Caz dünyası büyük bir efsane ismini kaybetti

Caz dünyası büyük bir efsane ismini kaybetti

Yılın son günlerinde caz tarihinin sayfalarına yazılmış bir büyük isim Slide Hampton 89 yaşında hayata veda etti.

 

1932 yılında dünyaya gelen tromboncu Locksley Wellington "Slide" Hampton Amerikan caz tarihinin bugüne kadar gelen canlı tanıklarından biriydi.

 

12 çocuklu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Hampton kuşağının çoğu çocuğu gibi müzikal olarak güçlü bir ailede yetişti. Caz tarihinin solak olmasıyla ünlü tromboncusu henüz 20 yaşında caz efsanesi Lionell Hampton'ın orkestrasında üne kavuştu. 1950'li yılların R and B gruplarında trombon çalan Hampton yetmiş yıla yakın süredir hem çok iyi trombonist hem iyi besteci olarak bilinir.

 

Aynı zamanda etkin bir aranjör olan Hampton kariyerine kendi adı altında kırk kadar albüm ve icracı olarak yer aldığı sayısız albüm sığdırdı.

 

Slide Hampton bop geleneğinin vazgeçilmez isimlerinden biri olarak anıldı hep. 1960'larda Freddie Hubbard ve George Coleman gibi ustalarla birlikte çalarken besteci olarak fikirleriyle dikkat çekti.

 

Altmışların sonlarına doğru Avrupa'ya yerleşen sanatçı on yıl sonra ABD'ye döndü ve World of Trombonists isimli dokuz kişilik trombon topluluğunun aktif üyesi oldu.

 

2016 yılında Almanya'da "Give Me A Double" isimli bir albüm yayınlayan sanatçının özellikle Octet olarak kaydettiği albümlerin yanında Art Blakey, Freddie Hubbard, Max Roach gibi diğer efsanelerle beraber çaldığı kayıtlar meraklısı tarafından mutlaka dinlenmesi gereken çalışmalardır.

 

Sanatçının, caz dünyasından büyük övgüler alan ve caz tarihine geçmiş ünlü bir solosunu aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 23 Kasım 2021, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.