"Bu dünyada üzgün olmayacağım..." 20. yüzyılın büyük sanatçılarından Djivan Gasparyan hayatını kaybetti

"Bu dünyada üzgün olmayacağım..." 20. yüzyılın büyük sanatçılarından Djivan Gasparyan hayatını kaybetti

Dünya halklarıyla özdeşleşmiş müzikal enstrümanları vardır. Türklerin bağlamadır mesela, Yunanların buzukidir, Kafkas coğrafyasının tardır, Ermenilerin ise duduk.

 

Duduğun oldukça hüzünlü bir sesi var, sanki, kaval benzeri bu duygulu enstrümanın neşeli bir müzik çalması mümkün değildir ve arkasında acı dolu, büyük bir tarih saklıdır. Her coğrafyanın enstrümanı böylesi duygu yüklerini sırtlayarak gelmiştir günümüze.

 

İşte, duduk isimli bu ufak ama sesinin etkisi dünyayı saran enstrümanını dünya çapında tanıtan usta ismi Djivan Gasparyan 93 yaşında hayata veda etti.

 

Sadece duduk değil, farklı nefesli enstrümanlar da çalan Gasparyan ayrıca sesiyle de oldukça etkileyici bir sanatçıydı. Gasparyan'ın dudukla nasıl sarmaş dolaş olduğunu dinlemek için sadece duduk üzerine yoğunlaştığı "Old and New Memories (Duduk)" albümünü dinlemenizi öneririz.

 

Dünyanın, Ermeni halk şarkılarını dudukla seslendirmesiyle tanıdığı Gasparyan ilk albümünü 1983 yılında yayınlamıştı. Aslında geç bir albümdü. Albüme adını veren şarkı "I Will Not Be Sad in this World" adını taşıyordu. "Bu dünyada üzgün olmayacağım..." 20. yüzyılın başında yaşananların derin etkisini bizzat yaşayan ve yaşananlar nedeniyle Muş'tan Ermenistan'a göç eden bir Ermeni ailenin oğlu olarak 1928 yılında Ermenistan'da dünyaya geldi.

 

6 yaşında duduk çalmaya başlayan Gasparyan 1948 yılında Ermeni Halk Dansları ve Şarkıları Topluluğu ile Yerevan Filarmoni Orkestrası'nın solistlerinden biri oldu.

 

UNESCO'dan, WOMEX'ten saygın ödüller alan ve Grammy adayı olan Gasparyan 1998 yılında sadece duduktan oluşan bir dörtlü kurarak bu naif enstrümanın alto, bas gibi farklı tonlardaki ses kapasitesini araştıran müziklere imza attı.

 

Djivan Gasparyan'ın dünya üzerinde en fazla tanınmasını sağlayan ise onun Sting, Peter Gabriel, Hüseyin Alizade, Erkan Oğur, Brian May, Lionell Richie, Brian Eno, Hans Zimmer gibi sayısız ve farklı müzisyenle yaptığı dünya çapında ilgi gören müzikler oldu.

 

Geçen ay genç yaşta hayatını kaybeden Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık'ın da yakın dostu olan, Saltık sayesinde Türkiye'de konserler verip albümler kaydeden ve konuk olan Gasparyan'ın ölümü haberini torunu Facebook hesabından duyurdu.

 

Cazkolik.com / 08 Temmuz 2021, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.