Dünya Caz Günü konserlerinden izlenimler, notlar, fotoğraflar, geleceğe aktarılan anılar

Dünya Caz Günü konserlerinden izlenimler, notlar, fotoğraflar, geleceğe aktarılan anılar

Dünya Caz Günü her sene 30 Nisan günü kutlansa da genellikle bir haftaya yayılan etkinlikler serisine dönüşüyor. Bu sene Pazar gününe denk geldi ama hafta ortasından itibaren bir çok konser gerçekleşti. Bu konserler arasında, arkadaşlarımız Leyla Diana Gücük ile Nazlı Toprak'ın Cemal Reşit Rey konser salonunda Caz Yağmuru adıyla gerçekleştirdiği ve cazın yerli sahnesini kutlayan kalabalık ve coşkulu konser özellikle öne çıkıyordu, ben ise, tüm bu konserleri keyifle izledim ve unutulmaması için aşağıda aktardım. Sondan başa doğru anlatalım.

 

Feridun Ertaşkan

 


 

 

James Brandon Lewis ve caz hacıları

 

 

 

Caz hacıları biz oluyoruz söyliyim. Borusan'ı dolduran cazseverler dikkatle ve merakla izledi konseri. Hacılar benzetmesi Lewis'in boynuna doladığı 99'luk tespihe benzer kolyeden geldi aklıma, son yıllarda böyle kolyeler moda galiba.

 

Lewis genç bir müzisyen ama uluslararası sahnede hızla tanınan bir sanatçı. Yeni albümü "Eye of I" beğendiğim bir albüm. 1960'ların Amerikan özgür cazından alın, aynı dönemin spiritüel caz ve protest Afro-centric çizgiye uzanan, yanı sıra, az tanıdığımız soul şarkıcısı Donny Hathaway ile çok iyi tanıdığımız Mal Waldron gibi efsane bestecilere kadar yeni albümünden müzikleri sağlam bir trio ile bize dinletti.

 

Saksofonda kendisi, elektrik basta Josh Werner, davulda Chad Taylor'ın olduğu bir üçlüydü izlediğimiz. Türkiye'ye ilk kez geldiğini söyleyen Lewis özellikle yemeklerimize bayılmış, birkaç defa söylediğine göre belli ki yemeklerimizin nâmını duyarak gelmiş. Afiyet olsun.

 

Gerçekten iyi bir trio idi. Özellikle davulcu Chad Taylor'ın hakkını vermem lazım. Sağlam ve tempolu bir davulcu ama tek damla derlemeden soğukkanlılıkla çalıyor. Güçlü tekniği, kendine has davul/zil vuruşları var. Daha önce izlemediğim Taylor benim adıma en önemli kazanç oldu. Merak ederek albümlerini aradım, Circle Down'ı buldum. Öneririm. James Brandon Lewis altmışlardaki caz ruhunun günümüze miras kalpten icracısı, bütün eski hikâyeleri içselleştirmiş genç bir adam. O yılların ustaları gibi tutkuyla çalıyor, içindeki cazı -tabiri tuhaf bulacaksınız ama- sanki kusarak çıkartıyor. Takibe alın derim.

 


 

 

Bize her gün caz ama ?!?

 

 

 

30 Nisan Dünya Caz Günü gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda cazın farklı kuşaklarını sahnede buluşturan, bol hatıralı gecenin yıldızlarını izleyen İstanbullu cazseverlere yazının başında teşekkür etmem gerek. O gün şehirde pek çok etkinlik varken ve trafiği kilitleyen derbi maçına rağmen salonun “kapalı gişe” olması mutluluk verici ve anlamlıydı.

 

Belki uzun zamandır aynı sahnede bir araya gelememiş müzisyenler için kucaklaşma fırsatı buldu. Son dönem sahnede göremediğimiz Kamil Özler ve arkadaşlarının izleyiciyle özlem gidermesi kadar izleyicinin coşkusu da görülmeye değerdi. Gece boyunca, yakın dönemlerde yitirdiğimiz isimler de projeksiyondan gösterilerek sevgiyle anıldı, yâd edildi.

 

Nilüfer Verdi liderliğindeki House Band’in açılış parçası "Sister Cheryl"den sonra sırayla Ece Göksu, Erdem Özkan, Eren Noyan, Evrim Özşuca, Ülkü Aybala Sunat ve Sibel Köse ikişer şarkı seslendirdi. Salona yayılan caz, duygulu ve coşkulu bir ortam ile buluşunca gece hiç farketmeden tam üç saat 15 dakika ile CRR'nin en uzun gece rekorunu kırmış.

 

Ayrıca, gecenin sunucusu Metin Belgin’in performansının da altını çizmem lazım. Tiyatro sanatçısı bir caz tutkunu Belgin müzisyenlerle esprili kısa sohbetleri ve caza dair anekdotlarıyla geceye ayrı farklı bir renk kattı. Bir alkış da gecenin festival havasında geçmesini sağlayan ve organizasyona imza atan Cazkolik yazarları arkadaşlarımız sevgili Leyla Diana Gücük ve Nazlı Toprak’a. 👏

 

30 Nisan 2023 Pazar gecesini unutulmaz bir caz hatırasına dönüştüren müzisyenlere isim isim teşekkür etmek gerek; Nilüfer Verdi (p), Barış Ertürk (sax), Volkan Topakoğlu (b), Eylül Biçer (g), Burak Cihangirli (d), Kamil Özler Trio (Kamil Özler (g), Cem NAsuhoğlu (g), Kamil Yılmaz (g)), solistler Ece Göksu, Erdem Özkan, Eren Noyan, Evrim Özşuça, Ülkü Aybala Sunat ve Sibel Köse. 👏

 


 

 

TRT Caz Orkestrası canlı yayın konserlerine Dünya Caz Günü haftasında başladı

 

 

 

TRT Caz Orkestrası, düzenli konser veren tek caz orkestramız ve ben de bir TRT Radyo-3 programcısı olarak bu orkestranın pandemi öncesi her ayın son Çarşambası verdiği konserleri kaçırmadan takip ederdim, ta ki pandemiye kadar. Konserler Nisanda yeniden başladı, haliyle,ben de salonda yerimi aldım. TRT'nin Harbiye'deki görkemli radyo binası tadilata alındığı için konserler Tepebaşı'ndaki TRT stüdyolarında yapılıyor. Bu sayede o salona ilk kez gitmiş oldum.

 

TRT Caz Orkestrası'nın yeni şefi gitarist Cem Tuncer oldu. Tebrik ederim. Şeflik kısa zamanda Tuncer'in üzerine oturmuş. Önceki şef Kamil Özler emekli olduktan sonra kısa bir süre orkestranın piyanisti Serkan Özyılmaz bu görevi üstlendi ama artık asıl sahibini bulmuş görünüyor. Cem Tuncer orkestranın repertuvarında nasıl değişiklikler yapacak bilmiyorum ama o günkü repertuvarı severek dinledim. Böylesi orkestra klasiklerini dinleme imkanımız ancak TRT Caz Orkestrası konser verirse oluyor, bu yüzden orkestra daha sık konser verse iyi olur.

 

Konser o gece radyodan canlı yayınlandı. TRT Caz Orkestrası konserleri eski usul takdimli konserlerdir, bu geleneği devam ettiren sadece TRT var artık. TRT'nin tecrübeli spiker ve sunucularından değerli arkadaşımız Gökhan Özer'in titiz sunumuyla orkestra Leo Delibes, Sammy Nestico, Thad Jones, Bob Mintzer, Barbera kardeşler, Matt Harris, John Fedchock gibi ustaların bestelerini seslendirdi, Gökhan Özer, Dünya Caz Günü'nün öneminin altını bilhassa çizdi. Mintzer ve Fedchock gibi bugün aktif müzik yapan nisbeten genç isimlerin repertuvarda olmasını sevdim. TRT Caz Orkestrası Mayıs ayının son haftası bir konser daha verdikten sonra yaz tatiline girecek ama yeni sezonda her ay bu konserleri izlemenizi tavsiye ederim. Konserleri izlemenin ücretsiz olduğunu unutmadan hatırlatayım.


 

 

BAU Caz Okulu'nda Dünya Caz Günü kutlaması

 

 

 

Benim için Dünya Caz Günü haftası geçen Çarşamba başladı. Sevgili Yeşim Pekiner BAU Caz Orkestrası konserini haber verince konservatuvarın Tepebaşı'ndaki binasında yerimi aldım. Genellikle okul öğrencileri ve öğrencilerle bağlantılı izleyiciler arasında az sayıda benim gibi hariçten izleyici de yerini almıştı. Konserden önce öğrencileri dinleyeceğimi sanıyordum ama okulun hocaları, usta müzisyenleri görünce sürpriz oldu. Trompette Şenova Ülker, saksofonda Tamer Temel, piyanoda Baki Duyarlar ve Uraz Kıvaner, kontrbasta Ozan Musluoğlu (Ozan sanırım okulda hoca değil), vokallerde Yeşim Pekiner ve Sibel Köse ile özellikle konser repertuvarı günün cana yakın anlamına uygun Roy Hargrove düzenlemesi "Everybody Wants to be a Cat" gibi parçaları dinlemek çok hoş oldu. Günün sürprizi ise seyirciler arasında konseri izlemeye gelmiş usta caz vokalisti Aydın Kahya'nın da onlara katılması oldu. Hem BAU'daki öğrenci kardeşlerimizin, hem hocaların ve cazseverlerin Dünya Caz Günü'nü bir kez daha kutluyorum.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 02 Mayıs 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.