Groove savaşçılarından kulaklara ziyafet... Onlar gaza basarsa bizden fren gelmez!

Groove savaşçılarından kulaklara ziyafet... Onlar gaza basarsa bizden fren gelmez!

CRR bu sezon cazseverin yüzünü güldüren konserlere imza atmaya devam ediyor.

 

8 Nisan akşamı CRR'nin şanına yakışan önemli bir konser daha izleyeceğiz.

 

Cazkolik okurunun yakından tanıdığı isimler sahnede olacak. Elektrik basta Victor Wooten, saksofonda Bob Franceschini, davulda Dennis Chambers ve elektrik gitarda Dean Brown. Sahnedeki bu müzisyen kompozisyonunu önceki yıllarda gitarda Mike Stern ya da davulda Dave Weckl, saksofonda Bob Malach gibi farklı isimlerin yer değiştirmesiyle de izledik ve her defasında konserden yüzümüzde gülücüklerle ayrıldık. Bu ustaların referansı kendileri olduğu için kesinlikle tavsiye edilecek konserler listesinin ilk sırasında kendine yer kapmayı hak ediyor.

 

Bu isimlerin belki en az tanıdığımız olanı gitarda Dean Brown.

 

 

Groove Warriors

 

 

"Groove Warriors" aslında Dean Brown'ın 2004 yılı albümü, yani, nerdeyse 20 yıllık bir albüm. Caz rock gitar soundunun görkemli geçmişini andırıyor. Brown zaten o görkemli geçmişin bütün büyük isimleriyle çalışmış bir isim.

 

Fakat farklı olarak Brown'ın gitarında bizim buralarda sevileceğini tahmin ettiğim elektrikli kemansı kıvraklık var. Cayır cayır kuru gürültü bir gitar değil, sızıldayan bir tonlama ve bu ton dikkat çekiyor. Kendine has bir estetiğe sahip. Bu kesin.

 

Dean Brown "Groove Warriors" albümünde çok sayıda önemli isimle çalışmış ki bunların başında Marcus Miller geliyor ama 8 Nisan akşamı izleyeceğimiz isimler o albümde yok. Bu da konseri ayrıca fena merak ettiriyor.

 

Turnenin adı zaten "Groove Warriors"... Ne yandan bakarsanız bakın ümit vaadeden, ağız sulandıran bir yanı var.

 

Caz kategorilerine bakarsanız eğer klasmanda bu albümü ve konseri Jazz Funk diye etiketlemek lazım ama olay daha büyük :)

 

Brown'ın albümlerinde sık rastlanan şey tutkulu sololar. Bize konserde bunların ne kadarı nasip olacak merak ediyoruz, ama eğer solo kapısı açılıp oradan içeri girer[ler]se eğer güzel dakikalar hediye edeceği kesin üstelik yanında Bob Franceschini gibi saksofonu sıkıp suyunu çıkaran bir adamla elektrik basla salonu tokatlayacak bir Victor Wooten da var. Bu arada, bu üç ismin çalma tarzını bilince ortaya ne tür kesişmeler çıkacağını insan doğrusu merak ediyor. Bu merakın konser öncesi bir nevi cevabı olarak Dean Brown'ın 2010 yılı albümü "Here"daki açılış parçası "TakeThis!"de bulmak mümkün, en azından fikir verebilir. Gerisini konserde keşfederiz.

 

Bu tarzın ustaları olan Amerikalıların iyi bildiği şey 'ver coşkuyu'dur ki bizim dinleyici coşkuya dünden razı. Onlar gaza bastıkça bizden fren gelmez merak etmesinler.

 

Bu arada, bir çok müziksever için Dean Brown'ın gitar tarzının bir keşif olacağını tahmin ediyorum.

 

Bakalım konserden sonra neleri konuşacağız.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 30 Mart 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.