Elif Çağlar "Curly" Trio ile Nardis'de, Aytek Şermet "Bizz Band" ile JC's'de

Elif Çağlar "Curly" Trio ile Nardis'de, Aytek Şermet "Bizz Band" ile JC's'de

İstanbul'da caz susmaz. Nardis Caz'da Elif Çağlar "Curly" triosu ve vokaliyle tek gecelik bir performans için bu akşam sahne alırken JC's kulüpte Aytek Şermet "Bizz Band"ı ve tenoruyla geceyi paylaşıyor. Elif Çağlar trio'da vokaliyle, Cem Tuncer ve Kerem Türkaydın'nda gitarlarıyla yer alıyor. Aytek Şermet'in tenor saksafon çaldığı "Bizz Band"de ise Emre Tukur piyano, Kağan Yıldız bas, Ediz Hafızoğlu'da davulda eşlik ediyorlar. 

 

ELİF ÇAĞLAR 'CURLY' TRIO

 

Hayatının her aşamasında caz müziğini solumuş ve yaşamış olan güzel vokalist Elif Çağlar, 1998-2002 seneleri arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde Ali Perret, Can Kozlu, Aydın Esen, Randy Esen, Nükhet Ruacan, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Selen Gülün gibi Türkiyenin önde gelen caz müzisyenlerinin yanı sıra Lawrence "Butch" Morris ve Ricky Fordun da öğrencisi olarak, "Caz Kompozisyonu" üzerine eğitim aldı. Ardından Queens College bünyesindeki "The Aaron Copland School of Music"te, "Caz Performansı" dalında master derecesini tamamladı ve buradan opera, müzikal tiyatro, oratoryo ve dengi kategorilerdeki müzik dallarında, kariyer açısından en büyük potansiyeli göstermiş" performans öğrencisine verilen "Claire Bennett Moringiello 72" ödülünü alarak mezun oldu. Bu süreç içerisinde, New Yorktaki ünlü caz müzisyenleri Michael P. Mossman, Antonio Hart ve ismi caz efsaneleri arasında geçen vokalist Sheila Jordan ile çalışma fırsatını buldu. Halen İstanbulda çeşitli müzik projelerine ve performanslarına devam eden Elif Çağlar bu Çarşamba gecesi yani bu akşam Curly Trioile farklı repertuvarı, müthiş yorumu ve daha önce pek çok kez beraber çaldığı gitaristler Cem Tuncer ve Kerem Türkaydının eşlikleri ve sololarıyla Nardis'te harika bir gece yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

 

AYTEK ŞERMET "BIZZ BAND"

 

Hayatını farklı meslekler ve uğraşlarla geçirdikleri halde cazı içlerinde saklı bir ihtiras gibi yaşayan pek çok insan vardır. Kimi yeteneğini değerlendirip tutkusunun peşinden koşar kimi de iyi bir caz dinleyicisi, bir koleksiyoner, bir şekilde iyi bir caz tüketicisi olur. Aytek Şermet ilk gruba girenlerden. ODTÜ biyokimya mezunu olan Aytek Şermet 33 yaşından sonra öğrenmeye başladığı saksafonu ile bir grup kurdu ve adını da "Bizz Band" koydu. İş dünyasından birkaç arkadaşıyla Yalçın Ateş'ten saksafon dersleri alan Şermet, iş adamlarından kurulu grubu ile 2001 yılından beri caz çalıyor. 2000 yılında tekstilci Cem Kaprol ile tanışan Şermet, Kaprolun da iyi bir piyanist olduğunu öğreniyor. Şermet-Kaprol ikilisi o akşam bir grup kurmaya karar veriyorlar. Sonra Firuz Soyuer'in bas gitarı, Emre Tukur'un piyanosu derken ortaya Bizz Band Grup çıkıveriyor. Grupta, makine mühendisi Mehmet Kısmet davul, Kavaklıdere Şarapları'nda satış sorumlusu olan Sıtkı Sırtanadolu da gitar çalıyor.

 

Grubun o parti senin, bu parti benim dolaşarak kendilerini avuttukları dönemde, Şermet'in arkadaşı Kerem Görsev'den oldukça cazip bir teklif geliyor. Görsev, Bizz Band'in Nişantaşındaki Jazz Bar'da pazartesi akşamları çalabileceğini söylüyor. Grup, teklifin üzerine atlıyor ve öylesine başarılı oluyorlar ki, kulübün pazartesi cirosu haftalık cirosu haline geliyor.

 

Emre Tukur ise piyano eğitimine 1972-1975 arası Ankara'da Zeren Ulusoy ile başladı. Galatasaray Lisesi'nde orta ve lise eğitimini sürdürürken Verda Ün'ün öğrencisi oldu. Aynı yıllarda ilk armoni ve kompozisyon bilgilerini Zeki Ün'den aldı. 1981'den itibaren çalışmalarına çeşitli caz ve rock gruplarıyla devam etti. 1983'te RA ile çalıştı. 1985'te Gür Akad ile birlikte Clips rock grubunu kurdu. 1986'da Eurovizyon Şarkı Yarışması Finalisti olan grup aynı yıl Türkiye'yi Norveç'te temsil etti. Grubun dağıldığı 1989'dan bu yana çalışmalarını tamamen caz ağırlıklı olarak sürdüren Emre Tukur sonradan tanıştığı Aytek Şermetin Bizz Band'ine dahil oldu.

 

Cazkolik.com / 3 Aralık 2008, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.