12. Uluslararası Ankara Caz Festival programı başkenti caza doyuracak konserle dolu

12. Uluslararası Ankara Caz Festival programı başkenti caza doyuracak konserle dolu

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema seçen Ankara Caz Festivali’nin 12. yıl teması ’Caz ve Bas’ olarak belirlendi. Türkiye’den caz sanatçılarına destek olmakla birlikte, ülkemiz caz müziğinin yurtdışında tanınması için de önemlibir rol oynayan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 12.ci yaşında "krize rağmen" yapılacak.

 

Renaud Garcia-Fons, Matthew Garrison gibi dünya çapındaki bas ustalarının yanı sıra, Selçuk Sun, Kamil Erdem, Gürol Ağırbaş gibi Türkiye’den de bir çok değerli caz sanatçısı 24 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Ankaralı cazseverlerle buluşuyor. Festivalde konserlerin yanı sıra, müzikeğitiminin önemini vurgulayan atölye çalışmaları ve gece performanslarıda yer alacak.

 

Basın açılışı

 

Basın Resepsiyonu, Türkiye - İsviçre ilişkilerinin 80. Yılı nedeniyle dünyaca ünlü İsviçre Askeri Bandosu - Swiss Army Big Band’in 13 Kasım Perşembe günüODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda saat 20:00’de,  basın toplantısı ve plakettöreni ardından vereceği konserle yapılacak. Bugüne kadar Frank Sinatra, Sammy Davis Jr., Al Jarreau gibi yıldızlarla birlikte çalmış ünlü şef Pepe Lienhard’ın liderliğindeki 20 müzisyenden oluşan Swiss Army Big Band, tempolu caz ve swing’in engüzel örneklerini, Türkiye’nin en ünlü caz solistlerinden Sibel Köse’nin eşşiz sesiyle Ankara seyircisine sunacak.

 

Protokol konseri

 

12. yılında, Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin olmazsa olmazı,Türkiye’nin en önemli büyük orkestralarından olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası, bu seneki yeni programıyla geleneği bozmayarak 20 Kasım 2008 günü Hacettepe Üniversitesi M Salonu’nda protokol konserini gerçekleştirecek.  Sadece davetiye ile izlenebilecek olan konserde, şef Murat Öztürk ve soloist Murat Ulus yer alıyor. Davetliler, davetiyelerini Ankara Caz Derneği’nden temin edilebilirler. Protokol Konseri’nin gün sponsoru BOEING.

 

24 Kasım 2008, Pazartesi

 

Saat: 20.00 ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu
Festival Açılış Konseri:- Renaud Garcia Fons Trio
1980’lerde Paris Konservatuarı’nda François Rabbath’dan öğrendiğienstrüman tekniğini deneyselliğiyle birleştiren ve geliştirenkontrbasçı Renaud Garcia-Fons, kontrbası bir yandan bir solo enstrümana, bir çeşit flamenko gitarınave bir doğu enstrümanına dönüştürdü. Akdeniz ruhunu virtüöz kimliğineyansıtan ve İspanyol kültürünün öğelerini anlaşılır bir şekilde modernFransız cazına taşıyan sanatçı, caz ve klasik müzik dışında flamenko,musette ve hatta Avrupa halk müziğinden öğelerle harmanladığı sonalbümü "Arcoluz’u Saat:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU’nda Ankaralıların beğenisine sunuyor. Konser Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi destekleriyle gerçekleştiriliyor. Gün sponsoru Durance En Provence.

 

25 Kasım 2008, Salı

 

Saat: 19.00 ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu
Letonya’dan caz... Maris Briezkalns Quintet
Letonya’nın en iyi müzisyenlerinden oluşan Maris Briezkalns Quintet,bop öncesi ve latin müziğinden etkilenmiş olan caz formundakikompozisyonları ile dikkat çekiyor. Eski Sovyetler Birliği’nin en ünlücaz perküsyoncularından olan Maris’ın önderliğindeki grup LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla Ankara Uluslararası Caz Festivali sahnesinde.

 

SAAT:21.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
CAZDA DOĞU-BATI KÖPRÜLERİ: CYMINOLOGY
Antik Pers İmparatorluğu’nun musiki kültürü ve edebi eserlerindenetkilenerek, bu tema üzerine kurulu eşsiz bir müzik ortaya koyan Cyminology,Cymin Samawaite’nin olağanüstü vokaliyle zenginleşen müziklerinibizlerle tanıştırmak üzere 12. Ankara Uluslararası Caz Festivali’nde! GOETHE INSTITUT desteği ile gerçekleşen konserin etkinlik sponsoru ANEL GRUP.

 

26 KASIM 2008 ÇARŞAMBA

 

SAAT: 18.00 ODTÜ KKM A SALONU
OĞAN ŞADAN BAND
Ankara Caz Derneği’nin burslu öğrencisi olarak müzik eğitiminiAmsterdam Konservatuarı’nda sürdüren Oğan Şadan’ın öncülüğünde kurulmuşolan grup, bir çok farklı müzik tarzını bir araya getiriyor. Caz müziğinin başarılı gençlerinden oluşan topluluk, Oğan Şadan’ınbestelerinden oluşan repertuarı ile Ankara Caz Festivali’ne konukoluyor. Konseri ANTALYA CAZ DERNEĞİ destekliyor.

 

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
TÜRK CAZININ KONTRBAS USTASI SELÇUK SUN, CAZ BEŞLİSİ İLE FESTİVALDE
Meslektaşı, değerli kontrbasçı Nezih Yeşilnil, Selçuk Sun’u: "Türkiye’de cazı gerçekten öğretebilecek ender insanlardan biri..." diye tanımlar. Ülkemizde yetişmiş en donanımlı, bilgili ve tecrübelikontrbas ustası Selçuk Sun, teması "bas" olan bu seneki Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin olmazsa olmaz isimlerinden. Yurtdışındaönemli isimlerle çalışmış ve projelerde yer almış olan sanatçı,birbirinden değerli müzisyenlerle 26 Kasım Çarşamba günü saat 20:00’de cazın en güzel örneklerine ışık tutacak. Sanatçı ayrıca 27 Kasım 2008 tarihinde Hacettepe Konservatuarda ’kontrbas ve caz’ üzerine atölye çalışması düzenleyecek. Konser, yakın zamanda yitirdiğimiz değerli sanatçı Kudret Öztopraka ithaf edilmiştir...

 

SAAT:22.00 SHERATON COPPER CLUB
OSO QUARTET
Ankara’nın önemli cazcılarından oluşan grup, festivalin ’Festival@Copper Club’ sahnesinde 27 Kasım’da performanslarınıgerçekleştirecekler. Gecede özgün tınılı modern caz bestelerini akustikseslerle sergileyecek olan grup, sürpriz sanatçıların da katılımıyla,Ankaralı cazseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

 

27 KASIM 2008 PERŞEMBE

 

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
HOLLANDANIN EN İYİ CAZ GRUPLARINDAN YURİ HONING TRIO İLK KEZ ANKARADA!
12. Uluslararası Ankara Caz Festivali, 27 Kasım 2008 saat:20.00de ODTÜ KKMde bu sene HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla, Hollanda’nın en ünlü caz gruplarından biri olan Yuri Honing Trio’yukonuk ediyor. Saksofonist ve besteci olan Yuri Honing, Hollanda’nın enbaşarılı caz müzisyenlerinden. Caz müziğinin bir stil değil, lisanolduğuna inanan, bugüne kadar Charlie Haden, Misha Mengelberg, PaulBley, Gary Peacock, Pat Metheny, Scott Colley gibi yıldızlarla çalışmışHoning’e, birçok ritim ve farklı kültürün tınılarını davuluna yansıtanJoost Lijbaart ve özgün besteci - kontrbasçı Tony Overwater eşlikediyor.

 

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
FAHİR ATAKOĞLU, İSTANBUL IN BLUE İLE İLK DEFA 12. ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİNDE!
Başarısını pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş, kendine hasritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıylabirleştirerek değişik müzik kültürlerini harmanladığı müziği iledikkatleri üzerine toplayan Fahir Atakoğlu, bugün kendisinden ’dünyanınen iyi davulcusu’ olarak bahsedilen 2 Grammy ödüllü ’El Negro’  lakaplıKübalı davulcu Horacio Hernandez ve 6 telli bas gitarın mucidi,efsanevi Amerikalı basçı Matthew Garrison, Ankaralı caz severlerinunutamayacağı bir konsere imza atacaklar. Konser Sponsoru: EADS

 

28 KASIM 2008 CUMA

 

SAAT:18:00 ODTÜ KKM A SALONU
KÜRŞAT AND TAMER TEMEL GROUP
Türkiye’nin en önemli kontrabas sanatçılarından biri olan Kürşat And,Avrupa’da özellikle de İtalya’da ve Türkiye’de sayısız konser vefestivalde birçok başarılı çalışmada yeralmış Tamer Temel, yıllarcaünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan başarılı müzisyen Onur Puza veTürkiye’nin önde gelen davulcularından Ayhan Öztoplu, Kürşat And Tamer Temel Group olarak 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali’ndeseyirciyle buluşuyor.

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU

 

İSPANYADAN CAZ ATEŞİ: PERICO SAMBEAT QUARTET
İspanya’nın en önemli üç fusion caz müzisyeni Javier Colina, MarcMiralta, Perico Sambeat, Albert Sanz biraraya gelerek,tutku-yaratıcılık-virtüözite üçgenini oluşturuyor. Başta caz olmaküzere, flemenko ve Küba müziği gibi farklı tarzlardaki projelere deimza atan dörtlü, Coltrane, Monk, Porter ve hatta Beatles yorumlarınırepertuarlarına dahil ederek, seyirciyi şaşırtmakla kalmıyor,kurdukları mükemmel iletişim sayesinde Akdeniz kültürünün sıcaklığınıkonser salonuna taşıyor. Konser İspanya Büyükelçiliği destekleriyle gerçekleştiriliyor. Konserin sponsoru FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ.
Perico Sambeat saat:20.00’de gerçekleştirilecek konser öncesinde saat:14.00de Hacettepe Konservatuarda atölye çalışması düzenleyecek.

 

29 KASIM 2008 CUMARTESİ

 

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU

KLASİK MÜZİK VE CAZ ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ: RICCARDO ARRIGHINI 

Kariyerine klasik müzik ile başlayan ve bugüne dek Caz standartlarındandeneysel caza kadar farklı biçimlerde 4 albüm yaratan İtalyan piyanistRiccardo Arrighini, geçtiğimiz sene festivalimizde genç deha FrancescoCafiso ile birlikte konuk olmuştu. 19 ve 20. Yüzyılın en önemlibestecilerinden olan Puccini’nin doğumunun 150. yılı için çıkarmışolduğu ’Puccini Jazz’ solo projesiyle klasik müzik ve cazın arasındakiçizginin ne kadar da ince olduğunu, piyanosundan çıkan büyülü cazmelodileriyle kanıtlıyor. Konser, İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ katkılarıyla SELEX KOMİNİKASYON sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

 

SAAT:22.00 İF PERFORMANCE HALL
TÜRKİYEDE İLK SOLO BAS ALBÜMÜNE İMZA ATAN GÜROL AĞIRBAŞ...
Yıllardır Türkiye’de birçok albümde ve caz projesinde yer almış olanGürol Ağırbaş, bu sene ’Bas Caz’ temalı 12. Uluslararası AnkaraCaz Festivali’nde sextet grubuyla sahne alıyor. Çıkartmış olduğuTürkiye’nin ilk solo bas gitar albümü olan ’Bas Şarkıları’ albümüylebirçok genç bas gitariste ilham kaynağı olan Gürol Ağırbaş, festivaldeAnkaralıların alışık olduğu, IF Performance Hallda özgün repertuarı ve seçkin müzisyenlerden oluşan ’Gürol Ağırbaş Sextet ile sahne alacak.

 

2 ARALIK 2008 SALI

 

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
EMREHAN HALICI İLE ELEKTRONİK BULUŞMA.
Festival bu sene bir elektronik buluşmaya ev sahipliği yapıyor vemüzik, sesi ve görseli bilgisayar ile etkileşimli bir biçimde,performans ile kontrol ederek icra ediliyor. Sinan Bökesoy’un altyapısını hazırladığı ve vücuduna bağlı sensörler ile kontrol ettiği sesuzayına, Emrehan Halıcı VDrum ile eşlik edecek ve birlikte sistemeaktarılan jestlerle yeni oluşumları canlı olarak yaratacaklar.Bilgisayarlar ve elektronik sistemler kullanarak Jazz-Rock parçalarıyeniden yorumlayacak olan grup, doğaçlama ağırlıklı bir repertuarlafestival seyircisine son derece ilgi çekici bir konser yaşatacak.Konser HALICI YAZILIM desteğiyle gerçekleşecek.

 

SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
KEREM GÖRSEV TRIO ALLAN HARRIS PROJECT
Her sene konser biletleri daha ilk günden tükenen, Türkiye’nin en ünlücaz piyanistlerinden Kerem Görsev bu sene Uluslararası Ankara CazFestivali’ne yine farklı bir projeyle imza atıyor. Amerika’da yaşayanve caz standartlarının en iyi yorumcularından olan Allan Harris, Kerem Görsevile beraber 2005 senesinde ’Orange Juice’ ve 2007 senesinde ’BackAgain’ adlı albümleri yayımladılar. Bu konserde Kerem Görsev Trio ileberaber albümlerinden parçaları seslendirecekler. Grupta yine günümüzünen yetenekli kontrbasçılarından Kağan Yıldızı, davulda kadife gibi tuşesiyle Ferit Odman’ı izleyeceksiniz. Konser ABD Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilecek.

 

3 ARALIK 2008 ÇARŞAMBA

 

SAAT:18.00 ODTÜ KKM A SALONU
3 BASCI İLK KEZ AYNI SAHNEYİ PAYLAŞIYOR: TRIBASS
Ankara Caz Festivali her yıl farklı müzisyenlerin bir araya gelerekortaya çıkarttığı yeni ve bir o kadar da özel projeye ev sahipliğiyapıyor. TriBass bu özel projelerden bir tanesi. Her biri farklıalbümlerde, farklı projelerde yer almış, birçok değerli caz ustasınaeşlik etmiş ve kendi alanlarında uzmanlaşmış 3 basçı, ilk kez aynısahneyi paylaşacaklar.. Cem Tuncer, Emre Topak ve Koray Ergünaydan oluşan ’TriBass’;verecekleri konserde hem kendi bestelerini hem caz standartlarınıyorumlayacaklar. 3 bascının biraya gelmesiyle oluşacak bu deneyselmüzik şöleni, festivalin bu yılki temasını tam olarak yansıtacak.

 

SAAT: 20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
CAZ BAS DENİLİNCE KAMİL ERDEM OLMAZSA OLMAZ!
Kurduğu grubu Asiaminor’le ülkemizdeki ilk etnik caz çalışmalarına imzaatmış, Türk cazında bas gitar denince akla gelen ilk isimlerden Kamil Erdem,koma seslerinin kullanımı, akılalmaz armoni yeteneği ve eşsiz sololarıile Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu’ya özgü tınıları çoksesli cazanlayışı ile yorumluyor. Sadece basçıların değil, tüm müzisyenlerinyakından takip etmesi gereken bir sanatçı olan Erdem, 3 Aralık Çarşamba günü SAAT:20.00DE ODTÜ KKMde Quartet’i ile, Ankaralı cazseverlere unutulmaz bir bas resitali sunacak. Konser sponsoru SELEX KOMİNİKASYON.

 

Sanatçı ayrıca 4 Aralık 2008 Çarşamba 16:00, H.Ü Ankara Devlet Konservatuarındayapacağı atölye çalışmasında genç müzisyenlere ve bas enstrumanına ilgiduyanlara bas teknikleri ve caz müziği hakkında bilgi verecek ve kendimüzik hayatından aktaracağı anektotlarla tavsiyelerde bulunacak.

 

SAAT: 22.00 İF PERFORMANCE HALL
BETONE
BETONE, 2008 Ocak ayında, herbiri kendi alanlarında birçok başarılıbirçok projeye imza atmış müzisyenler olan Utar Dündar Artun, Cem Tuncer, Akın Bağcıoğlu ve Sarpay Özçağatay’ınbiraraya gelmesiyle kuruldu. Grup elemanlarının müzik dünyasının farklınoktalarından yola çıkmaları ve farklı projelerde yer almaları,biraraya geldiklerinde daha renkli ve herkesin kendinden birşeylerbulabileceği keyifli bir müzik ortaya çıkarttı. Festival kapsamında Siyah Beyaz’da performans sergileyecek BETONE, hem kendi bestelerinden hem de birçok ünlü caz müzisyeninin parçalarının yorumlarından oluşan repertuarlarıyla festivalin en renkli gece performanslarından birini sergileyecek.

 

4 ARALIK 2008 PERŞEMBE


SAAT:20.00 ODTÜ KKM KEMAL KURDAŞ SALONU
KAPANIŞTA FESTİVALİN KONUĞU CAZIN GÖZBEBEĞİ  BÜYÜK ORKESTRALARDAN TÜRK ARMONİ YILDIZLARI ORKESTRASI (TÜRKAY) SAHNE ALACAK.
4 Aralık Perşembe günü ODTÜ KKMde festival sahnesinde büyük beğeni toplayan Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY)nın da sahne almasıyla, festival 12. yaşına yakışır bir kapanışla sona erecek. Kapanış konseri davetiyeli olacaktır. Konserin Etkinlik Sponsoru HAVELSAN.

 

SAAT:22.00 SHERATON COPPER CLUB
JAZZ TIME QUARTET
Ankara’nın cazın büyük ustalarıyla çalışmış müzisyenlerinden oluşanJazz Time Quartet, 4 Aralık saat 22:00’de Copper Club’da sahne alıyorve festivalin son gecesinde dinleyicilere Copper Club’un rahat ortamında enfes bir dinleti sunuyor.

 

Cazkolik.com / Kasım 2008

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement