Fred Hersch ile Esperanza Spalding'den stilistik icralar ve bizden iki muhtemel öneri?

Fred Hersch ile Esperanza Spalding'den stilistik icralar ve bizden iki muhtemel öneri?

Bu albümle ilgili şaşırtıcı olan kapakta Fred Hersch ile Esperanza Spalding'i birlikte görmek oldu. Kabul edin ki bu ikili çok da birbirine uymuyor ama buna rağmen uyumsuzluktan doğan farklı bir estetik üzerinde çalışmışlar.

 

Ben olsaydım mesela, Village Vanguard'da caz klasikleriyle dolu bu geceye giderken beklentilerinizi gözden geçirmenizi önerirdim. Eğer caz klasiklerinden alışıldık standart icraları anlıyorsanız, yani, bir Ella Fitzgerald/Oscar Peterson gecesi hayal ediyorsanız unutun derdim. Altmış-yetmiş yıl sonra hâlâ aynı şekilde söylemenin çok da esprisi yok, hoş zaten öyle söyleyen hâlâ çok sayıda iyi şarkıcı var ama doğaçlamaya iyice yaslanmış, kreatif ve farklı bir stilistik tecrübenin içinde olmak istiyorsanız zaten kağıt üzerinde uyumsuz görünen bu ikili yeni bir dinleyiş/söyleyiş şekli ve uyum geliştirmeyi başarmış.

 

Esperanza Spalding'in müzikal hayatı zaten alışıldık gelişmedi, enstrüman üzerine belki o kadar değil ama vokal üzerine 'yeni şeyler' denemeyi sürdürüyor. Scat vokalin uygulama alanını da yenileyip tazeliyor. Yılların tecrübesi Fred Hersch de Theolonius Monk ile Bill Evans arası bir piyano tarzına sahip.

 

Village Vanguard gecesinde "But Not for Me"den tutun "Little Suede Shoes" gibi caz klasiklerine uzanan bir gecenin merkezinde caz teknesini limana sabitleyen çapa Hersch'ün piyanosu çevresinde gezinen vokal oyunlarıyla Spalding'in yaratıcı ve sempatik tasarrufları olmuş.

 

Bu anlamda, Amerikan caz sahnesinde dikkatle takip ettiğim Cécile McLorint Salvant mesela veya Gretchen Parlato'yu önerebilirim. Piyanist konusu ise daha karmaşık. Aklıma ilk gelen Fred Hersch olmazdı ama dinleyince yanılmışım dedim, fevkaladenin fevkinde bir sonuç alınmış.

 

Hemen aklıma bizden de iki öneride bulunmak geldi. Bilmiyorum birlikte çalıştılar mı ama piyanoda Uraz Kıvaner ile vokalde Deniz Taşar yine bu tarz klasiklerle kendi caz sahnemizde benzerine pek rastlamadığımız bir tecrübe yaşatabilir bize veya, piyanist Can Çankaya ile Elif Çağlar. Eğer böyle bir şey olursa bana da haber verin orada olmak isterim. Ama altını çizeyim, caz klasikleri olacak!

 

Fred Hersch, Esperanza Spalding
"Alive at the Village Vanguard"
Palmetto Records

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Ocak 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.