Cenk Erdoğan enstrüman icra repertuvarına dahil ettiği sürpriz saza yönelik yeni albümünü yayınladı

Cenk Erdoğan enstrüman icra repertuvarına dahil ettiği sürpriz saza yönelik yeni albümünü yayınladı

Cenk Erdoğan'ın yaylı tanbur ve klavyeden oluşan yeni albümü "Ara Nağme" geçen hafta yayınlandı.

 

Tecrübeli sanatçı Erdoğan ifade skalasında farklı bir tecrübeye yelken açarak ustalıkla icra ettiği telli ailesine yaylı tanburu da eklemiş oldu.

 

Cenk'in gitar çalmadığı bir albüm dinlemek büyük bir değişiklik. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yaylı tanburu keyif alanlarından biri olarak niteleyen sanatçı enstrümanla arasındaki ilişkinin zamanla bir albüme dönüşecek kadar geliştiğini farkedince klavyelerde Adem Gülşen ile yaylı tanburun ses olanaklarını mercek altına aldığı "Ara Nağme" adını verdiği albümünü kaydetmeye karar vermiş.

 

Tamamen yeni bir tecrübe alanı olan albümün kapağında eski İstanbul sokağının resmedildiği, stüdyosunun bulunduğu semti anımsatan bir görsele sahip albümde Erdoğan yaylı tanburu geleneksel sesiyle değil modern bir tavırla yorumlamaya çalışıyor.

 

Yani, albümü dinleyenler Ercüment Batanay vari bir icra beklemesin, doğrusu da o zaten, aksi taktirde, yaylı tanbur icracısından tümüyle üzerinde odaklanmayı gerektiren bir enstüman bağlılığı ve kariyeri ister. Derin ifadeli bir saz olan yaylı tanbur geleneksel Türk müziğinde hem büyük virtüöz ustalar yetiştirmiş, hem kapsamlı bir repertuvara sahiptir. Cenk Erdoğan ise yaylı tanburla daha progresif new age/meditatif bir ses arayışına, sound yolculuğuna çıkmış.

 

Toplam 8 parçanın yer aldığı albümün uzunluğu yaklaşık 30 dakika kadar.

 

Cenk Erdoğan'a dair yeni ve önemli bir bilgi daha; Erdoğan kurduğu müzik şirketiyle sadece gitar gibi telli sazlardan oluşan albümler yayınlayacağını, özellikle bu alandaki yeni seslerin, genç isimlerin albümlerine destek vereceğini açıkladı. Bu kararı ve girişiminden ötürü tebrik ettiğimiz Erdoğan'ın yayınlayacağı albümleri merakla bekliyor, genç sanatçıların da kendisiyle bir an önce temas kurmasını öneriyoruz.

 

Cazkolik.com / 30 Ekim 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.