Evrim Özşuca'nın "Stray the Cats" albümü vokali ve virtüöz soloları ile cazseverleri mutlu edecek gizli bir formüle sahip

Evrim Özşuca'nın "Stray the Cats" albümü vokali ve virtüöz soloları ile cazseverleri mutlu edecek gizli bir formüle sahip

Geçen yıl yayınlanan albümler arasında caz şarkıcısı Evrim Özşuca'nın "Stray Cats" isimli kaydı saklı bir hazine gibi keşfedilmeyi bekliyor.

 

Gördüğümüz kadarıyla henüz dijital platformlarda yer almayan bu harika albüm şimdilik sadece Özşuca'nın şahsi YouTube kanalındaki kayıtlardan dinlenebiliyor.

 

Albümün yapımcılığını ve piyanistliğini üstlenen Ali Perret'in yanında kontrbasta Apostolos Sideris, davulda George Mel, trompette İmer Demirer'in yer aldığı harika beşli caz tarihinin sevilen klasiklerini seslendirmiş.

 

Türkiye'de caz klasiklerine meraklı olanların arayıp da bulamadığı bir hazine olan "Stray Cats" Irving Berlin bestesi "Cheek to Cheek" ile başlayıp Jobim bestesi "Once I Loved" ile sona eriyor ama arada bir saati aşkın harika bir caz zamanı sizi bekliyor.

 

"Cheek to Cheek"te İmer Demirer'in soluk kesen trompet solosu, New York caz çevresinin tecrübeli davulcusu George Mel'in usta işi renkli, eğlenceli vuruşları, Evrim Özşuca'nın dinleyicinin kulağına caz klasikleri için yaratılmış gibi tınlayan tertemiz sesi açılış parçasının hemen ardından gelen "Old Devil Moon", "Almost Blue", "Love for Sale", "Teach Me Tonight" gibi on parçayla "Stray Cats" albümü evlerde veya yollarda tek başına olduğu kadar klüplerde, festivaller ve salonlarda dinlenmesi gereken bir çalışma.

 

 

Evrim Özşuca'nın sesi caz için yaratılmış

 

 

Evrim Özşuca oldukça tecrübeli bir caz şarkıcısı. Albümün yapımcılığını üstlenen Ali Perret ile irtibatı doksanların sonuna kadar uzanan sanatçı Türkiye ve uluslararası platformlarda birçok başarıya imza attı.

 

2005 yılında Nardis'in Genç Jazz Vokalist Yarışması'nı kazanmasının ardından Estonya'da düzenlenen Uluslararası Genç Caz Vokal Yarışması'nda hem halk, hem jüri birinciliğini kazandı.

 

Bugüne kadar sayısız projenin içinde yer alan Özşuca caz vokal, teorisi ve armoni dersleri vermesinin yanında konser ve festivallerde yer almaya devam ediyor.

 

Evrim Özşuca'yı birçok müziksever R'n'B, Soul ve Blues söylediği şarkılarla da tanıyor. Bir dönem Nu Soul adını verdiği bu tarz performansları da bir yandan sürdürüyor Türkiye caz tarihinin bu etkili sesi Evrim Özşuca.

 

Her virtüözün sesine eşlik etmek isteyeceği sanatçı, Big Band'lerle olduğu kadar (misal TRT Caz Orkestrası ile performansları) küçük caz gruplarıyla da mükemmel uyum sağladığı gibi enstrüman sololarının performanslarını da sesiyle mükemmel tamamlıyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 12 Ocak 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.