Selim Gürcan'dan 7 parçayla 21 dakikada renkli bir müzikal otoportre; "My Music Box"

Selim Gürcan'dan 7 parçayla 21 dakikada renkli bir müzikal otoportre; "My Music Box"

Farklı projelerden tanıdığımız elektrik basçı Selim Gürcan ilk solo albümü "My Music Box"ı 11 Haziranda yayınladı.

 

"in Quarantine" parçasıyla yaşadığımız günlere atıf yaparak başladığı albümünde beş telli elektrik bas çalan Gürcan ilgi alanlarına yönelik performanslarını etkileyici yorumlarla süslüyor. "Alive" ile verdiği 'hayattayız' mesajının ardından Eric Satie'nin sevilen "Gnosienne No.1" yorumunda klavyede Umut Tosunlar eşlik ediyor.

 

Parçalar kısa ama gerek teknik gerek fikir bakımından sanatçının arzu ettiği mesajları iletecek yoğunlukta işlenmiş.

 

Bunlardan biri sondan ikinci çalışma "Dear Jaco". Ölümsüz Jaco Pastorius'un kendinden sonraki tüm nesiller üzerindeki etkisine genç sanatçı Selim Gürcan sayesinde bir kez daha tanık olmak güzel oldu. Gürcan'ın "Dear Jaco" albümündeki kişisel Jaco illüstrasyonu Jaco'nun ilk albümü ile Gürcan'ın ilk albümü arasında basçılar arası bir selam gönderme gibi görünüyor. Bir anlamda, Gürcan'ın 7 parçalık albümünün erken finali gibi görünüyor.

 

Selim Gürcan'ın ilk solo albümü "My Music Box" caz arşimizde sınırlı sayıda elektrik bas kayıtları arasında kendine manzaralı güzel bir yer ayırtmış durumda. Devamı, ileriki yıllarda yayınlanmasını beklediğimiz daha bol enstrümanlı ve orkestrasyonlu zengin bir mutfağa sahip albümlere.

 

Cazkolik.com / 15 Haziran 2021, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X