Bu yıl görmemiz gereken 5 müzik şehri

Bu yıl görmemiz gereken 5 müzik şehri

Dünyaca ünlü Culture Trip web sitesi müzik editörü Ann Lee yeni yıl için müzikseverleri ilgilendiren bir müzik ve seyahat derlemesi kaleme aldı. Diyor ki, müzik, yurtdışında başka kültürleri tecrübe etmenin en iyi yoludur. İster konserlere denk gelin, ister müzik mağazalarından plak toplayın bu şehirlere yapacağınız seyahatlar sizi mutlu edecektir. Buraya kadar güzel, herkes hemfikir ama Lee devamına gidilecek 5 şehri de ekleyerek, hatta bu şehirleri birer müzik merkezi olarak tanımlayarak okuyucuyu açıkça tahrik ediyor, gelin bu şehirlere kısaca bakalım.

Austin (ABD)


Çoğumuz Amerika ve müzik deyince New York, Los Angeles, San Francisco vs. gibi önde gelen şehirleri düşünürüz ama Ann Lee bize Austin’i öneriyor. Bu şehir kendine ‘dünyanın canlı müzik başkenti’ diyor diye de ekliyor. Şehirde her yıl gerçekleşen Austin City Limits isimli müzik, film ve interaktif medya festivali konusunda en meşhur olanı imiş. Ayrıca, şehirde bulunan sayısız canlı müzik mekânı, tiyatrolar vs. derken anlaşılan ortaya dehşet bir şehir çıkıyor. Bilmiyoruz hakikaten öyle mi ama eminiz okuyanlar arasında gidenler vardır, onlar öyle ya da değil, abartılıyor diye teyid edebilir.

Budapeşte (Macaristan)


Budapeşte’nin son yıllarda hayli öne çıktığını okuyoruz, duyuyoruz, görüyoruz. Ann Lee’nin de dikkatini çekmiş. En talepkâr müzik hayranlarını dahi tatmin edecek bir şehir diyor ama bunların içinde cazseverleri sonsuz mutlu edecek hangi müjdeler var emin değiliz. Bir tarihi mekânda rastlayacağınız rock konseri, ya da nehirde gezinen gemilerdeki müzikler, St. Stephen’s Bazilika’sında düzenlenen konserler ve elbette ünü dünyayı saran Sziget yaz festivali bu tarifi yapmak için yeterli görünüyor.

Marakeş (Fas)


Kuzel Afrika’nın egzotik şehri Marakeş’in aynı zamanda bir müzik şehri olması şaşırtıcı değil. Özellikle yazın değil ışın seyahat edilmesi tavsiye edilen şehrin dans festivali Oasis ve Atlas Electronica festivalleri döneminde gidilmesi öneriliyor. Tabii çölün güzelliği ve şehrin dokusundan büyülenmiş halinizi bozup bir konsere nasıl odaklancaksınız bilmiyoruz.

Paris (Fransa)


Böylesi listeler hazırlarken Paris konu dışında kalabilir mi... Elbette kalmaz. Ann Lee de bırakmamış zaten ve Paris dünyanın en romantik şehirlerinden olmasının yanında canlı müzik konusunda da en dikkat çeken şehirlerden biri diyor. Sayısız büyük konser mekânının yanısıra her türden küçük canlı müzik mekânı şehrin simgesi durumunda. İster Palais Garnier’de bir opera, ister La Cigale’de bir indie rock konseri ya da l’international’de yeni oyunları izleyin ve daha bir çok şeyin yanısıra festivalleriyle büyülü şehrin tadını çıkarın diyor.

Porto (Portekiz)


Porto’nun ünü, Porto sevgisi dur durak bilmiyor. Bu büyüleyici Portekiz şehri eski şehir bölgeleri ve şarap barlarıyla emsalsiz bir destinasyon olarak tanımlanıyor. Ayrıca, Ann Lee’den bağımsız ağustos aylarında özel bir caz festivali olduğunu söyleyelim bu güzel şehrin. Yanısıra, Barselona festivalinin parçası olarak NOS Primavera Sound bağımsız sanatçıların sıradışı işlerine tanık olunabilecek, müzikseverlerin her sene daha da bağımlısı olduğu bir Avrupa şehri.


Cazkolik notu olarak şunu eklemeyelim. Farkettiğiniz gibi şehirlerle ilgili öneriler müziğin geneline ait önermeler, bu yüzden, caz bakımından bu şehirlerde arayacağınız mekânlara, festivallere ayrıca dikkat etmeniz gerekecektir.


Illustration Michael Driver, Culture Trip


Cazkolik.com / 04 Ocak 2019, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.