Festival sonrası tatil planları için cazseverlerin yanlarına alacakları 10 Yaz & Jazz yeni albüm önerisi

Festival sonrası tatil planları için cazseverlerin yanlarına alacakları 10 Yaz & Jazz yeni albüm önerisi

Jazz dergilerinin her mevsim en sevdikleri türden haberlerdir "Best Jazz Albums For Summer" benzeri listeler. Her ne kadar böyle listelerin kendi içinde çeşitli sakıncaları olsa da oldukça okunan ve son dönem yayınlanan yeni albümler konusunda önemli fikirler veren listelerdir böylesi çalışmalar. Kuşkusuz listeye göz atan herkes kendi dinlediği ve sevdiği albümlerin niye burada olmadığını soracaktır ama bu sorunun bir cevabı yok maalesef. Listeyi bu nedenle 10 albümle sınırlamak en iyisi. Hem edinebilirlik bakımından önemli, hem tatil süresince dinlenebilecek ölçüde albüm sayısı olması bakımından ve hem de kendi içinde içerdiği türler açısından önemli olduğunu düşünüyoruz, gerisi ise kuşkusuz kişisel tercihlerdir. Bu listeye bakarak siz kendi 10 albümlük listenizi yapıp onlarla birlikte tatilinize cazla doldurun. Maksat daha çok caz dinlemek değil mi?

 

O halde gelelim listeye!

 


 

Ambrose Akinmusire: "When The Heart Emerges Glistening" (Blue Note)

 

San Francisco`nun doğusundan genç bir isim Ambrose Akinmusire. Tıpkı kendinden önceki nesillerden gelen Booker Little ya da Don Cherry gibi. 28 yaşındaki genç müzisyen tıpkı saydığımız ustalar gibi cazın gidişatına damgasını vuranlardan biri olmak istiyor. Klişeleri yıkmak, yapmak istediği müziği cazın içine başarıyla katmak... İstedikleri bunlar. Sadece bu yaza değil, bu yıla da damgasını vuran albüm koyu tonlu bir kayıt olmasına rağmen müziğinin içinde orijinal parıltılar taşıyor. Albüm için oluşturulan beşli oldukça iyi bir ekip. Böyle bir albümü alıp yaz tatilinde bir köşeye çekilmek size harika bir caz saati yaşatacağı gibi bir arkadaşınıza hediye etmek cazı ne kadar iyi takip ettiğinizi de gösterecektir.

 


 

Bruce Barth: "Live at Smalls" (smalls/LIVE)

 

Greenwich Village`ın ünlü caz klübü Smalls`taki performansı sırasında alınan canlı kayıt piyanist Bruce Barth`ın başarılı üçlüsü ve klüpteki dinamik izleyici grubuyla içiçe geçen duygudaşlık içinde kaydedilmiş etkileyici bir albüm. Trionun feryatkar çalışı öyle başarılı ki havada titreşen atomları dahi hissedebilirsiniz. Piyanist Barth, basçı Vicente Archer ve süper davulcu Rudy Royston`ın melodileri, üçlünün doğaçlamalardaki uyumu ve enerjisi her bir parçanın bir sonrakini merakla bekleten enerjiyle dikkatinizi bir dahi eksik etmiyor.

 


 

James Carter: "Caribbean Rhapsody" (EmArcy)

 

42 yaşındaki tenor saksofoncu James Carter (ki kendisini bir kaç kez İstanbul`da izlediğimizi cazseverler hemen hatırlayacaklardır) 17 Mayısta EmArcy firmasından yeni albümü "Concerto for Saxophone and Orchestra"yı yayınladı. Başarılı müzisyenin Porto Riko`lu besteci Roberto Sierra ile birlikte uzun süreli işbirliğinin ürünü olan konçerto Sierra tarafından bizzat Carter için yazılmış. Albümde Carter`ın yanısıra müzikal kuzeni sayabileceğimiz kemancı Regina Carter ve Akua Dixon`ın yaylı dörtlüsü başarılı kaydın ön ekibini oluşturuyor ve bu kayıtlar New York`da yapıldı. Albümün kalanı ise Varşova`da Varşova Senfoni Orkestrası ile birlikte kaydedildi. Cornell Üniversitesi`nin Kompozisyon bölümü hocalarından besteci Roberto Sierra, James Carter için "O saksofonun Paganini`sidir" diyerek müzisyen ile ilgili düşündüklerini ifade ediyor. Albümün prodüktörü ise efsane prodüktörlerden Michael Cuscuna.

 

 

The Cookers: "Cast The First Stone" (Plus Loin)

 

Sözünü edeceğimiz bu yeni albümü dikkatli Cazkolik okur ve dineyicileri hatırlayacaklardır zira albüm bir süre yeni albümler kısmında yer aldı ve epeyde ilgi gördü. Altmışlı ve yetmişli yılların veteran müzisyenlerinin oluşturduğu grup her biri son derece yetkin ve başarılı müzisyenlerden oluşuyor. İçlerinde star isimler de var ve kuşkusuz hepsi Art Blakey, Max Rovah, McCoy Tyner gibi önemli müzisyenlerle birlikte çalmış isimler. Çaldıklarını saydık peki kendileri kimler bu isimlerin diyorsunuz, haklısınız, saksofonist Billy Harper ve Azar Lawrance, trompetçi Eddie Henderson, piyanist George Cables, basçı Cecil McBee ve davulcu Billy Hart gibi hiç kimsenin üstüne söz söyleyemeyeceği yetkinlikte isimler. Bu isimlere arada katılan Craig Handy ve trolpetçi David Weiss`ı da unutmamak lazım. Caz tarihinin son 40-50 yılına tanıklık etmiş bunca mükemmel profesyonelin bir araya geldiği albüm kuykusuz harika bir kayıt olur.

 


 

Chick Corea, Stanley Clarke, Lenny White: "Forever" (Concord)

 

Cazkolik yeni albümler listesinde kulak verdiğimiz bir çalışma. Hem de tarihten bu güne uzanan köprü nitelikli çift CD`li özel bir çalışma. Bizim Cazkolik olarak albüm ile ilgili yorumlarımız kurucu babaların müzikal işlevini tamamlayan "Return To Forever" grubunu tarihin saygın sayfaları arasına gönderdikleri, grubun seçkin müzisyenlerinin ise cazın ana caddesindeki eski adreslerine yeniden dönerek bir anlamda ilk başladıkları günkü gibi kaldıkları yerden devam ettikleri bir albüm. Bir turne albümü. "Return To Forever"ın dünya turnesi sırasında alınan kayıtlardan yapılan çift CD`li özel bir çalışma.

 


 

Eliane Elias: "Light My Fire" (Concord)

 

Sevenlerine oof çektirmeyen bir Eliane Elias albümü var mıdır? Bir yenisi ise Mayıs ayında yayınlandı ve yazın albümlerinden olmaya aday görünüyor. Görünüyor çünkü bir kaç nedende ötürü, ilki ve her zaman ki neden Elias`ın `fatale` sesi, ikincisi albüme katılan Gilberto Gil gibi bir ustanın dikkat çekiciliği, üçüncüsü gitarist Oscar Castro Neves`in varlığı, dördüncüsü kimi süper pop parçalarına yapılan bossa nova yorumlar -ki içlerinde efsanevi Jim Morisson`ın albüme adını veren Light My Fire"ı hemen dikkat çekiyor-. Peki, her şey mi süper? Hayır, "My Cherie Amour" parçasını mümkünse işin dışında tutmak istiyoruz.

 


 

Marcus Miller: "Tutu Revisited"

 

İşte harika bir konser albümü! Dinleme şekliniz her ne ise onun içine kesinlikle girecek kayıtlardan biri daha geçen hafta herkesi mest eden ekibin içinden, genç yaşında yaşayan efsane konumuna gelmiş Marcus Miller. Miller`ın Fransa`da verdiği ve Miles`la kendisinin albümü olan "Tutu"nun revisited konser kaydında basçıya trompetin genç ve başarılı ismi Christian Scott eşlik etmiş ve ortaya çarpıcı bir kayıt çıkmış.

 


 

Michael Franks: "Time Together"

 

İşte gerçek bir yaz albümü! (Caz albümlerini böyle yaz albümü, yok kış albümü gibi ayırmak belki fazla pop bir tavır ama bu durum yayıncılıkta gerçek bir dünya trendi. Acaba bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyorlar bilmiyoruz. Gerçeğin bir başka yanı ise böylesi tanımlamaların dinleyicinin hakikaten işine geliyor oluşu. Hem insanların tatile çıkarken yanlarına bu güzel albümleri almalarının hiç bir sakıncası yok ayrıca...) Konumuza geri dönersek, uzun bir süredir ortalıkta görünmeyen Michael Franks yanına smooth cazın ünlü saksofonistlerinden Eric Marienthal`i de alarak soundunun güzel albümlerinden birini yayınladı. Bu albüm bizde halen yayında, merak edenlerin önce dinlemelerini sonra hemen satın almalarını öneririz.

 


 

Jerry Bergonzi: "Covergence" (Savant)

 

Sıkı bir post bop hayranıysanız iyi bir önerimiz var; Jerry Bergonzi`nin yeni albümü "Convergence". Cazda en önemli şey kuşkusuz iyi müzisyendir. İyi müzisyenler kuşağının önemli bir ismi, gerçek bir usta saksofonist Jerry Bergonzi ismi az bilinse de muhteşem bir adamdır. Söz konusu albümle ilgili yazılan yazıda "caz müzisyenliği buzulun keskin yüzeyi üzerinde ayakta kalarak çalmaya benzer ve bunu iyi yapabilen insanların sayısı sanıldığı kadar da çok değildir. İşte, bu insafsız tarifin içinde adeta bir deniz feneri gibidir Jerry Bergonzi." demişiz, bu tanımlamamızın arkasındayız ve yaz paketinizin içine bu harika albümü mutlaka dahil etmenizi öneriyoruz.

 


 

Sachal Vasandani: "Hi-Fly"

 

Listede hiç erkek sesi olmadığını gördük ve çok çok yeni bir albümü hemen dahil etmek istedik. Yeni nesil erkek sesinin önde gelen popüler isimlerinden Sachal Vasandani yeni albümüyle yazın gözdelerinden olabilir. Albüm yeni, henüz bilmiyoruz... Albümle ilgili düşeceğimiz ilk not bir çoğumuzun geçtiğimiz haftalarda konserini veremeden giden Amy Winehouse`dan dinleyip sevdiği "Love is a Losing Game" isimli parçanın yorumu olacak. Winehouse`ın yorumuyla mukayese etmek şart mı bilmiyoruz ama kendine özgü bir cover olduğu muhakkak.

 

Cazkolik.com / 11 Temmuz 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.