Brezilyalı müzisyen Amaro Freitas Zorlu PSM touché by N Kolay'da konser verecek

Brezilyalı müzisyen Amaro Freitas Zorlu PSM touché by N Kolay'da konser verecek

 

Geçmişe çağıran modern sesler; Amaro Freitas

 

 

Seslerle oluşturulan atmosferler, yeni nesil çevrecilik, etnik mirasın ritmler ve melodiler üzerinden yeniden canlandırılması... bunların hepsi Brezilyalı piyanist ve multi enstrümanist Amaro Freitas'ın müziğindeki unsurlar.

 

29 Mart akşamı Zorlu PSM touché by N Kolay'da konser verecek olan sanatçı Amazon yerlileri Sateré Mawé'ye bağlılığını müziğiyle dile getiriyor.

 

Bu sene "Y'Y" isimli yeni albümünü yayınlayan sanatçının piyano çalım stili vurmalı perküsyon çalar gibi. İlk albümü "Sangue Negro"yu 2016'da yayınlayan Freitas o günden bugüne üç albüm yayınladı. Müziğindeki etnik unsurlara mekanik tekrarlar, yerli müziklerden ilham poliritmik dokular eklemeyi seviyor ve daha ilk notadan anlıyorsunuz ki ruhanî temalara hizmet eden bir müzik bu.

 

Müziksal tasvirlerin etkisi güçlüdür, Amaro Freitas da bu tasvirleri güçlü kullanan bir sanatçı. Son albümünde yer alan parçalarında yağmur ormanlarındaki efsanevi varlıkları çağrıştıran sesler üretiyor. Yaprakların seslerini benzetiyor, doğanın ve ormanın sesleri salonda çınlıyor. Piyanoyu klasik bir icracı gibi değil tuşlu, vurmalı bir etnik enstrüman gibi kullanıyor.

 

Freitas'ın müziğindeki doğal ambiyansların müzikal kökeni 1960'ların spitiual müziklerine kadar uzanıyor. Son albümünde Hamid Drake, Shabaka Hutchings, Aniel Someillan gibi isimlerle çalışması müzikal kulvarın etnik seslerden modern cazın spiritual avangart sularına kadar erişebildiğini gösteriyor bize.

 

Mart ayında müzikal olarak gidilebilecek en değişik konser olacaktır Amaro Freitas'ın Zorlu PSM touché by N Kolay'daki konseri.

 

Cazkolik.com / 25 Mart 2024, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.