Uzuun uzun caz episodları

Uzuun uzun caz episodları

Caz tarihine bakınca, iliklerine kadar hakettiği halde çoğu kişisel tercihleri nedeniyle `yıldız` statüsünde anılmayan müzisyenler olduğunu görürsünüz. Bugün 80 yaşına gelen piyanist, besteci, aranjör Hal Galper böyle isimler için mükemmel bir örnek. Muhtemelen bu yazıyı okuyanların bir kısmının tanımadığı bir sanatçı olan Galper`ın en belirgin özelliği daimi çırak olmayı tercih etmesi. Bu benim tespitim değil, bizzat sanatçının böyle bir iddiası var ve adını da `apprenticeship system` koymuş. Bu amaçla elli yılı aşan kariyerinde çoğunlukla genç sanatçılarla çalıştı, onlara akıl hocalığı yaptı ama kendisi de bu anlayışla çalıştı/çaldı.


Sanatçının bu amaçla kurduğu "Youngbloods" isimli grubuyla Cota Jazz Festival`de verdiği konserin kaydı bu yıl yayınlandı. Piyanoda sanatçıya alto saksofonda Nathan Bellott, basta Dean Torrey ve davulda David Frazier`nin eşlik ettiği konserde müzikte `rubato` olarak tanımlanan, çalana duygusal ve ritmik esneklik tanıyan, icracıların özgürlük alanını anlamlı hale getiren forma dayalı, hepsi uzun mu uzun caz episodları halinde 4 parça çalınmış. Kendi kişisel geçmişi Cannonball Adderley`den Chet Baker`a, Sam Rivers`dan Phil Woods`a uzanan sanatçının beraberindeki gençlerle bu harika müzikleri kaydetmesi caz müziğine niye aşık olduğumuzun canlı kanıtı adeta.


Hayatı olabilecek en sade ve anlamlı şekilde caza adanmış bir sanatçı olarak Hal Galper şahsen benim için en değerli isimler arasında, tanıyorsanız ya da bu yazıyla tanıyacaksanız eğer umarım sizin için de öyle olur.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 30 Ağustos 2017, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.