Caz efsanesinden şaşırtan bir yeni albüm

Caz efsanesinden şaşırtan bir yeni albüm

 

Trilok Gurtu; "One Thought Away"

 

 

Hintli davulcu ve tabla ustası Trilok Gurtu, lider olarak 1988 yılında kaydettiği ilk albümü Usfret'e uzanan 34 yıllık müzisyenliği boyunca stüdyoya hep bir plan ve birlikte çaldığı bir grupla girmişti. Multi yetenekli müzisyen lider olarak yayınladığı 21. albümü için bugüne kadar yaptıklarının tamamen zıddı farklı bir şey denemeye karar verdi.

 

Bu albümü kaydetmek için geleneksel grup konseptini bir kenara atan Gurtu, tabla, davul, klavye, elektro bas gibi enstrümanların yanı sıra vizyoner Alman enstrüman yapımcısı Ferdinand Forsch'un tasarımı, çığır açan bir yaylı-perküsyon melezi enstrüman olan Basic 1'in de olduğu enstrümanlarla stüdyoya tek başına girerek tümüyle doğaçlama bir müzik kaydetti.

 

 

"Bu inanılmaz bir enstrüman" diyordu Trilok Gurtu Basic-1 için; "Bu enstrümanla başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bir saat konser verebilirim"

 

 

Eş yapımcılar Carlo Cantini ve Robert Miles'ın klavye katkılarıyla 2004 yılındaki elektronik işbirliği "Miles_Gurtu" albümünün yapımcılığını üstlenen ve Gurtu'nun 2022 yazında tamamladığı "No Fear Suite" için müzikler üreten Trilok'un albümde yer alan parçası "One Thought Away", gerçeği arayan bir sanatçının saf ve dürüst ifadesidir.

 

Kariyeri boyunca Don Cherry, Jan Garbarek, John McLaughlin, Joe Zawinul ve Pat Metheny gibi efsanelerle çalışan Gurtu bu çalışma için; "Hiç solo bir proje yapmamıştım, ama bu kez, yapabileceğim en farklı şey olarak her şeyi tek başıma yapmak istedim. Bunu yaparken kazanacağım veya kaybedeceğim hiçbir şey yok, sadece istediğimi yapmak istiyorum" diyordu.

 

Gurtu, geçmişte yaptığı bazı projelerin kendisi dışındaki insanlar tarafından yönetildiğini ama "One Thought Away"deki tek 'auteur'ün kendisi olduğunu açıkladı. "Müzik hakkında fikirleri olmamasına rağmen kararları veren menajerlerim ve yapımcılarım olmuştu. Bana 'ünlü olmak mı, hit olmak mı istiyorsun? O halde bunu böyle yapmalısın, çünkü senin melodilerin asla tutmaz" diyip duruyorlardı.

 

Ama Joachim Becker ve Carlo Cantini ile çalışmak güzeldi, bu projede hepimiz aynı gemideydik ve her şey sorunsuz ilerledi. Onlara fikrimi söyledim, onlar da 'Tamam, hadi yapalım' dediler. Bana neyin başarılı olup olmayacağını söyleyen menajer ve yapımcıların değil, müziğe olan ruhanî eğilimimin peşinden gidebileceğimi hissettim".

 

(Bu haber, sanatçının beyanları ve yayıncı firmanın albüm hakkında gönderdiği basın bülteninde yer alan bilgiler kullanılarak derlenmiştir.)

 

Cazkolik.com / 09 Mart 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.