Pierre Michelot

Pierre Michelot

Pierre Michelot St-Denis doğumlu Fransız bebop ve hard bop double basisttir. Kuşağının önde gelen Avrupalı caz basçılarından biri olarak kabul edilen Michelot, aralarında Miles Davis ve Thelonious Monk`un da yer aldıkları birçok büyük isimle birlikte çalmıştır.

 

Çocukken piyano eğitimi alan ancak 16 yaşında klasik basa geçen Pierre Michelot, 2. Dünya Savaşı`nı takip eden yıllarda Fransa`da bulunan Amerikan birlikleriyle birlikte çalmış ve bu sayede doğal ve berrak bir tona ve kusursuz ritm duygusuna sahip olduğu Amerikalı caz müzisyenleri tarafından duyulmuştur. 1940`ların sonuna gelindiğinde portföyünde Coleman Hawkins, Sidney Bechet ve Rex Stewart gibi isimlerin eşlikçiliği (Paris stüdyo session`ları) yer almaktadır. Bunu Lester Young, Dizzy Gillespie, Bud Powell ve Zoot Sims gibi devlerle yaptığı çalışmalar takip etmiş, 1953 yılındaysa Django Reinhardt`ın son albüm kaydında çalmıştır. 1950`ler boyunca Paris caz kulüplerinin demirbaşı olan Michelot Club St. Germain, the Ringside ve the Blue Note gibi ünlü mekanlarda ve sıklıkla Amerikalı davulcu Kenny Clarke`la birlikte sahne almıştır. Sanatçının kariyerinin zirvelerinden biri, 1957 yılında Miles Davis tarafından bir Louis Malle filmi olan Ascenseur pour l`Échafaud`nun emprovize soundtrack`i için seçilmesidir. 1959`da piyanist Jacques Loussier`nin Play Bach kaydında çalmış, albümün sürpriz ticari başarısı birkaç devam albümü ve davulcu Christian Garros`nun da yer aldığı bir turnenin yolunu açmıştır. Michelot 1960 yılında piyanist René Urtreger ve davulcu Daniel Humair`le brlikte uzun ömürlü HUM trio`sunu kurmuş, 1963 yılında ise Fransız cazına katkılarından ötürü the Academie du Jazz`s Prix Django Reinhardt ile ödüllendirilmiştir. Sonraki çeyrek yüzyıl boyunca çok yoğun bir stüdyo ve turne programı sürdüren Pierre Michelot 1986 yılında Dexter Gordon`un başrolünü üstlendiği Bertrand Tavernier`nin Round Midnight filminde isimsiz bir basçı olarak yer almış ve daha sonra da Gordon`la turneye çıkmıştır. 1990 yılındaki Village Vanguard performansından sonra sahne çalışmalarını azaltan sanatçı, buna rağmen HUM trio`suyla çalışmalarını 90`ların sonuna dek sürdürmüştür. Hayatının son yıllarında Alzheimer`le mücadele eden Pierre Michelot 3 Temmuz 2005`te Paris`te vefat etmiştir.

 

Pierre Michelot diskografisi: Jacques Loussier / Christian Garros / Pierre Michelot - Play Bach No.1 ‎ ? (9 versions) Decca 1959 ‎ (LP) Decca 1959, 1961, 1962, Play Bach No. 1 ‎ (LP, Mono) London Globe Records 1962, Play Bach No.1 ‎ (LP) Disques Decca 1962, 1963, Wax Time 2012, Jacques Loussier, Christian Garros, Pierre Michelot - Play Bach No. 2 ‎?(7 versions) London Globe Records 1963, Play Bach N°2 ‎ (LP, Mono) Disques Decca 1962, 1963, Play Bach No. 2 ‎ (LP, Mono) London Globe Records 1963, Play Bach No.2 ‎ (LP, RE) Decca 1966 Jacques Loussier, Christian Garros, Pierre Michelot - Play Bach No. 5 (LP, Album) Decca, Decca 1967 Play Bach No. 5 ‎ (LP, Album) Decca, Decca 1967 René Urtreger / Pierre Michelot / Daniel Humair - Urtreger Michelot Humair (LP, Album) Carlyne Music 1979 Maurice Vander / Pierre Michelot / Bernard Lubat - Vander Michelot Lubat ‎ (LP) Owl Records (4) 1985 Bass & Bosses (CD, Album) EmArcy 1990 Richard Galliano - Bireli Lagrene*, Pierre Michelot, Charles Bellonzi - Viaggio (CD, Album) Disques Dreyfus 1993 Bud Powell With Kenny Clarke, Pierre Michelot - A Portrait Of Thelonious ‎ (LP, Album, RE, RM) CBS A Portrait Of Thelonious ‎ (LP, Album, RE, RM) CBS Stephane Grappelli* - Eddie Louiss* Featuring Pierre Michelot - Daniel Humair - Stephane Grappelli - Eddie Louiss ‎(LP) Disques Festival Compilations Humair* Urtreger* Michelot* - HUM ‎ (3xCD, Comp) Sketch (2) 1999.

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 29 Mayıs 2013, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.