Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor

Bodrum Gümüşlük`te caz günleri başlıyor

Dünyanın en bohem sahil kasabası Gümüşlük insanın aklını başından alan güzelliklere sahip. Günün her saatinin ayrı ayrı tadına varacağınız bu ufacık kasaba bir önceki üzücü haberin içeriğiyle gündeme gelmişken şimdi ise müzikle dolu güzel bir haberin kasabası. (Bir önceki haber değimiz bu bölümün bir önceki haberi olarak yer alan Reyent Bölükbaşı`nın vefat haberini kastediyoruz, bu haber vesilesiyle usta müzisyenimizi bir kere daha rahmetle anmış olalım.)

 

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali giderek daha yerleşik gelenek haline dönüşüyor. İçinde bir de `Gümüşlük Caz Günleri` adında caza ait bir bölüm oluşturan yetkililer bu yıl da bir kısmı bayram tatiline denk gelen dönemde, 16 Ağustos ile 1 Eylül arasında 4 ayrı konserden oluşan mini caz etkinliklerini başlattılar.

 

Aşağıda bu yılın posterini gördüğünüz festivalin esas bölümü olan klasik konserleri 5 Temmuz`da başladı. Bilkent Senfoni Orkestrası`nın konseriyle başlayan konserler dizisi 7 Eylül`deki Gülsin Onay piyano resitaline kadar devam edecek.

 

Konserler, adı Gümüşlük ile özdeşleşen 400 yıllık tarihiyle Eklisia`nın açıkhava terasında yapıldığını belirtelim. Haberin fotoğrafında gördüğünüz teras. Arkanızda eşsiz Gümüşlük manzarası, tepenizde elinizi uzatsanız tutacağınız yıldızlar gece ve klasik veya caz müziğiyle harika konserler.

 

Caz Günleri`nde kimler var?

 

16 Ağustos`ta kasik piyanist ve şef Erol Erdinç (ki aynı zamanda çok iyi bir caz piyanisti, cazla düzenli temas halinde olan bir müzisyendir) konseri. (Ama haberin tarihi itibariyle bu konser geçti)

 

18 ve 19 Ağustos akşamları Sibel Köse ve arkadaşları caz günlerinin konuğu. Daha çok yeni Leyla Diana`nın konuğu olan ve çok ilgi gören programında sohbetini ve müziklerini dinlediğimiz Sibel Köse`yi bu kez canlı olarak iki gece üstüste dinleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Hiç kuşkusuz bu fırsatları orada olan tüm cazseverlerin kaçırmamasını diliyoruz.

 

24 ve 25 Ağustos akşamları Ayşe Gencer ve İmer Demirer 2 gün arka arkaya caz günlerinin konuğu olacak. Yeni albümünden ve çok sevilen caz standartlarından söyleyecek Ayşe Gencer`e trompette İmer Demirer`de harika sololarıyla eşlik edecek.

 

31 Ağustos - 1 Eylül akşamları ise caz gitarın ülkemizdeki müstesna isimlerinden Sarp Maden ve arkadaşları var. Müziğiyle işte tam bu akşamların müzisyeni olan Sarp Maden kesinlikle kaçırılmaması gereken geceler arasında.

 

Konserler her akşam saat 21:30`da başlıyor.

 

(Haberi Facebook sayfamızda paylaşan Elif Çolakoğlu`na teşekkür ederiz)

 

Cazkolik.com / 18 Ağustos 2012, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.