Buenos Aires ile İstanbul Oblivion'da buluştu

Buenos Aires ile İstanbul Oblivion'da buluştu

 

Genco Arı ve Derya Türkan, Piazzolla'nın ölümsüz bestesi Oblivion için bir araya geldi

 

 

Tuşlu çalgılar ustası Genco Arı'nın son dönem farklı sanatçılarla müzikal işbirlikleri yerli caz arşivimize güzel kayıtlar armağan ediyor.

 

Bu konuda gelen yeni haber caz ve tango ortaklığı müzikal okyanusuna ait yeni bir single oldu.

 

Genco Arı, 20. yüzyılın büyük bestecilerinden, tango ve caz müziğini aynı çizgide buluşturan öncü yaratıcılardan Astor Piazzolla'nın sevilen bestesi Oblivion'u kemençeci Derya Türkan ile seslendirdi.

 

Derya Türkan'ın kemençenin doğduğu toprakların ruhuna meftun zarif ve kırılgan sesini farklı coğrafyaların müziğiyle -mesela Yunan Sokratis Sinopoulos- biraraya getirmesi yeni haber değil, fakat diyebilirsiniz ki Yunan müziği bize yakın, doğru, kısmî akrabalık var, ama dünyanın öte yanındaki müziklerin buralı bir enstrümanla bir araya gelmesi nadir bir gelişme sayılır.

 

 

Oblivion'un seçimi için özel tebrik

 

 

Piazzolla'nın geniş repertuvarı var ama içinden iki parça öne çıkıyor; Libertango ve Oblivion.

 

Libertango daha fazla tanınan, gel-gitli coşkusu yüksek bir bestedir. Yaylı dörtlüleri, keman virtüözleri, orkestralar gibi envai çeşit klasikçi tarafından yorumlandı ve çoğu güzel icralar oldu. Bu çalışmalardan biri çellist Jamal Aliyev'in iki sene önce yayınladığı single idi. Belki başkaları da vardır.

 

Fakat, Oblivion'un İstanbul kemençesiyle buluşması İstanbul'u andırdığı söylenen Buenos Aires'in İstanbulla buluşması gibi olmuş bir bakıma.

 

Derya Türkan'ın, kemençenin sesini hafif çizikli bir tonla yorumlaması Oblivion'un duygusal eğrisi için estetik bir tercih olmuş. Virtüözite bu noktada sanatsal tercihe yönelmiş.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 22 Kasım 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.