Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$...

Ornette’in ceketi e-Bay’de 799$...

Modern cazın büyük isimlerinden Ornette Coleman’ın alâmet-i farikası ünlü ceketlerinden biri e-Bay tarafından açık artırmayla satışa çıkarıldı. Coleman’ın özel dikim ceketi 1970 yılından gelen bir kostüm. Bu ceketi o yıllarda birlikte olduğu İsveç’li kız arkadaşının diktirip hediye ettiği verilen bilgiler arasında. Ayrıca aradan geçen yaklaşık 40 yıla rağmen ceketin durumunun çok iyi olduğu hem resimlerden anlaşılıyor, hem de verilen bilgiler arasında özenle vurgulanmış. Ceketin bir koleksiyon parçası olduğundan söz edilmiş ki bu çok doğru, pek çok ünlü starın giydiği eşyaların, çaldığı aletlerin, kullandığı şeylerin özel müzayedelerde kapış kapış satıldığını biliyoruz. Ceketin içinde yer alan kimlik etiketine göre ceketin dikimi New York’da bulunan Hong Kong Co. isimli bir terzi, şirket tarafından yapılmış. Ekitte ilginç durduğu için dikkatimizi çekti, en altta "Made in Hong Kong" yazıyor. Bu acaba bilinçli olarak kullanılan bir çift anlam mı? Coğrafya olarak Hong Kong’da değil, New York’ta kurulu olan Hong Kong isimli bir terziye diktirilmiş olması aynı kelimede anlamlanıyor belli ki.


İkinci resimde ceketin içinde yer alan etiketi görebilirsiniz. Üçüncü resimde de ceketin iç cebinin hemen üstünde "Ornette Coleman" isminin özel olarak işlenmiş olduğu dikkati çekiyor. Ceketin iç cebinin özel bir düğmeyle kapatılabilir olduğunu da görüyoruz.


Sizin de dikkatinizi çekmiştir mutlaka, burada 799 $’lık fiyatı belirleyen etkenin ne olduğu merak konusu kanımızca. Yani ceketi satışa koyanın talep ettiği fiyat mıdır yoksa e-Bay’in kendi tecrübesine göre verdiği bir karar mı ya da bambaşka bir sebebi mi var, bunu da doğrusu merak etmemek elde değil.


Cazkolik.com / 19 Aralık 2008, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.