Profesyonel, amatörler ve yeni başlayanlar için bin doların altında satılan en iyi gitarlar hangileri?

Profesyonel, amatörler ve yeni başlayanlar için bin doların altında satılan en iyi gitarlar hangileri?

1967 yılından beri başta Amerikan müzik dünyasının önde gelen dergilerinden Guitar Player her zaman hazırladığı listelerle müziksever olduğu kadar müzisyenlere de yol göstermeye çalışan bir dergidir. Derginin, gerek müzik endüstrisiyle 55 yıllı köklü ilişkisi, gerek çok sayıda uzman ismi kadrosunda barındırması ve gerekse de üretici markalara yakınlığı nedeniyle hazırladıkları dosyalar güvenilir bulunuyor. Her ay farklı ürünlere ve özelliklere yönelik hazırlanan dosyanın bir benzerini, satış fiyatı bin doların altında olan elektrikli gitarlar için hazırladılar.Cazkolik olarak bu tür dosyaları bazen çevirerek sayfalarımızda yayınlıyoruz.

 

Aşağıda adı geçen ürünlerin satış rakamları Amazon gibi uluslararası yerler üzerinden verilmiştir. Aynı ürünlerin Türkiye'de olup olmadıkları ve kaça satıldıkları ayrı konudur, ama satın almayı isteyenlerin öncelikle ithal edilmiş olanları araştırması yerinde olur, ama ille belli bir markayı almayı düşünüyor ve Türkiye'den temin edemiyorsanız internet üzerinden sipariş vermeniz seçenek olması bakımından önemlidir.

 

Cazkolik.com

 


 

 

1. Epiphone 1959 Les Paul Standard * * * * *

 

 

 

Uzmanlar Çin'de yapılan bu gitarın baby-boom kuşağı (*) müziği tonu için bin doların altındaki en iyi gitar olduğu görüşünde. Gitar, Epiphone ve Gibson arasındaki ilk işbirliğini temsil ettiği gibi gerçekten bin dolar altı en iyi elektro gitarlardan biri olarak tanımlanıyor.

 

(*) Baby-boom kuşağını bilmeyen yoktur ama yine de hatırlatalım, 2. Dünya Savaşı dönemi ve yakın sonrası günlerde dünyaya gelip de 1960'larda bugün dahi çoğu alanda aşamadığımız müzikleri yapan nesil için kullanılan tabirdir.

 


 

 

2. PRS SE Silver Sky * * * * *

 

 

John Meyer'in Endonezya'da üretilen SE imzalı modelini uzmanlar 850 dolarlık fiyatıyla yine klasmanındaki en iyiler arasında ikinci sıraya yerleştiriyor. John Meyer'in şanını taşıyan bir gitar olması da rakiplerine göre bir adım öne çıkarıyor.

 


 

 

3. Fender Deluxe Nashville Telecaster * * * *

 

Bazı gitaristler telecaster varsa onu başa koyar, diğerleri sonra gelir der. Üç tele manyetikle donatılan gitarın, gitaristten beklenen nerdeyse her şeyi yapmak üzere tasarlandığı iddia ediliyor. Manyetiklerin gürültüsüz olması da uğultu ve tıslama endişelerini gideriyor.

 


 

 

4. Gretsch Electromatic G5420 * * * * ½

 

Gretsch davul ağırlıklı bir marka olarak tanınsa da gitarları gayet iyidir. 800 dolarlık fiyatıyla sektördeki en iyi görünümlü gitarlar arasında yer alıyor. Tam gövdeli sıcak tonu fiyat/ürün mukayesesi bakımından blues, caz ve rock uyumlu sounduyla dikkatleri çekiyor. Gövde tasarımı ve görsellik bakımından da hoş bir ürün.

 


 

5. Ibanez AS93FM * * * * ½

 

Listenin beşinci sırasındaki Ibanez caz, blues ve rock soundları için mükemmel olduğu iddiasında. Ibanez esasen yüksek performanslı rock ve metal gitarlarıyla tanınsa dahi bu tonlar için de iddialı olduğunu gösteriyor. Çoğu uzman ve usta isimler, iyi bir gitaristin bu gitardan tahmininden daha fazla faydalanağına inanıyor. 700 dolar olmasını ise hayret verici buluyorlar.

 


 

 

6. Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH * * * *

 

Strat gitarlar arasında elbette harika seçenekler olsa da bin doların altında mukayesesi yapınca hiç biri Charvel Pro-Mod So-Cal'dan daha iyi olamaz deniliyor. Genel görüş, harika görünüyorlar, iyi yapılmışlar, ayrıca, ince boyun profili sayesinde ritm için rahat deniyor.

 


 

 

7. PRS SE Custom 24 * * * *

 

 

Klasikler her zaman klasiktir, tartışılmaz. Custom 24 kendini Fender Strat ve Gibson Les Paul gibi gitarların dünyasında önemli bir oyuncu olarak kanıtladı. Bu yeni PRS SE Custom 24, ABD yapımı emsallerinden esinlenen bir çift 85/15 'S' humbucker içeriyor. Rock, blues, caz ve fazlası için gayet ideal. Bununla birlikte, daha fazla tona ihtiyacınız varsa, ton düğmesi bobin bölme işlevi olarak da iş görür, böylece, daha fazla tek bobin benzeri tonlar elde edebilirsiniz, bu da onu gerçekten çok yönlü bir enstrüman haline getiriyor. Amerikalıların 'do it all' felsefesine çok uygun ve tam bin dolarlık bir gitar.

 


 

 

8. Squier Classic Vibe ’60s Strat * * * *

 

 

 

 

Squier'in Classic Vibe serisinin tamamı ödenen para bakımından inanılmaz bir değere sahip. Çalınabilirliği, görünümü ve sesi 60'ların Strat'ını bin dolar altı en iyi gitarlardan biri olarak seçtik. Bazı pahalı modellerde dahi bazen arzu ettiğiniz nota değeri ve frekans aralığını tam olarak alamıyorsunuz, ancak bu gitar, tüm klasik Strat tonlarını ekonomik bir rakama sağlayabiliyor.

 


 

 

9. Yamaha Revstar Standard RSS02T * * * *

 

Yamaha, şüphesiz müzik enstrümanları dünyasının en büyüklerindendir. Birkaç yıl önce Revstar serisini tanıttılar ve yakın zamanda da elden geçirdiler. Revstar RSS02T, parlak, orta-üst zengin tonları ve pürüzsüz sıcak sesleri eşit ölçülerde dağıtacak iki P-90 manyetikle donatılmış çarpıcı bir gitardır. P-90'lar çok yönlü manyetiklerdir ve bu gitar bunu sergilemenin en iyi yollarından biridir. Yeni bir tasarım olsa da, gitar, klas ve zamansız görünüyor.

 

Cazkolik.com / 02 Nisan 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.