Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var.

Çoğumuzun Burhan Öçal`la tanıdığı Smadj Borusan konserinde İbrahim Maalouf ve Natacha Atlas var.

Borusan Müzik Evi, Mart başında konser bombalarını bir bir patlatıyor... 3 Mart Cumartesi akşamı (yani bu haberin yayına giriş tarihine göre yarın) dünya müziğinin devlerini aynı sahnede buluşturuyor. Borusan Kültür Sanat ve Institut Français işbirliğinde gerçekleşecek Jean-Pierre Smadj konserinde sanatçıya trompetçi İbrahim Maalouf ve sevilen vokalist Natacha Atlas eşlik edecek. Smadj ve arkadaşları, dinleyicileri ud yönetiminde bir Akdeniz yolculuğuna çıkaracak.

Bir çeşit Akdeniz zirvesine dönüşecek gecede Smadj`a göre ud ya da udun her halini açıklamak için en eskisinden en modernine, alışagelinen bestelerden en güncel olanlarına, Kuzey Afrika ile Ortadoğu arasında Akdeniz’in kalbine seyahat etmek gerekiyor. Çünkü ona göre ud, cazın ince ayrıntılarında, popun cazibesinde, rock’ın asabiyetinde saklı, bu müziklerin her birinden bir şeyler alıyor, yaşatıyor. İstanbul`da yaşayan Tunuslu sanatçı, Borusan Müzik Evi konserinde udu ile dinleyenleri Akdeniz yolculuğuna çıkacak.

Konserde Smadj’a eşlik edecek isimlerden İbrahim Maalouf, babası Nassim Maalouf’un icat ettiği çeyrek pistonlu trompet geleneğini devam ettiren nadir müzisyenlerden biri… İbrahim Maalouf’un müziğinde Arap kültürünün ve klasik Arap müziğinin yoğun etkisinin yanı sıra, caz-funk, güncel rock ve elektronik müziğe ait unsurlar da yer alıyor. Çok genç yaşta beste yapmaya başlayan Maalouf, solo kariyerinin yanı sıra müzik dünyasındaki işbirlikleriyle ses getirmeye devam ediyor.

Türkiye`de de pek çok hayranı bulunan, Belçika doğumlu Mısırlı vokal Natacha Atlas konserin diğer konuğu… Müziğinde hip hop, drum and bass ve reggae gibi farklı türlerin etkisinin bulunmasıyla tanınan Natacha Atlas, farklı coğrafyalarda geçen hayatında edindiği deneyimleri müziğine yansıtıyor. Burhan Öçal`la `Groove Alla Turca` albümünde birlikte çalışmış olan Atlas, Borusan Müzik Evi`nde Akdeniz bestelerini seslendirecek.

3 Mart akşamı saat 21:30`da gerçekleşecek konserde üç önemli müzisyene ayrıca bağlama, cura ve vokalde Cem Yıldız, kavalda Erkan Tekci, perküsyonda Hogir Göregen, tablada Gürkan Özkan ve piyanoda Rustam Mahmudov eşlik edecekler.

Cazkolik.com / 02 Mart 2012. Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.