CRR içine caz konserleri koymayı unuttuğu sonbahar programını duyurdu

CRR içine caz konserleri koymayı unuttuğu sonbahar programını duyurdu

Programa bakınca mânidar bir başlık atmak şart oldu! Tamam, Cemal Reşit Rey Konser Salonu cesur davranarak yeni sezon için kapılarını açtı. Müzikseverler olarak güzel bir gelişme. Ama... Ekim ayında başlayan programa bakınca cazseverlerin ilgi alanına giren güzel konserler görüyoruz diyemiyoruz. Eğer dünya müziği türünden konserleri (ki bu konserler de hiç fena değil) saymazsak otuza yakın etkinlik arasında caz konseri rakamla 1 adet, yazıyla yine sadece bir adet konser var. Türkiye'de şu an caz konseri vermeye hazır sayısız harika topluluk ve sanatçı varken niye bu konserlerden birkaçını CRR sahnesinde izleyemiyoruz sorusu şurada dursun, aşağıda ilan edilen konserleri not ettik, siz de kendi programınızı yapın, gideceklerinizi seçin ve CRR'nin kurallara hassas önlemleri altında önceki yıllardaki konser gecelerine yâd edecek müzikler dinleyin ama keşke caz daha çok olsaydı diye düşünürseniz bizi de hatırlayın.

 

CRR'nin sonbahar sezonunda hangi konserleri izleyeceğiz?

 

19 Ekimde gerçekleşen klasik virtüöz Victoria Mullova konserini 25 Ekim akşamı türküleri uluslararası coğrafyaya ulaştıran Coşkun Karademir'in "Bir Nefes" isimli konseri izleyecek. Konserin konuk sanatçısı Ayfer vardar olacak.

 

26 Ekim akşamı ise sahneyi Türkiye'de caz vokalin önde gelen seslerinden Sibel Köse Volkan Öktem Quintet ile alacak. Caz gibi caz diyeceğimiz bu tek konseri olsun kaçırmayın! Piyanoda Can Çankaya, trompette Barış Doğukan Yazıcı, saksofonda Engin Recepoğulları, bas gitarda Eylem Pelit ve davulda Volkan Öktem'in yer alacağı projeyi mutlaka not edin.

 

29 Ekim akşamı günün anlamına özel konseri ise Gedik Filarmoni Orkestrasının Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri olacak.

 

03 Kasım Salı akşamı ise Cazkolik okurlarının sayfalarımızdan hatırlayacağı İspanyol piyanist Chano Dominguez'in flamenko projesi olacak. Bandolero'nun cajonla, Blas Córdoba'nın vokalle, Daniel Navarro'nun dansla eşlik edeceği konser tarzın sevenlerini memnun edecek bir konser olacak. Yalnız, Chano Dominguez'in klasik flamenko icracısı olmayıp daha modernize, hatta caza yakın bir stile sahip olduğunu ekleyelim. Sanatçıyı İstanbul Caz Festivali'nde izlemiştik, cazseverler oradan da hatırlayabilir.

 

04 kasım akşamı CRR'de bir dans projesini izlemek mümkün. Koreografisini Zeynep Tanbay'ın yaptığı gösteri görsel ve bedensel temas arayışına salgınla birlikte yeni yaklaşımlar getiren bir gösteri olma iddiasında.

 

10 Kasım akşamı günün anlamına uygun bir konser var. Camerata Saygun isimli proje bizzat Atatürk'ün yüreklendirdiği besteci Ahmet Adnan Saygun'un adını taşıyor. Konserde Edward Grieg ile Ege türküleri seslendirilecek.

 

11 Kasım Çarşamba akşamı 4 farklı ülkeden müzisyeni buluşturan ki bu ülkeler ağırlıklı Balkan ülkeleri, New York Gypsy All Stars çıkardığı iki albümle dikkatleri üzerine çekmişti. Daha önce de konser veren topluluk bu akşam da izlenebilir. Balkan funk gibi bir müzik.

 

12 Kasım Perşembe akşamı ise bir nefesli gecesi olacak. Oliver Boekhoorn obua, Ivar Berix klarnet, Raaf Hekkema saksafon
Jelte Althuis bas klarnet, Alban Wesly fagot çaldığı beşliden çağdaş besteler dinleyeceğiz.

 

Kemençenin iki yüzü... 13 Kasım akşamı saat 18:00'de Azerbaycan ve Türkiye'den iki Türk sanatçının İlker Cankara kontrbas, Nima Jadari Seifi piyano, Türker Çolak perküsyon eşliğiyle oluşturduğu proje 2 çalgı tek tını üzerinde hareket edecek.

 

CRR sonbahar programında klasik müzik konserlerinin kesin üstünlüğü var. 14 Kasım saat 17:00'deki David Orlowsky Quartetto Di Cremona konseri de bir klasik konser. David Orlowsky klarnet, Cristiano Gualco keman, Paolo Andreoli keman, Simone Gramaglia viyola, Giovanni Scaglione viyolonselden oluşan topluluk Mozart ve Brahms eserleri seslendirecek.

 

Akdeniz müziği 17 Kasım akşamı saat 20:00'de Türk/Yunan tınıları iki halk arasındaki dostluk rüzgarını güçlendirecek cinsten. Harris Lambrakis ney, Dimitris Tsekouras bass, Dimitris Theocharis piyano, Nikos Sidirokastritis ritimde özel müzikler müzikseveri bekliyor.

 

Klasikten caza bir gece. Lara St. John ve Matt Herskowitz keman ve piyano ile Bach ile Gershwin arasındaki çizgiyi dinletecek arada geleneksel Türk şarkılarından yorumlar da olacak. 19 kasım akşamı saat 20:00'de gerçekleşecek ilginç bir konser olabilir.

 

Daha önce nefesli gecesi vardı, 22 Kasım akşamı saat 17:00'de ise keman ve yaylı gecesi var. Ulysses dörtlüsü Şostakoviç ve Beethoven eserlerini seslendirecek.

 

25 Kasım gecesi saat 20:00'de bu programda yer alan konserlerin muhtemelen en etkileyici olanı Jordi Savall Hesperion XXI konseriyle yaşanacak. Savall'i aslında daha önce bekliyorduk, muhtemelen İş Sanat sahnesinde izleyecektik ama ya Covid-19 ya başka sebepten konser gerçekleşmedi, kısmet CRR içinmiş. Müziğinde Orta Çağ dönemi (ki bu dönem içinde dönemin Osmanlı/Sefarad müziğinin ayrı önemivar) özel yer tutan hatta bu dönemin uzmanı kabul edilen Savall son olarak İbn Batuta üzerine bir albüm hazırlamıştı. Savall'in müziği ve konseri salgından mahvolmuş yılın en önemli konseri olmaya aday.

 

CRR'nin, böyle bir konser programında doğumunun 250. yılı nedeniyle Beethoven'a yer ayırmaması doğru olmazdı, nitekim, 28 Kasım günü saat 17:00'de André de Ridder şefliğinde gerçekleşecek konser farklı bir konsept içeriyor ve merak ettiriyor.

 

Konser maratonu 30 Kasım saat 18:00'de piyanist Birsen Ulucan'ın Beethovn ve Liszt eserlerini seslendirdiği konseriyle sona erecek.

 

Cazkolik.com / 20 Ekim 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.