Frank Wright

Frank Wright

Frank Wright çılgın tenor saksofon çalış tekniğiyle tanınmış free jazz müzisyenidir. Stili sıklıkla en çok etkilendiği sanatçılarda biri olan Albert Ayler`inkiyle mukayese edilir. Tenor saksofona ilaveten soprano saksofon ve bas klarnet de çalmıştır.

 

20. yüzyılın en az takdir görmüş dahi müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen Wright kariyerine R&B gruplarında elektro bas çalarak başlamış, Albert Ayler`la tanıştıktan sonra ise tenor saksofona geçerek free jazz hareketine dahil olmuştur. Altmışların ortalarında New York`a yerleşen sanatçı burada Avant Garde hareketinin tanınmış isimleriyle ve hatta kısa bir süre John Coltrane`le birlikte çalışma imkanı bulmuştur. Lider olarak ilk kayıtlarını ESP şirketiyle yapmış, dinleyici kitlesinin müziğine gösterdiği ilgisizlik yüzünden 1969`da Avrupa`ya yerleşerek kariyerini bu kıtada sürdürmeyi tercih etmiştir. Avrupa`da Peter Brötzmann gibi Avant Garde müziğin öncü isimleriyle birlikte çalışmış, arada Amerika`da Cecil Taylor ve Art Ensemble of Chicago ile konserler vermiştir. 17 Mayıs 1990`da Almanya`da hayata veda eden Frank Wright, "Unity" isimli çalışmasının kapağında yer aldığına göre ölümünden kısa bir süre önce şöyle bir ifadede bulunmuştur: "Ben bu gezegene Yaratıcı tarafından O`nun Kainatın Ruhu`yla ilgili mesajını iletmek, insanlara bunu haykırmak üzere gönderildim." Frank Wright`ın lider olarak kaydettiği bazı çalışmaları sıralayacak olursak: 1965: Frank Wright Trio (ESP Disk), 1967: Your Prayer ((ESP Disk),1969: One For John (BYG Actuel), 1970: Uhuru Na Umoja (America Records), 1973: Church Number Nine (Calumet), 1974: Unity, 1977: Shouting the Blues (Sun), 1978: Kevin, My Dear Son (Sun Records (jazz)), 1979: Stove Man, Love Is The Word` (Sandra), 1982: Eddie`s Back In Town (Krona).

 

Ayrıca Cecil Taylor`un Winged Serpent (Sliding Quadrants) ve Olu Iwa, Albert Ayler`in Holy Gost, Sunny Murray`nin Spiritual Infinity (yayınlanmamış), Noah Howard`ın Space Dimension, Hans Dulfer`in El Saxofon ve Muhammad Ali`nin Adieu Little Man kayıtlarında da sideman olarak yer almıştır.

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 09 Temmuz 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.