm yayınlandı. "Africa Unite" aradan geçen kırk küsur yıl sonra Afrika merkezli yeni nesil şarkıcıların Marley'in şarkılarına nasıl baktıklarını, nasıl yorumladıklarını bize gösteriyor. Böyle bir albümün "Africa Unite" adı altında Afrikalı sanatçılarla yapılması anlamlı olmuş.

 

Bob Marley'in The Wailers grubuyla 1979 yılında kaydettiği "So Much Trouble in the World" sanki maksatlı bir gönderme yaparmış gibi albümün açılış parçası olmuş. Marley haklı, dünyanın sorunu bitmez, 44 yıl önce de büyük sorunlar vardı, bugün belki daha fazla sorun var, dünya dönüyor!

 

4 Ağustosta çıkan albüm hakkında Marley'nin kızı Cedella Marley "Africa Unite", Bob Marley'in modern Afrika'daki önemini gösteren bir albüm. Bu albümde yer alan sanatçılar, Marley'in klasiklerini yeniden yorumladılar. Seveceğinizi ve gurur duyacağını biliyoruz" açıklamasında bulunmuş.

 

Bu albüm sayesinde Afrika'nın yeni müzisyenlerini tanıyorsunuz. Nutty O, Winky D, Rema, Skip Marley, Ami Faku, Tiwa Savage, Afro B, Teni, Oxlade gibi isim ve gruplar bundan sonra merak edip dinlemek isteyeceğiniz isimler arasında yer alabilir.

 

Bob Marley, ölümünün üzerinden 42 yıl geçmiş olsa dahi etkisi artarak süren bir isimdir.

 

Reggae müziğinin bulaşıcı etkisinin Afro-Beat üzerinden yeni nesille yeniden dünyada dalgalanması Bob Marley'in önemini yeniden hatırlatıyor.

 

Cazkolik.com / 08 Ağustos 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.