Clint Eastwood şarkı da söyledi

Clint Eastwood şarkı da söyledi

Daha önce şarkı söyleyen bir Clint Eastwood duymuş muydunuz? Evet, artık o da oldu. "Dirty Harry"den "Josie Wales"e kadar her türlü sert adamı oynayan, icabında düşmanlarını çizmelerinin içinde bile ters çevirebilen Clint Eastwood içlerinde "En İyi Film", "En İyi Yönetmen", "En İyi Aktör"de dahil tam 12 dalda Oscar’a aday olan son filmi "Gran Torino"da şarkı da söyledi! Ama nasıl?


Aslına bakarsanız Clint Eastwood’un müzikle, özellikle de caz müziğiyle arasının çok iyi olduğunu herkes bilir. Clint gerçek bir caz aşığıdır. 60’lı yılların başından beri caz müziği dünyasının doğal bir parçasıdır o. Elbette şarkı söylediğini -en azından bizler- duymamıştık ama cazın kalan tüm alanlarında emeği olan, prodüksüyonlara imza atan, konserlerin, düzenlenen gecelerin içinde olan ve daha da önemlisi yaklaşık 40 yıldır filmlerinde caz müziğine bir şekilde mutlaka yer veren biridir. Her şeyi bir yana bırakın "Bird"le sinema perdesine olağanüstü bir film bırakmış, Charlie Parker’ı tüm dünyaya benzersiz bir filmle anlatmış biridir. Sadece bu kadar da değil, oğlu Kyle Eastwood Amerikan caz sahnesinde günümüzün en tanınan kontrbasçılarından biridir. Kendi adına grubu da olan Kyle Eastwood babasının son filmi "Gran Torino"da da önemli roller üstlenmiş görünüyor. Kyle Eastwood filmin orijinal müziğini Michael Stevens ile birlikte bestelemiş. Müzikler Oscar’a da aday. Filmde yer alan "Best Original Song" adayı olan şarkı da Clint ve Jamie Cullum bestesi bir parça. İşte habere konu olan kısım ise burada, yani Clint Eastwood bu parçada şarkı söylüyor... demeyelim de sesini kullanıyor diyelim, çünkü şarkıyı söyeyen Jamie Cullum. Clint parçada fısıldıyor. Gırtlağından gelen derin, boğuk, çatlak ve yaşlı bir sesle fısıldıyor. Cazdan bu kadar söz edince ödüle aday parçanın bir caz bestesi olduğunu sanmayın, parça country-pop arası bir beste.


Peki müzik nasıl, güzel mi derseniz, aslında bu herkesin kendisinin parçayı dinledikten sonra vereceği bir karar. Bu satırların yazarına sorarsanız Clint’in sesi kötü bir Leonard Cohen taklidi gibi duruyor, ne parça güzel, ne de Clint’in sesi ama ilgi çekici olduğunu da eklemeden geçmeyelim. İşin doğrusu filmlerinde Clint Eastwood’un sesinin cazip bir yanı vardır zira kendine özgü bir gizemi olan boğuk ve fısıltılı bir sestir, film içinde tansiyonun en yükseldiği anlarda dahi sakinliğini muhafaza eder bu yüzden de farklı ve çekici bir sese dönüşür. İnternet aleminin dedikodu sitelerinde de bu konu çokça konuşulur olmuş durumda. Beğenen de var, beğenmeyende ama madem sesini soundtrack’te kullanacaktı böyle mi olmalıydı diyenlerde az değil. Son olarak şunu da belirtmeden geçmeyelim, Eastwood için ’üstad çok özür dileriz ama sesiniz olmamış maalesef’ dedik ama parçanın en kötü tarafı Jamie Cullum felaketi. İsterseniz o konuya hiç girmeyelim.


Clint Eastwood’un Oscar adayı olan son filmi "Gran Torino"nun "Best Original Song" adayı da olan ve Eastwood’un kendi sesiyle de katıldığı şarkıyı dinlemek istiyorsanız filmin resmi web sitesi olan http://warnerbros2008.warnerbros.com adresine tıklamanız yeterli olacaktır.


Cazkolik.com / 8 Aralık 2008, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.