Genç caz yeteneklerini buluşturan Lhodos Project Türkiye turnesine çıkıyor

Genç caz yeteneklerini buluşturan Lhodos Project Türkiye turnesine çıkıyor

 

Caz eğitimi aldıkları New York'ta yolları kesişen üçü Türk beş genç müzisyen Türkiye'ye kendilerini ve müziklerini tanıtma turnesine çıkıyor

 

 

Lhodos Project, New York merkezli, içinde ülkemizin önemli caz davulcularından Turgut Alp Bekoğlu'nun oğlu Alican Bekoğlu'nun da olduğu bir caz füzyon grubu. Topluluk, güçlü melodileri ve enerjik dans ritimleriyle elektro caz füzyonunu Akdeniz köklerine olan bağlılıyla yeniden yorumluyor.

 

Alican Bekoğlu, Deniz Özsan, Berk Feyiz, Hana Igarashi ve Pau Jorba'dan oluşan grubun yolu The New School College of Jazz and Contemporary Music'te eğitim alırken kesişti. Genç topluluk New York'ta düzenli konser vererek ve farklı sanatçılarla iş birliği yaparak sinerjilerini geliştirdi. İlk Türkiye turnesini gerçekleştirecek grup yakında ilk albümlerinin kaydı için stüdyoyaya girecek.

 

 

 

Temmuz turnesi kapsamında Alican Bekoğlu ile kısa bir söyleşi yaptık

 

 

Alican merhaba New York’da New School College of Jazz and Contemporary Music’de ilk yılını tamamladın ve ilk senende Türkiye'ye turneye geliyorsun. Neler hissediyorsun?

 

İlk senem çok yoğun ama keyifliydi. Bu yoğunlukla paralel okulda ve şehirde motive bir ortam var, herkes birbirine destek oluyor. Tabii ki büyüklerimiz ve hocalarımızla aramızda inanılmaz bilgi alışverişi var, herkes birbirine çok şey katıyor ve öğretiyor. Farklı kültürlerden gelen arkadaşlarımı müzisyen ve insan olarak gözlemek bana çok şey öğretti. En büyük ilham kaynağımız New York ve arkadaşlarım oldu diyebilirim ve şimdi bu inanılmaz arkadaşlarımla kendi ülkemize çalışmalarımızı paylaşmaya geliyoruz.

 

Babamla Erenköy’deki stüdyomuzda keyifli bir hazırlık geçirdik ve tabii ki babamla beraber üniversiteye hazırlık döneminde yanımda olan ve teşekkür etmeden geçemeyeceğim bir kaç isim daha var; Nuray Şeker, Lara Öge, Volkan Öktem, İlhan Erşahin, Erkan Oğur, Can Çankaya, Cenk Erdoğan, Kuzey Aktuğ, Barış Öztürk, Nazan Çamaş, Ali Kurmuş ve Sinan Kurmuş, Selin Nisa Açıkel, Mina Gürsel, Deniz Alp Özsan ve Alper Tema bana bu yolculukta çok destek ve motivasyon kaynağı oldular. New York’a ilk gidişim olduğu için, okula ilk girdiğimde hâlâ biraz onun etkisindeydim. Sanırım etüt yapacağımız odaları ilk görmenin heyecanı içindeydim.

 

Biraz grup hakkında bilgi alalım. Nasıl bir araya geldiniz, konserde bizi neler karşılayacak?

 

Hana Igarashi, Berk Feyiz, Ian Arsintescu, Pau Jorba ve Deniz Özsan ile farklı dönemlerde farklı ensemble'lar sayesinde bir araya geldik. Bu grupla farklı doğaçlama session'ları yapıyorduk ve herkes kendi yolculuklarından elementleri birbiriyle paylaşıyordu, bu kolektif ortam zamanla grubun müziğini şekillendirdi ve hâlâ şekillendirmeye devam ediyor.

 

Grubunuzun geleceği için neler hayal ediyorsun?

 

Şu an için ilk albümün çalışması içindeyiz. Bu sene paylaşmayı planlıyoruz.

 

Senin gibi yurtdışında okumak isteyen genç caz müzisyenleri için neler tavsiye edersin?

 

Kesinlikle ön araştırma yapmaları çok önemli, sonuçta bizim yabancı olduğumuz bir sistem ve o sistemi çok iyi tanıyanlarla rekabet oluyor. Bunun yanında, Amerika’daki okullar caz müzisyenlerinin başka sanat dallarına olan ilgisi veya hobileri gibi farklı yönlerine de odaklanıyorlar.

 

 

 

Lhodos Project kimlerden oluşuyor?

 

 

Pau Jorba: İBarselonalı saksofoncu ve besteci. Caz ve Afro-Amerikan kökenli müzikle ilgilenmeye 17 yaşında başladı. Profesör Llibert Fortuny'den danışmanlık aldı ve Barselona ESMUC Konservatuarı'nda eğitim gördü. Pau, lisans eğitiminin üçüncü yılında Snarky Puppy grubunun lideri ve basçısı Michael League ile tanıştı. Michael onu kariyerine New York'ta devam etmesi ve derinden sevdiği müziği yakından yaşayarak öğrenmesi konusunda destekleyerek cesaretlendirdi. ESMUC'tan Mükemmellik Liyakat Ödülü ile mezun olduktan sonra Reggie Workman, Darius Jones, Dave Glasser ve Immanuel Wilkins'ten ders aldı ve The New School'da lisans derecesi bursu kazandı.

 

Hana Igarashi: Japonya, Osaka'lı piyanist üç yaşında Yamaha metodunu çalışmaya ve klasik müzik eğitimi almaya başladı. Altı yaşında farklı klasik piyanistlerden özel dersler alarak performansa odaklanmaya başladı ve Charlie Parker'ı ilk kez dinleyene kadar klasik müzik eğitimini sürdürdü. 2019 yılında Paris'te Rick Margitza, Peter Giron ve Manuel Rocheman gibi müzisyenleri bünyesinde bulunduran IMEP'te caz eğitimi almaya başladı. Paris'teki dört yıllık caz okuduktan sonra The New School College of Jazz and Contemporary Music’e davet edildi. Bu okulda Reggie Workman, Fabian Almazan ve Cyrus Chestnut gibi isimlerle eğitimini halen sürdürüyor.

 

Berk Feyiz: New York’ta yaşayan yetenekli genç bir gitarist, besteci ve prodüktör. Çok yönlülüğü ve müzik sevgisiyle tanınan sanatçı, farklı müzik tarzlarını keşfetme ve ilham veren, canlandırıcı orijinal besteler yaratma konusunda tutkulu bir sanatçı. Şu an New York’ta The New School of Jazz and Contemporary Music’te okuyor ve caz gitarı üzerine uzmanlaşırken performans ve kayıtlara  katılıyor. Berk, cazın yanı sıra soul, blues, hip-hop ve füzyon esintilerini bestelerinde hissetiriyor. Ünlü müzisyenler Mike Stern, Mark Whitfield, Reggie Workman, Nir Felder, Adam Holzman ve Julian Lage’in yanında çalışarak yetenğini ve tecrübesini geliştiriyor.

 

Deniz Özsan: 21 yaşında baterist ve perküsyoncu. Etnik, rock, blues ve metal müzikle erken yaştan itibaren konserler verdi. Türkiye Fizy Liselerarası müzik yarışmasında “en iyi orkestra birinciliği” ve “sahne performansı ikinciliği” arasında olmak üzere bir çok ulusal ve yerel müzik yarışmalarında ödüller kazandı. 2020-2023 yılları arası usta müzisyenler Ayhan Öztoplu ve Turgut Alp Bekoğlu ile çoğunlukla “mainstream jazz” odaklı çalışmalar yaptı. Uzun uğraşlarla hazırlandığı New York’taki  konservatuarlara başvuru sürecinden sonra 2023 yılında üstün bursla kazandığı “The New School Jazz”da bateri seti üzerine lisans eğitimine başladı. New York Jazz sahnesinde hızlı bir giriş yapan genç sanatçı, ilk senesinde Reginald “Reggie” Workman, Sylvie Courvoisier, Matt Wilson ve Amir Ziv ile çalıştı. Ünlü konser alanı “The Stone”da Sylvie Courvoisier ile “Éclats” isimli projesiyle konser düzenledi. “Éclats” ve “Lhodos Project” ile ünlü caz klubü “Radio Nublu”da çaldı. Aktif olarak dünyanın çeşitli yerlerinde konser veren sanatçı genellikle eğitimini sürdürdüğü New York’ta yaşıyor.

 

Alican Bekoğlu: 20 yaşındaki Alican Bekoğlu müziğin yanısıra farklı sanat dallarında ilham arayan çok yönlü bir Türk davulcusu. Ritmik çalışmalarına babası Turgut Alp Bekoğlu ile başlayan genç müzisyen ardından çalışmalarına Mustafa Telli, Rengin Sökmen ve yine babası Turgut Alp Bekoğlu ile devam etti. 2023 yılında liseden mezun olmasının ardından Türk Caz Derneği bursunu kazandı. Şu an New York New School College of Jazz and Contemporary Music'te Güzel Sanatlar Lisans eğitimine devam ediyor. Alican çalışmalarını Matt Willson, Amir Ziv, Volkan Öktem ve Anat Cohen gibi müzisyenlerle sürdürmekte ve New York ve Türkiye’de farklı gruplarla çalmakta.

 

Cazkolik.com / 26 Haziran 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.