Etnik ve antik enstrümanlarla çağdaş caz yapan üçlünün konserini kaçırmamak lazım

Etnik ve antik enstrümanlarla çağdaş caz yapan üçlünün konserini kaçırmamak lazım

Rembrandt Trio'nun adını ünlü Flaman ressamla karıştırabilirsiniz ama aslında kurucusu piyanist Rembrandt Frerichs'in adını taşıyan bir üçlüdür.

 

Rembrandt Trio Türkiye'de tanınan bir triodur, İstanbul ve Bodrum'da konserler verdi. Bir kez daha Bodrum Gümüşlük Müzik Festivali'nde çalacaklar. Gümüşlük Festivali bu yıl 20. senesini kutluyor, yarımadanın en köklü festivali, klasik müzik ağırlıklı ama programında iyi caz ve etnik müzik projelerine yer veriyorlar, Rembrandt Trio onlardan biri.

 

Günümüz Avrupa caz sahnesinin önde gelen bu üçlüsünün müziğinin ilginç bir yaratıcı kültürel yolculuğu var. İlk dönemlerinden itibaren müzikte doğu mistisizmine yakın oldular, İran'dan, farklı coğrafyalardan virtüöz müzisyenlerle işbirliği yaptılar. Yayınladıkları son single çıkacak yeni albümden "Leila Khanem"de genç ney ustası Mohammad Motamedi ile işbirliği yaptılar mesela ve başkaları ama Rembrandt Trio'u daha çok Kayhan Kalhor ile tanıdık.

 

 

Rembrandt Trio etnik enstrümanlarla çağdaş caz yapan bir üçlü

 

 

Albüm fotoğraflarında dahi doğu mimari çizgileri, kontrast renklerle dolu iç mekânlar, gizemli açıklı-koyulu renk dağılımları ve 18. yüzyıldan kalma bir forte piyano, 1560'tan kalma bir viyolonsel, ortadoğu perküsyonları ve müzikte sıradışı bir çağdaş müzik...

 

 

Barok repertuvar, modern doğaçlamalar

 

 

Ortadoğulu müzisyenlerle yapılan işbirlikleri müziğin yönünün belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Rembrandt Frerichs piyanoda, Tony Overwater kontrbasta ve Vinsent Planjer'in davul ve vurmalılarda yer aldığı üçlü açık fikirli ama köklü referansları olan bir müzik yapıyor.

 

28 Ağustos akşamı Uluslararası Gümüşlük Festivali kapsamında bir konser verecek olan topluluğu orada olup da izlememek iyi müzik adına ciddi bir kayıp olur.

 

Cazkolik.com / 14 Ağustos 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.