Django Reinhardt’a saygı...

Django Reinhardt’a saygı...

Bir çok hayranının yeteneğinin halen aşılamadığına, onun gibisinin gelmediğine inandığı ve aslen Belçikalı olan gypsy gitarist Django Reinhardt 2010 yılında doğumunun 100. yılına basacak. Zaten aslen de 24 Ocak doğumlu olan büyük gitaristin bir anlamda gerçek doğumgünü de kutlanıyor olacak.

Aslında yıl boyunca sürecek olan Reinhardt’ın 100. yaşgünü kutlamalarının ilki Minneapolis şehir merkezindeki Dakota Jazz Club’da kutlanacak. 4 gece sürecek olan kutlamaların ilki 17 Ocak gecesi gerçekleşecek.

17 Ocak gecesi şarkıcı Connie Evingston’a grubu Clearwater Hot Club eşlik edecek. İlk gecede ayrıca müzisyenlere genç caz gitaristleri Sam Miltich, Mark Kreitzler, basçı Matthew Miltich ve saksofonist Dave Karr eşlik edecekler.

Sonraki iki gece sahne alacak olan Fransız gypsy gitarist Dorado Schmidt caz gitarında gerçek bir fenomen olarak biliniyor. Django’nun ruhunun kendisinde vücut bulduğuna inananların sayısı hiç de az değil. Hem gitar hem de keman çalan bu olağanüstü yetenekli müzisyen eşi benzeri bulunmaz bir teknik kabiliyete sahip. Birlikte çaldığı müzisyenleri sürklase edebilen, şaşırtıcı biri. Oscar Peterson, Phillipe Catherine, James Carter gibi bir çok caz deviyle birlikte sahne alan Dorado’ya bu iki gece allstars kıvamında müzisyenler eşlik edecek. Öncelikle yanında kendisi gibi gitarist olan oğlu Samson var, ayrıca akordionda Marcell Loeffler, kemanda Pierre Blanchard, basta Grapelli’nin basçısı Brian Torff  gece boyunca orada olacaklar.

Son gece gerçekleşecek olan performans kemancı Mark O’Connor ve Hot Swing Trio’nun katılımıyla Django’nun kemancı Stephane Grapelli ile birlikte ünlü Fransız Hot Club de France’da gerçekleştirdikleri gecelerin bir benzeri olacak.

Keşke burada da böyle geceler düzenlense diyerek buradan başta caz gitaristlerimize olmak üzere mekan sahiplerine de seslenmiş olalım.

Cazkolik.com / 14 Ocak 2010, Perşembe

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.