Çocuğuma klasik müziği nasıl sevdiririm?

Çocuğuma klasik müziği nasıl sevdiririm?

BBC klasik müzik dergisi yazarı Hannah Nepilova uzmanı olduğu 'çocuklar ve müzik' alanında çocuklarımıza klasik müziği nasıl sevdiririz temalı öneriler paketi hazırlamış. Bu önerileri sizler için derledik ama uyarlamalar yaptık. Biz tabi bir caz sitesiyiz ama siz çocuğunuza önce klasik müziği sevdirin, çocuğunuz sonra cazı keşfeder zaten, önemli olan, çocukların müzik dinlemeye küçük yaşta başlaması. Klasik müzik bu konuda çok zengin materyale sahip. Bu yazı tabi bilimsel bir inceleme değil, basit birkaç öneri paketi, hatta, bir çoğu anne babaların da aklına gelmiştir, sır da değil, önemli olan, kendinize ait bir yöntem bulmanız. Tek bir yöntem de olabilir, aşağıda yazılanların hepsi de olabilir, sizin çocuğunuzla ilişkiniz nasıl elbette bu da önemli, hatta, burada yazmayan ama bildiğiniz etkili başka önerileriniz varsa sayfanın altına yorum olarak yazın okurlar da faydalansın.

 

 

Çocuğunuzu konserlere götürün

 

 

Dediğimiz gibi, Cazkolik olarak maddeleri BBC yazarından ödünç aldık ama adapte etmeye özen gösterdik. Wigmore Hall'deki konserden bize ne mesela? Onun yerine, şöyle diyelim, AKM açıldıktan sonra çocuklara yönelik klasik müzikli etkinlikler yapmaya başladı, İBB Kültür AŞ, Kadıköy Belediyesi vs yine çocuklara yönelik çok sayıda etkinliğe yer veriyor, çocuklar için açılmış merkezlerde konserler düzenleniyor. Bu örnekler çoğaltılabilir, bütün mesele, konserleri önceden takibe alıp kendiniz ve çocuğunuz için takvim oluşturmak, birkaç kez yaptıktan sonra hem çocuğunuz, hem siz bu işin zevkini mutlaka alacaksınız.

 

 

Hikâyeleri müzikle süsleyerek anlatın

 

 

Bütün çocuklar hikâye dinlemeyi sever. Çocuğunuza klasik bir masalı mesela Hansel ve Gretel okuyarak başlayabilir, ardından, ilgili müziklerle zihnindeki imgeleri zenginleştirebilirsiniz. Bu şekilde müzikle anlatılacak çok fazla hikâye var.

 

 

Kendi müzikal hikâyelerinizi kaydedin

 

 

Bu da olabilir ve bunu yapmanın çok yolu var. Bir önceki öneriden farkı bu kaydı kendinizin yapması. Kendi çocuklarım için YouTube'da kayıtlar yapıyorum, Küçük Deniz Kızı ve Söğütlerdeki Rüzgar gibi klâsik hikâyeler okuyorum, onları dünyanın çeşitli noktalarında dramayı süslemek için seçtiğim klasik müzik parçalarıyla birleştiriyorum ama aynı zamanda, uygun klasik müzik parçalarıyla süsleyerek kendi anlatılarınızı sıfırdan da oluşturabilirsiniz. GarageBand gibi kayıt teknolojilerinin yardımıyla bunu yapmak çok kolay ve eğer bir TonieBox vs varsa çocuklarınızın yatmadan önce dinlemesi için hikâyelerinizi tıpkı benim yaptığım gibi Creative Tonies'e bile kaydedebilirsiniz.

 

 

Müzik dinlemeyi oyuna dönüştürün

 

 

Klasik müziği küçük çocuklar için sevililir kılmanın kolay bir yolu temaya göre sınıflandırmaktır: Eğitim müziği, hayvanlarla ilgili müzikler, periler hakkında müzikler... olasılıklar sonsuz. Çocuğunuzdan dinlediği müziği tarif etmesini isteyin; mutlu mu, üzgün mü, gıcırtılı mı, hırıltılı mı ardından, müziğe göre dans etmelerini, atlayıp zıplamalarını, koşmalarını sağlayın. Bu yöntem çocuğunuzun müziği dinleyerek içselleştirmesinin en etkili yollarından biridir.

 

Cazkolik.com / 17 Ağustos 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.