Cazda yaz sürprizine hazır olun; Cazın üç dev ismi Crosscurrents projesiyle konsere geliyor

Cazda yaz sürprizine hazır olun; Cazın üç dev ismi Crosscurrents projesiyle konsere geliyor

6 Temmuz düzeltme notu: Crosscurrent konseri yağışlı havu uyarısı nedeniyle CRR Cemal Reşit Rey konser sahnesine alınmıştır, önemle duyurulur.

 


 

Piyano efsanesi Bill Evans ölümünden birkaç yıl önce "Crosscurrents" adını verdiği bir albüm yayınlamıştı. Bill Evans, Eddie Gomez ve Eliot Zigmund'lu ikonik üçlüye caz tarihinin iki büyük ismi Phil Konitz ve Warne Marsh da dahil olmuştu. Bu ikili üzerinden Lennie Tristano müziğine bir şık bakış açısı da denebilir.

 

Bill Evans müzikal olanakları geliştireceği doğaçlamalarla ilgileniyordu. Tristano geleneğinin 'soğuk doğaçlamacıları' Konitz ve Marsh gibi iki etkili isimle aynı projenin içinde yer almayı istemesi o zaman da, şimdi de müthiş bir fikirdir. Bu arada, 'soğuk doğaçlama' tabirinin sahibi caz yazarı Brian Priestley'dir ya da aklımızda öyle kalmış.

 

Evans ve arkadaşları albümde bazı caz standartları yanında Evans klasiklerinden de çalmıştı. Albümün esas alanı standartlar üzerinden Konitz ve Marsh ile albümün adı gibi (Crosscurrents) çapraz karşılaştırmalar yapmaktı. Burada, sanatçıların besteyi/melodiyi soyutlama becerisinin de altını çizmek lazım.

 

Crosscrrents tabiri caz tarihinde az kullanılmış olabilir ama örnekleri vardır. Bill Evans'ın bu albümü belki de bu tür çapraz karşılaşmaların ilkiydi.

 

Pandemiden hemen önce Dave Holland, Zakir Hussein ve Chris Potter'ı İstanbul Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM sahnesinde izlediğimizde Holland üçlünün ve projenin adını Crosscurrents koymuştu.

 

Farklı bir düzlemde Evans'ın kırk küsur yıl önce yaptığının bir benzeriydi. O konsere dair birkaç not yazmıştık, şuradan okuyabilirsiniz. Nerdeyse her notası hâlâ aklımızda olan bir konserdir. Bir de, o geceye dair 'cazın sahne üstü demokrasisi' diye not düşmüştük ki not düşecek kadar dikkatli üç müzisyen vardı sahnede.

 

9 Temmuz gecesi CRR Cemal Reşit Rey konser sahnesinde izleyeceğimiz trionun konserinin bayramın birinci gününe denk gelmesi talihsizlik olmuş. Muhtemelen üçlünün zamanlaması öyle denk geldi ama yine de konserin cazseverler tarafından doldurulacağını tahmin ediyoruz.

 

Üç yıl önceki lezzeti yeniden yaşamak ve yaşamayanlar için bu kez kaçırmamak önemli.

 

Üçlünün "Good Hope" adını verdiği 2019 albümü bu müziğe dair en açık referans kayıttır ama konserlerde bu nevi çaprazlamaların nasıl yeni doğaçlama alanlarına kapı aralayacağını tahmin edemeyiz. Yanısıra, elbette güncel çağrışımları olan bir takım mukayeseli icralar da dinleyebiliriz. 

 

Üç yıl önceki konsere dair aklımızda kalan kendi başlarına ve birbirleriyle girdikleri karşılaşmalardı ve inanılmaz anlara tanık olmuştuk. Dünyanın en iyi müzisyenleri arasında olan bu üç virtüözü bir kez daha izlemek/dinlemek bayramda güneş altında miskinlikle geçecek bir tatil gününe fazlasıyla değecektir. Hiçbir bayram günü özel durumlar haricinde ileriki yıllarda hatırlanmaz ama bu konser öyle değil. Orda olmayı isteyeceğinize eminiz.

 

Konsere dair ayrıntılı bilgiler aşağıdaki afişte mevcuttur.

 

Cazkolik.com / 29 Haziran 2022, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.