Bursa'nın ilk Müzik Enstrümanları Müzesi açıldı

Bursa'nın ilk Müzik Enstrümanları Müzesi açıldı

Geçen hafta sonu Bursa Nilüfer Belediyesi etkileyici bir müze açılışına imza attı.

 

Caz müzisyeni ve besteci Mehmet Ali Sanlıkol'un babası, Bursa'nın kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunmuş, 2015 yılında hayata veda eden Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol ve müzik öğretmeni değerli eşi Fethiye Sanlıkol'un sahibi olduğu hayli geniş müzik enstrümanları koleksiyonu Nilüfer Belediyesi'ne bağışlanmasıyla başlayan süreç sonucunda "Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi" olarak basının ve Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği açılışla hizmete girdi. Açılışta Cazkolik'ten Leyla Diana ve Sedal Antay da oradaydı, hem müzeyi gezip görüntülediler, hem yetkililerle söyleşiler gerçekleştirdiler.

 

 

Müze, Sanlıkol çiftinin dünyanın dört yanından topladığı iki yüzün üzerinde enstrümanın yanısıra müzenin açılacağını duyulunca artan katkılarla çok daha zengin hale geldi. Uzun yıllar süren bir hayalin sonucu olarak 21 Ağustos günü hayata geçen "Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi"nin mimari tasarımı Reyhan Öztaş ve Ayşegül Özmen tarafından projelendirildi.

 

 

Müzenin açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Erkan Aydın,  KKTC İstanbul Başkonsolos Vekili Mehmet Tuncan,  merhum Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol’un eşi Fethiye Sanlıkol,  kızı Saadet Leman Sanlıkol, oğlu New England Konservatuarı Müzik Tarihi ve Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kültürlerarası Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Mehmet Ali Sanlıkol, aralarında Türk keman virtüözü, besteci Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın da bulunduğu müzik dünyasından da çok sayıda isim katıldı.

 

 

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Fehriye Sanlıkol'a teşekkür plaketi verirken

 

Açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem,  Bursa’nın ilk müzik müzesini şehre kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Erdem, “Genç kuşakların hiç tanımadığı, farklı coğrafyalara ait yüzlerce enstrümanın bulunduğu bu müze, ziyaretçilerini müzikal bir coğrafyada gezintiye çıkarıyor. Kent kültürü adına çok değerli bir kazanım olarak gördüğüm bu müzeye emeği geçen herkese ama öncelikle Sanlıkol ailesine, Prof. Dr. Mehmet Ali Sanlıkol’a ve Etnomüzikoloji Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Bu mekan zaman zaman çeşitli sergi, dinleti, atölye gibi çalışmalara da ev sahipliği yaparak yaşayan bir kültür mekanı olacak. Böyle bir mekanda sevgili Parkan Sanlıkol’un adını yaşatmaktan da ayrı bir onur duyuyoruz” diye konuştu.

 

 

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem

 

Müzenin kavramsal çerçevesini ve proje yöneticiliğini üstlenen caz müzisyeni ve besteci Prof. Dr. Mehmet Ali Sanlıkol da “Bugün rahmetli babamın koleksiyonunu ve onun büyük hayalini hayata geçiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek duygularını ifade etti. Kente kazandırılan müze için Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e teşekkür eden Sanlıkol, “Kendileri olmasa bu ortaklık bu şekilde asla vücut bulmazdı. Bana ve edindiğim tecrübelere kıymet verdiler. Benim vizyonumu merkeze alarak, güzel bir ortaklığa imza attığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

Mehmet Ali Sanlıkol

 

Açılışta güzel bir caz konserine de imza atan Sanlıkol'a konserde kontrbasta Kağan Yıldız, davulda George Lernis eşlik etti. Geçtiğimiz aylarda "An Elgant Ritual" isimli son albümünü yayınlayan Sanlıkol konserde yeni albümünden müziklere de yer verdi.

 

Cazkolik.com / 01 Eylül 2021, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.