Dünya Caz Günü niye kutlanıyordu? Borusan Müzik Evi James Brandon Lewis konseriyle hatırlamamızı sağlayacak

Dünya Caz Günü niye kutlanıyordu? Borusan Müzik Evi James Brandon Lewis konseriyle hatırlamamızı sağlayacak

Dünya Caz Günü nedeniyle gerçekleşecek etkinlikler arasında Borusan Müzik Evi'nde izlenecek James Brandon Lewis konseri günün ruhuna en uygun seçim görünüyor. Bu bakımdan, Borusan Müzik Evi'ni tebrik etmek gerek.

 

İkibin sonrası caz dünyasına doğrudan uluslararası sahnede boy göstererek katılan Lewis, tipik bir ana akım caz müzisyeni refleksinin ötesinde duyarlığa sahip.

 

Lewis'in caz üzerinden hassasiyet geliştirdiği alan müzikle kesişen tarihi bir sosyal damara denk geliyor ve Afro Amerikan toplumun varoluşsal sorunlarıyla ilgili kavramları caz üzerinden işliyor. Onun bu türden çalışmalarına dikkat çeken ilk çıkışı George Washington Carver hakkındaki çalışmasıydı ki meraklısı Carver'ın kim olduğunu baksın, çünkü, Lewis'in bugünkü müzikal yaklaşımı için ipucu olacak bir isimdir Carver.

 

James Brandon Lewis'in 1960'ların Amerikan haklar hareketi üzerinden fikri silsileyi takip ederek müziğini 1960'ların 'free jazz' yaklaşımı içerisinde fırınlaması etkileşimli yaklaşımlar olarak görülmeli. Öte yandan, en az iki nesil yetiştirmiş bu fikri damar on yıllar boyunca üzerine çok söz söylenmiş ve zamanla 'itiraz kültürü' kirliliğine dönüşmeye başlamış iken artık yeni ne söylenebilir sorusuna da muhatap olmaması gerekiyordu. James Brandon Lewis gibi az sayıda genç isim (tam da rap müzisyenleri bu itiraz kültürünü cazın elinden almışken) bu hassas sosyal alanda yaratıcı müzikal taze fikirler geliştirmeye başladı.

 

30 Nisan Dünya Caz Günü'nün anlamına binaen Amerikan caz hava sahasındaki "Eye of I" gibi en yenilikçi müzikleri İstanbul'da dinliyor olmak önemli bir kazanç olacak.

 

Cazkolik.com / 24 Nisan 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.