Türk caz tarihinin 52 yıllık efsane albümünün lansman konserine çok az kaldı

Türk caz tarihinin 52 yıllık efsane albümünün lansman konserine çok az kaldı

 

Okay Temiz'in 1971'de Don Cherry ile kaydettiği “The ORTF Recordings PARIS 1971” albümündeki müzikler 1 Aralık akşamı Kundura Sahne’de yeniden çalınacak

 

 

Türkiye caz tarihinin öncü ismi Okay Temiz'in 1971 yılında caz efsanesi Don Cherry ile kaydettiği “The ORTF Recordings PARIS 1971” albümünün yeni baskısı "Okay Temiz Plays Don Cherry" adıyla plâk olarak yayınlandı.

 

 

 

Albümün yeni basım lansman konseri 1 Aralık akşamı Beykoz Kundura Sahnesi'nde gerçekleşecek

 

 

Tüm cazseverlerin izlemesi gereken konsere dair ayrıntıları okurlarımız için derledik.

 

Caz efsanesi Don Cherry'nin, 1971 yılında, perküsyon ustası Okay Temiz, Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani'den oluşan üçlüsünün kaydettiği albüm Paris'in ünlü ORTF stüdyosunda kaydedilmişti.

 

Geçen ay yeniden plâk olarak basılan albümde yer alan müzikler "Okay Temiz Plays Don Cherry" adı ile yayınlandı.

 

Davulda Okay Temiz, piyanoda Harald Svensson, basta Ozan Musluoğlu, klavyelerde Tomi Temiz ve trompette Can Ömer Uygan’ın yer aldığı albümün yeni baskısı geçen ay Caz Plâk etiketiyle sınırlı sayıda üretildi ve kısa sürede tükendi.

 

Aradan geçen 52 senenin ardından albümün lansman konseri ise 1 Aralık Cuma akşamı saat 21:00’de Kundura Sahne’de gerçekleşecek. Sınırlı sayıda satılan lansman konseri biletlerini beykozkundura.com üzerinden hemen temin edebilirsiniz.

 

 

 

Albüm, Don Cherry Trio’nun en iyi kayıtlarından biri kabul ediliyor

 

 

“Organic Music Society”, “Eternal” gibi albümleriyle caz tarihini şekillendiren Don Cherry, perküsyon ustası Okay Temiz ve Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani’den oluşan Don Cherry Trio’nun albümünün orijinal materyalleri Fransa’daki BYG Records’ın arşivinden alınarak Mert Üçer tarafından titizlikle remastered edildi. Yeni basılan plâk, Okay Temiz’in geçen sene yayınlanan “Okay Temiz's Oriental Wind at Montreux Jazz Festival 1982” albümünün devamı olarak kabul ediliyor.

 

 

52 yıl sonra ilk kez basıldı

 

 

Caz Plâk etiketi ile Ekim 2023’te gün yüzüne çıkan albüm, Tokyo, Paris ve İstanbul’a ithaf edilmiş üç özel edisyon ile 67 ülkeye dağıtılmış ve kısa sürede tükenmişti.

 

Kreatif direktörlüğünü Haluk Damar’ın üstlendiği albümün Türkiye ve Japonya edisyonlarının kapağında Ara Güler tarafından 1969 yılında çekilen fotoğraf yer aldı.

 

Türkçe ve İngilizce albüm notları içeren baskının Türkiye edisyonu bin adet; Japonca ve İngilizce notlar içeren Japonya edisyonu 500 adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı sayıda basıldı. Avrupa edisyonunun kapağında Erinç Güzel tarafından çekilen 70 mm. analog Château de Versailles fotoğrafı yer alıyor. Fransızca ve İngilizce liner notlar içeren bu edisyon da bin adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı sayıda çıkmıştı.

 

 

Organizasyon, konser sonrası için ücretsiz servisler organize etti

 

 

Konserin biletlerini beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

 

Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecekler için ücretsiz otopark hizmeti mevcut.

 

Konser sonrası, Beykoz Kundura’dan Taksim ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e gidecek servislerden de ücretsiz olarak faydalanılabilir.

 

Cazkolik.com / 28 Kasım 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.