Efsanevi soul şarkıcısı, söz yazarı ve oyuncu Tina Turner 83 yaşında öldü

Efsanevi soul şarkıcısı, söz yazarı ve oyuncu Tina Turner 83 yaşında öldü

Fotoğraf Tina Turner'ın 1984 yılı Los Angeles konserinden. O yıl yayınladığı “Private Dancer” albümü uzun bir aranın ardından sanatçıyı yeniden ilgi odağı haline getirmiş ve pop müziğin stratosferine yükseltmişti. (Photo: Phil Ramey/Associated Press)

 

 

Tina Turner blurlu bir sesin de kusursuz bir ses kadar ilgi çekeceğini kanıtlamıştı

 

 

Haber, resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamayla doğrulandı. Yapılan paylaşımda, 'Tina Turner'ın vefatını büyük üzüntüyle duyuruyoruz. Müziğe ve yaşama olan sınırsız tutkusuyla dünya çapında milyonlarca hayranını büyüledi ve yarının yıldızlarına ilham verdi' denildi.

 

Turner'ın ailesi de Rolling Stone magazine yaptığı açıklamada, sanatçının İsviçre'nin Zürih yakınlarında Küsnacht'taki evinde geçirdiği uzun bir hastalığın ardından bugün 83 yaşında huzur içinde öldüğünü" yazarak kayıp haberini doğruladı. Turner'ın ailesi mesaja ayrıca; "Onunla birlikte dünya bir müzik efsanesini ve bir rol modelini kaybediyor" notunu da ekledi.

 

Turner, 1960'larda o yıllarda kocası Ike Turner ile birlikte büyük ün kazanmış ama küresel başarıya 1980'li yıllarda başladığı solo kariyeri sayesinde erişmişti. "Rock'n'Roll Kraliçesi" lâkaplı Turner'ın güçlü vokalleri ve tutkulu performansları kraliçenin konumunu rock, R'n'B ve pop müzik aleminin en başarılı kadınlarından biri olarak sağlamlaştırdı. Dokuz solo stüdyo albümü yayınladı, sekiz Grammy Ödülü kazandı ve tüm zamanların en çok satan kadın sanatçıları arasına adını yazdırdı.

 

Tennessee'de Anna Mae Bullock adıyla dünyaya gelen Tina Turner, kilise korosunda şarkı söyleyerek büyüdü. Anne ve babasının ayrılmasıyla halasının yanına Missouri'ye taşındı ve liseden mezun olduktan sonra hemşire yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Sık sık gittiği St. Louis gece hayatı sahnesinde grubu Kings of Rhythm ile sahne tecrübesi kazanırken Ike Turner ile tanıştı. İlk olarak "Little Ann" adıyla şarkı söylemeye ve kayıt yapmaya başladı, ta ki 1960'larda Tina Turner sahne adını benimsediği "A Fool in Love" şarkısıyla başarıyı yakalayana kadar. İkili evlenerek Ike ve Tina Turner Revue'yu kurarak listelerde üst sıralarda yer almaya başladı. 1971 yılında önceki çalışmalarına nazaran daha fazla rock müziğe yönelen Workin' Together albümünü yayınladı.

 

Tina Turner'ın ilk solo albümü 1974'te Tina Turns the Country On! olmuştu Çalkantılı uyuşturucu bağımlılığı ve istismar haberlerinin ardından 1978 yılında Ike Turner'dan boşandı. Beşinci albümü, 1984 yapımı Private Dancer ise "geri bir dönüş" albümü olarak kabul edildi ve "What's Love Got to Do With It" hiti ile ABD Hot 100 listesinde 1 numaraya yükseldi. Dünya turnelerinde izleyici rekorları kırdı, birden fazla solo albümü platin plâk ödülü kazandı. Turner, çok satan anı kitabı "I, Tina"yı 1986 yılında yayınladı ve 1991 yılında Ike Turner ile Rock'n Roll Onur Listesi'ne alındı. Yirmi yıl sonra, 2021'de aynı listeye solo sanatçı olarak kabul edildi. Turner'ın hayatı ve çalışmasına dayanan bir müzikal olan "Tina: The Tina Turner Musical" 2018 yılında gösterime girdi. Başka bir anı kitabı olan "My Love Story" ise 2018 yılında yayınlandı.

 

Cazkolik.com / 24 Mayıs 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.