Ezginin Günlüğü, kırk yıllık geçmişimizin ruhunu eksiksiz aktaracak bir konsere hazırlanıyor

Ezginin Günlüğü, kırk yıllık geçmişimizin ruhunu eksiksiz aktaracak bir konsere hazırlanıyor

Benim kuşağım, Ezginin Günlüğü grubunu 1980'lerin başındaki ilk haliyle tanıdı. Çekirdek Sanatevi'nde verdiği konserin kaseti Çekirdek Dinletisi adı ve el çizimi haliyle arkadaş grupları arasında kimbilir kaç kez kopyalanmıştır. Ayrıca, Fikret Kızılok'un Çekirdek Sanatevi dönemini yazanlar mutlaka olmuştur, orası darbe sonrası dönemin yeni müziklerininin yaratıcı hücre evi gibi çalışmıştı. Neşet Ruacan, Oğuz Durukan ve Selim Selçuk'un "Caz Emprovizasyonları" konser kaseti mesela bugün o kasetin orijinali elinde olan kendini çok şanslı bilsin.

 

 

Ezginin Günlüğü kırk yıllık yolculuğunu 23 Şubat akşamı Zorlu PSM konseriyle kutlayacak

 

 

Ezginin Günlüğü'nün kırk yılı aşan yolculuğu benim için o kasetle başlamıştı. Vokalde Emin İgüs, gitarda Tanju Duru, curada Nadir Göktürk, bağlamada Vedat Verter ve klarnette Göksun Doğan'ın olduğu o konserin izleri kırk yıldır sürüyor.

 

Geçen zaman içinde Ezginin Günlüğü ilk on yılın ardından Nadir Göktürk haricindeki kurucu üyelerin zamanla yerlerini çok sayıda yeni müzisyene bıraktığı ama Ezginin Günlüğü'nün yolculuğunun ara vermeden sürdüğü uzun bir sürece dönüştü.

 

Ezginin Günlüğü çok sık konser veren bir grup olmadı ama şarkıları, müzikleri, albümleri, sözleri müzikli tarihimizin en etkileyicileri arasında yer aldı. Seksenli yıllar... 1980 darbesi sonrası -ki Ezginin Günlüğü grubu üyelerinin bir kısmı dönemin TİP ve Ruhi Su Dostlar Korosu kökenli idi-, yetmişli yıllarda başladıkları müzik yaşamlarına darbe sonrası Anadolu kökenli bir müziğe Batı müzikal formları üzerinden daha popüler ve çağdaş bir yaklaşım geliştirerek, şarkıların konularını ise kişisel ilişkiler, birey, kırgınlık, şehir, geçmiş, hüzün ve toplumsal anlatılar arasında kurgulayarak yazmaya başlamıştı.

 

Haber fotoğrafında Ezginin Günlüğü'nün hem yeni hem eski halini görüyorsunuz. Eski fotoğraf Ezginin Günlüğü'nün ilk konser kaydı adıyla 1983 tarihli olarak Spotify'da dinlenebiliyor. Eski fotoğraftaki müzisyenlerin müzikal idealizmi bugün halen yaşıyor. Kırk yıldır bozulmayan müzikal zincirin mimarı, grubun kırk yıldır değişmeyen tek üyesi Nadir Göktürk'ün elinden günümüzün genç dinleyicisine ulaşıyor.

 

Müzik tarihimizin bu çok önemli grubunun Zorlu PSM konseri sahip olduğu köklü geçmişin izleri nedeniyle sadece bir müzik konseri değildir, kırk yılın ruhunu eksiksiz aktaran bir fotoğraftır.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 03 Şubat 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.