Chet Baker lirizmi "Project: Chet Baker"da yeniden şekilleniyor

Chet Baker lirizmi "Project: Chet Baker"da yeniden şekilleniyor

Geçtiğimiz yaz başında hem bir proje fikri olarak hem de yaptıkları müzikler açısından beğenerek takip ettiğimiz “Project; Chet Baker” hakkında projenin yaratıcıları olan trompetçi Mehmet Sezer ve vokalist Ceyda Köybaşıoğlu ile güzel bir söyleşi yapıp hem Baker’dan hem de kendilerinden konuşmuştuk ama araya giren bir çok teknik aksaklık ve gündem değişimi nedeniyle bir türlü yayınlamaya fırsat bulamadığımız bu güzel söyleşi hep aklımızın bir köşesinde kaldı, ta ki bu pazar (5 Aralık 2010) İstanbul’un popüler mekanlarından Tamirane’de performansları olacağını öğreninceye kadar. Hemen sevgili Ceyda Köybaşıoğlu’nu arayıp bu pazar Tamirane’de olacaklar  hakkında konuştuk.

 

Bizce, bu projenin en önemli yanı hiç kuşkusuz Chet Baker’ın Mehmet Sezer’in trompetinde yaşıyor olduğuna inanmamız. Chet Baker’ı 20. yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri yapan korunmasız duygusallığı, içinden çıkılması zor ve kompleks kişiliği, olağanüstü güzellikteki lirizmi, yaşadığı travmaların ruhunda yarattığı kırılganlık, apaçık duygusal bir kişilik bir insanın müziğine yansıyabileceğinin ötesinde yansımış, mükemmel müzisyenliğiyle bütün bu duyguları müziğinde sakınmasız ve doğal olarak aktarabildiği için de yaşadığı yıllar boyunca sadece caz dünyasının değil, tüm müzik dünyasının en önemli ikonlarından biri haline gelmişti.

 

Mehmet Sezer’in hem müziğinde hem de kendi kişisel yansımasında Baker tutkusu açıkça görüldüğü gibi kendisi de Baker’a olan sevgisini ısrarla belirtiyor zaten. Ünlü müzisyene olan sevgi üzerine düşünülüp hayata geçmiş fikir olan “Project: Chet Baker” hem Baker’ın anısını yaşatıyor hem de büyük müzisyenin çok sevilen parçalarını repertuvarlarında bulunduruyor. Trompette Mehmet Sezer, vokal ve basta Ceyda Köybaşıoğlu, piyanoda Kürşat Deniz ve davulda Tunç Çakır’ın yer aldığı dörtlü yazının başında belirtiğimiz gibi 5 Aralık Pazar günü saat 16:00’da Tamirane’de olacak.

 

Ceyda Köybaşıoğlu ile Pazar günü çerçevesinde konuştuk, dinleyenleri müzik olarak nelerin beklediğini sorduk, tümüyle Baker’ın lirik anlatımını esas alan bir repertuvar olacak ama Ceyda Köybaşıoğlu’nun vokal yorumlarına Baker’ın isyankar ruhunu katmayı sevdiğini, kişisel tarzının duygusal gel-gitlerden oluşan yorumlar içerdiğini ekleyelim. Bir yandan da aslen basçı olan genç vokalistin bu kez sahnede vokalle beraber bas çalacağını da söyleyelim.

 

Tamirane’de iki yıl boyunca sahne almayı sürdüren ekip mekanla neredeyse açılışından beri birlikte  ama Pazarları “Morning Sessions” kapsamında daha ziyade ‘brunch’ saatinde gerçekleşen performanslar artık biraz daha öğleden sonraya kaymış görünüyor. Güneş, parlaklığının zirvesiydeyken başlayan müzik havanın kararmaya başladığı saatlere değin uzanacak.

 

Köybaşıoğlu’nun bu arada Nişantaşı Niş’te Aşkın Arsunan’la beraber sahne aldığını da belirtelim. Uzun yıllardır kendisine bağlı özel bir dinleyici kitlesine seslenmeyi başaran Arsunan ile sahnede cazdan popa uzanan renkli bir içerik olduğunu biliyoruz.

 

Son olarak merak ettiğimiz ise “Project: Chet Baker”ın bir albüm haline dönüşme olasılığı idi. Zira böylesi projelere sık rastlamıyoruz açıkçası, yani Baker gibi bir müzikal imgenin başka bir müzikal figürde yeniden hayat bulmuş hali eminiz ki başta Chet Baker hayranları olmak üzere bir çok müzikseverin ilgisini çekeek bir çalışma olacaktır ama bir albüm yapmanın ne denli yoğun ve zor bir süreç olduğu da malum.

 

Cazkolik.com / 03 Aralık 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.