"Evde Çalamadıklarım" bundan böyle Cazkolik’te sürecek...

"Evde Çalamadıklarım" bundan böyle Cazkolik’te sürecek...

Sevgili müzik dostlarım,


Sizlere seslenmeyi sürdürüyorum, sürdürüyorum çünkü bunun 2 sebebi var. İlk sebep dinleyicilerimden aldığım bir dolu güzel mektup oldu. "Radyo programın olmasa da yazılarını sürdür, sen bizim vicdanımızı temsil ediyorsun" diyen bir dinleyicim beni çok duygulandırdı. Bir çok kişi de zaten saati denk getirip radyo programlarını dinleyemiyorduk ama yazılarını çok keyifle okuyorduk dediler.

Radyo programcılığı bir uçurumun kenarından boşluğa seslenmek gibidir, sesini duyarsın ama o sesin nerelere gittiğini, kimlerin yüreğinde ne gibi duygular uyandırdığını asla bilemezsin. Bazen seni dinleyen bir insan ile karşılaşırsın, “demek o adam sendin” der gönlünü alırlar, hoşuna gider sevinirsin. Çoğu zaman ise sesinin boşlukta uçmaya devam ettiğini bilir teselli duyarsın.

Sade radyoculukta değil, günümüzde her yerde, her kesimde boşluğa haykırılmış sesler, asla anlatılamayan duygular var, hiçbir zaman gerçek boyutlarını kavrayamayacağımız sanal bir dünyada yaşıyoruz. Dünyayı gazete sayfalarından ve televizyon ekranından algılamaya ve o daracık algı üzerine büyük kişisel yorumlar yapmaya çalışıyoruz. Gerçek bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğumuzu sanıyoruz, sonra günler geçiyor, benim “kendi yazdığımız senaryomuz” diye tanımladığım hayatımızı yavaş yavaş tüketiyoruz. Arkamıza baktığımız zaman ise çoğumuz için bir boşluk olduğunu görüyoruz.

İkinci sebep bu perspektiften kendime ve ardımda baktığım şeylere bakmam oldu; şunu gördüm, ben doğru bildiğim şeyleri onları her zaman sorgulamak kaydıyla devam ettirmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi de “Evde Çalamadıklarım” programım olacak.  Radyoda olmasa da bu programlara gelecek haftadan itibaren www.cazkolik.com’dan ulaşabileceksiniz.

“Radyo Cazkolik” bölümünde her hafta yeni bir program yayınlanacak, ayrıca eski programlar da zaman içerisinde gittikçe büyüyen bir arşiv oluşturacaklar. Burada halen yazılarım yayınlanıyor, haftalık yazılarımın bir kısmını burada arşiv olarak görebilirsiniz. Ayrıca “İş Hayatım için Caz Müziğinden Ne Öğrendim” adlı yazımı ve Türk caz tarihinin iki önemli ismi “İlham Gencer”, “Ayten Alpman” hakkında yazdığım iki eski röportaj da sitede yer alıyor.

Site de bir çok ilginç konu, yazı, bulmaca ve oyun var, bana göre burası cazseverlerin sürekli ziyaret ettikleri bir kırkambar gibi her derde deva bir yer.

Artık kayıtlarımızı Stüdyo Marşandiz’in son derece güzel donanımlı stüdyosunda gerçekleştiriyoruz, ilk 2 programın kaydı da tamamlandı, eskiden olduğu gibi yeniden birbirinden ilginç konuklarla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. İlk konuğum hem sitenin kurucusu hem de bu programları internet ortamına geçirmem için bana büyük destek veren Cazkolik sitesinin kurucusu sevgili arkadaşımız Feridun Ertaşkan olacak. Sonrası ise bırakın sürpriz olsun.

Geçen hafta “her son yeni bir başlangıçtır, bakalım yolculuk bundan sonra bizi nerelere götürecek?” diye sormuştum, yolculuk devam ediyor. Disneyland’ın kurucusu Walt Disney’in kendisine sorulan “Disneyland’ın inşası ne zaman bitecek?” sorusuna verdiği cevabı hatırlıyorum; şöyle okumuştum: "İnsanlığın hayal gücü var oldukça Disneyland’ın inşası sürecektir."

Ben de bu hafta sizi bu soru ile baş başa bırakmak istiyorum. Siz hayal gücünüzün hangi noktasındasınız?

Sevgiyle kalın, haftaya 368. Programda görüşmek üzere hepinize güzellikler ve müzik dolu bir yaşam diliyorum.

Tunçel Gülsoy

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tunçel Gülsoy

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Hakan Kılavuz
  06 Ağustos 2009 Perşembe 02:51

  Yorumlarınız ve programınız için binlerce teşekkürler. Programınızı internetten dinlemek daha bir keyifli oldu. Bu arada sanırım eski programlar da kayıtlıdır.

 • Ayhan Uçkun
  06 Ağustos 2009 Perşembe 02:55

  Sevgili Tunçel kardeşim, burası daha iyi olmuş bence. Sevgiler, Ayhan Uçkun

 • Hüseyin CİMŞİT
  06 Ağustos 2009 Perşembe 07:00

  Sevgili TUNÇEL, Dünya döndükçe, sen de mesajlarını vermeye lütfen devam et. Dünya durursa, onun da çaresine o zaman bakarız. Yine de bir çözüm vardır. Sevgiler. Cimşit

 • Ergin Tunuslu
  06 Ağustos 2009 Perşembe 09:58

  Harika bir kayıt olmuş Tuncel Bey tebrik ediyorum tam radyo proğramı hiç fark yok. yeni bir hayran kazandınız yazılarınızdan sonra programlarınızıda beklemeye başlayacağız. Her hafta yeni programmı olacak nasıl? Elinize sağlık.

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.