Caz piyanosunun başarılı ismi Baturay Yarkın solo piyano repertuvarına yeni bir albüm armağan etti

Caz piyanosunun başarılı ismi Baturay Yarkın solo piyano repertuvarına yeni bir albüm armağan etti

Yarkın'ın salgın ve karantina günleri yalnızlığında kaleme aldığı 10 besteden oluşan "Hope" içinde barındığı umut kadar yalıtılmış yalnızlığımızı da sorgulayan ve anlatan bir çalışma.

 

Baturay Yarkın yeni albümü için; "Hope albümü, karantina boyunca yaşanılan belirsizlikleri, gerginlikleri, durgunluğu ve sakinliği; kısacası hayata dair bütün duyguları yansıtıyor" diyor.

 

Elbette, yansıyan bu duygular kendi içinde zıtlıkları da barındırıyor. Yarkın açıklamasında bu zıtlıkların da altını çiziyor; "Yansıtılan birbirinden farklı duygular, müzikal zıtlıkların tek başına aktarılabildiği piyanoyla yorumlandı. Modern armonik yaklaşımlar ve aksak usullerin kullanıldığı albüm, umudun daima hissedilmesi gereken bir bilinç, farkındalık ve yaşam felsefesi olduğunu anlatmayı amaçlıyor" diyor.

 

Solo piyano icraları müzik tarihinin en güçlü ifade olanaklarına sahip kayıtların başında gelir. Bu anlamda, solo performanslar da enstrüman yelpazesinde en yoğun kayıtların olduğu enstrümandır. Bu hem ülkemizde, hem dünyada böyledir. Oldukça geniş repertuvara sahip solo piyano arşivine genç neslin virtüöz ismi Baturay Yarkın'ın "Hope" albümüyle katkıda bulunması biz dinleyiciler için, dinlediğimiz parçaların anlamlar yelpazesine yeni ve yoğun katkıda bulunması kadar sanatçının enstrümanıyla başbaşa kaldığında neler yapabileceğini de gösteriyor.

 

"Hope", şimdiye kadar altı albüm yayınlayan Yarkın'ın ilk solo piyano çalışması. Ahenk Müzik'ten çıkan albüm gelecekte salgın ve karantina döneminin kişisel belgeseli olma özelliğine sahip.

 

Albümde yer alan parça isimleri baştan sona sırasıyla okunduğunda sanatçının karantina yalnızlığında geçen bir güne ait zaman dilimlerine dair gündelik hallerin müzikal ifadeleri olduğunu görmek mümkün.

 

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.