Cengiz Baysal'dan güzel 1 haber var

Cengiz Baysal'dan güzel 1 haber var

Yıl 2003

 

Cengiz Baysal ilk albümü "Yıldızların Üstünde"yi çıkardı.

 

Yıl 2005

 

Cengiz Baysal ara vermeden ikinci albümü "Candy and Milkshake"i yayınladı.

 

Bu ilk iki albüm aynı dönem bir dolu güzel albüme imza atan dönemin önemli firması rec by saatchi'nin Kerem Görsev editörlüğündeki rec jazz edisyonu adı altında yayınlanmıştı.

 

Aradan geçen 8 yılın ardından ilk bebek heyecanı ve yeni bir albüm "Baby Steps" geldi.

 

Ama arada Duane Eubanks, Ron Affif, Mercan Dede, Kerem Görsev, Ayşe Tütüncü, Demirhan Baylan, Tuna Ötenel, Okay Temiz, İzmir Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Big Band ve elbette Duman gibi sayısız başka işler, farklı projeler...

 

Ama biz cazseverler olarak onu esasen kendi albümleri üzerinden konuşmayı tercih ediyoruz. Tıpkı, aradan geçen bir 8 yıl daha sonra bugün yayınladığı "Cake Pants and Pie Shorts" isimli 4 parçalık EP çalışması gibi.

 

Besteleri Baysal'a ait bu 4 parçanın geçmişi salgın öncesine ama kaydedilmesi salgın günlerine denk geliyor.

 

Cengiz Baysal hayatını yurtdışında sürdürdüğü için karantina şartları vs kayıtların uzaktan uzağa yapılması şart, kaldı ki, aynı şehirde olsalar dahi son dönem kayıtların çoğu mecburen uzaktan yapıldı.

 

Tabi sorun yaratma potansiyeli olan bir durum var, o da cazın beraber yapılan bir müzik olma ve bu beraberliklerde güzel doğaçlama anların ortaya çıkması durumu. Bu şekilde uzaktan kumanda kayıt işlerinde bu duygunun mümkün olduğu kadar korunabilmesi gerekli. O nasıl olacak?

 

Cengiz Baysal yaptığı açıklamada yaşayan müzik duygusunu kaybetmemek için kendine 2 kural koyduğunu söylüyor;

 

1 - Daha önce birlikte çaldığın isimlerle çal ki müziğin beklenmedik güzel yönlere savrulduğu ortak anları hayal edebilesin...

 

2 - Gecikmeli reaksiyon... Kayıtta yer alan müzisyenler kendi bölümlerini önceden kaydederek göndermiş olsalar da kendi kaydın esnasında doğal reaksiyonlarına ket vurma, baktın o an olmuyor, bırak yarın tekrar dene.

 

Cengiz Baysal bu 4 parçada Adam Hutcheson, Sarp Maden, Selen Gülün, Ercüment Orkut, Jared Pauley, İlker Özalp gibi zengin bir müzisyen grubuyla çalmış.

 

Bu 4 besteyi hikâyenin ilk bölümü gibi görmek gerek. Toplamı bir uzunçalar değerindeki albümün ikinci kısmı Haziranda gelecek.

 

İlk beste "Dreaming of Greed" tüm EP'ye hakim çok güzel bir melodiyle başlıyor. Kimilerimizin bu albümle adını duyacağı saksofoncu Adam Hutcheson ile Sarp Maden'in gitarı zihinlerimizde taze bir lezzet bırakıyor. 7 dakikalık parça usta isimlerin solo demonstrasyonlarına dönüşüyor.

 

İkinci çalışma "Hanging in There" bir Selen Gülün Cengiz Baysal yapımı. Mutlu ve kaygısız bir yalnızlık hali gibi geliyor dinleyene. Belki herkesin hissettiği farklı olablir, kimbilir.

 

Üçüncü çalışma farklı bir beşli kombinasyona sahip. Adam Hutcheson Sarp Maden saksofon/gitar ikilisi yanına klavyede Jared Pauley, elektrik basta İlker Özalp ve Baysal. Maden'in sızlayan marka soundu bir kez daha dikkat çekiyor. Pauley'nin ikinci bölüm intro klavyesinden sonra solo saza Hutcheson geçiyor bu kez. Dinleyen herkesin rahatlıkla seveceği bir füzyon karması.

 

Ve kapanışta, ya geçmiş ya da gelecekteki daha iyi günler özlemini dile getiren "Better Days" var. Tuşlularda bu kez Ercüment Orkut, gitarda Sarp Maden.

 

Biz gelecekteki güzel günlere diyerek bitirelim.

 

Cengiz Baysal'dan güzel haberler duymak iyi geldi, devamının geleceğini bilmek de öyle.

 

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2021, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.