22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalpleri yerinden hoplatmaya yetti

22. Akbank Caz Festivali`ne dair açıklanan ilk beş isim kalpleri yerinden hoplatmaya yetti

Cazseverlerin festivaller bakımından yıl içinde iki büyük caz randevusu var. Akbank Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali`nin ardından aynı yılın sonbaharında olmakla birlikte aslında gelecek yeni yıla aitmiş gibi duran, yaz rehaveti sonrası hayatın yeniden başladığı, şehrin yaz sıcağından sonbahar sarısına döndüğü, hayatın yeniden canlandığı, salonların, resim galerilerinin, sokakların rengarenk olduğu mevsimin festivalidir. Akbank Caz`ın böyle çok önemli bir şansı var, yani sonbahar mevsimini kastediyoruz. Caza bu kadar yakışan mevsim az bulunur.

Ve her sene Akbank Caz öncesi yeni festivale dair haberler, isimler heyecan yaratır. Geçtiğimiz hafta festival yetkilileri 22. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz 5 ismi açıkladı. Gazetelerde, televizyonlarda görmüşsünüzdür, oldukça çekici isimler var ve bunlar henüz sadece bir kısmı. Gelin birlikte bakalım...


Anthony Braxton 17 yıl aradan sonra yeniden festivalde67 yaşındaki yaşayan efsanelerden Anthony Braxton cazın sadece müzisyen olarak değil, eğitmen, entelektüel, felsefeyle uğraşan, besteci ve müzisyen (üstelik tüm nefeslileri çalan bir müzisyen) olarak `Abstract Shapes` soyut avangart dilin en önemli geliştiricilerinden biri. Evet, öncü müziği ustanın en önemli müzikal kimliği dinleyenler bilir ama caz standartlarının da en iyi icracılarından biridir büyük usta. Mesela bu konuda 2003 yılında yayınlanan Standards Quartet isimli çalışmasında olağanüstü yorumlar kayıtlı. Yine kendi tarzına dönük ve özellikle doğaçlama bölümleri hayranlık verici. Bir de ustayı burada cüssesinden ötürü az sayıda sanatçıdan dinleme imkanı bulabildiğimiz `contrabass saxophone`u çalarken görebilirsek değmeyin keyfimize...


Braxton ile ilgili detayları ve müziklerini ayrı bir yazıyla ele alacağımız için şimdilik kısa notlarla durum değerlindirmesi yapmış olalım ama (açıklanmayan diğer isimleri bilmesek de) 22. Akbank Caz Festivali`nin majör konserinin Anthony Braxton`ı 17 Ekim 2012, Çarşamba akşamı Sabancı Müzesi içindeki The Seed`de izlemek olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu mekan nisbeten ufak bir alan olduğu için şimdiden biletinizi almakta fayda var.


Erkek caz vokali 21. yüzyıla ait ilk sesini buldu... Bir kaç yıldır Amerikan caz

sahnesini sesiyle sallayan Gregory Porter ilk kez İstanbul`da


Resmine bakıp da Gregory Porter`ı orta yaşlı biri sanmayın, görüntüsü öyle ama kendisi henüz çok genç. İlk albümü Water`ı 2010 yılında yayınladı. Zaten olay o zaman patladı... İlk albümüyle o yılın Grammy adayı oldu. 2011`de London Jazz Festival`in açılış konserini verdi ve hemen ardından Londra`da tam 12 ayrı konser bağlantısı yaptı. Cazkolik olarak son yıllarda sık sık yakındığımız şeylerden biri de cazda erkek sesindeki azalmadır. Kadınlar tersine ne kadar çok ve iyi ses çıkarırsa çıkarsın erkek seslerine kıran girdi sanki. Eski nesilden kalan bir kaç ismi saymazsak eğer söyleyin allahaşkına kaç kişi sayabilirsiniz... Allahtan Porter tam zamanında ortalığı kasıp kavurmaya başladı da erkek nesli biraz nefes aldı. İşin şakası (Kurt Elling`i hariç tutarsak eğer) erkek caz sesini domine edecek yeni neslin sesleri yok denecek kadar az. Michael Buble gibi iyi seslere pek bakmayın, işin doğrusu erkek sesinde cazın ana akımı Johny Hartmann ekolünün yeni nesilleridir. Öbürleri hep biraz fazla `beyaz` kalırlar. İşin doğrusu bu... 22. Akbank Caz Festivali`nin görünen o ki Braxton ve Porter ile birlikte majör isimleri olacak. (Henüz duymadıklarımız bizi neşeli hayretlere sürükler mi acaba :) )


Caz trompetin ortadoğudan yükselen sesi İbrahim Maalouf Akbank Caz Festivali`nde


Yaklaşık bir ay önce Asena Akan ile bir söyleşi yayınlamıştık, özel bir proje üzerinde çalışıyordu (Arşivden bulabilirsiniz). Akan`ın söyleşiden aklımızda kalan önemli notu ise mutlaka çalışmak istediği trompetçinin İbrahim Maalouf oluşuydu. Tınısını ne kadar beğendiğinden söz ediyordu. İşte o Maalouf 9 Ekim Salı akşamı Garajİstanbul`da olacak. İbrahim Maalouf, Nassim ve Amin gibi sanatçılar yetiştiten bir ailenin üyesi. Trompetinde kuzeye has lirizmi doğuya özgü renklerle boyayan sanatçının müziği cazdan rock`a, Arap ezgilerinden usta işi doğaçlamalara kadar onlarca farklı rengi barındırıyor ve bu haliyle bu festivalin en orijinal konserlerinden biri olmaya aday.


ACT sanatçıları firmanın 20. yılını özel konserle kutlayacakAvrupa ve dünya cazının en önemli firmalarından ACT bu yıl 20. yılını kutlayan "20 Magic Years" isimli bir albüm yayınladı. Daha doğrusu özel bir konserde buluşan firmanın dünyaca ünlü sanatçıları tam 20 parçalık özel bir albüm yaratmış oldular. Bu konser sonradan farklı ülkelerde düzenlenen kutlama etkinliklerine dönüştü. Bizim Kalan Müzik`inde bu arada bu yıl 20. yılını kutladığını hatırlatalım. İşte bu kutlamanın bir ayağı da Akbank Caz Festivali`nde özel bir konserle gerçekleştirilecek ve gerçekten özel isimler katılacak. Kimler mi? İsveç’in caz dünyasına en önemli katkılarından biri olan trombon virtüözü ve vokalist Nils Landgren, postmodern cazın yenilikçi isimlerinden ECHO Jazz Ödülü sahibi Alman piyanist Michael Wollny, İskandinav müzik sahnesinin en saygın gitaristlerinden biri olan Johan Norberg, enstrümanı kontrbasın sınırlarını yeniden çizen İsveçli Lars Danielsson, göz kamaştırıcı bir diskografiye sahip Alman baterist Wolfgang Haffner, ipeksi ses rengi ve kusursuz yorumu ile dinleyicileri büyüleyen Danimarka’nın caz divası Cæcilie Norby, bariton saksafonun Fransa’dan çıkmış en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Céline Bonacina ve lirizm yüklü sololarıyla dinleyenleri kendine hayran bırakan Finlandiyalı trompetçi Verneri Pohjola’dan oluşan The ACT Jubilee Night, festival kapsamında 6 Ekim Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.


Lafın kısası 6 Ekim akşamı kimselere randevu vermeyin. Bu konser sadece ACT`in değil, aynı zamanda Avrupa cazının da gerçek bir kutsaması olacak ve iyi cazseverlerin de orada olması şart! Cazkolik olarak başka şart koşmayız ama bu şart :)


Eleni Karaindrou ile Theo Angelopoulos filmlerine unutulmaz bir yolculuk: Theo Angelopoulos AnısınaEleni Karaindrou ve Theo Angelopoulos isimlerinin bundan yıllar önce İstiklal Caddesi ve İstanbulun bilumum caddelerinden yayılan Bee Keeper filminin müziklerin çok daha öte isimler olduğunu anlamamız kısa sürmüştü. Çoğumuzun ilk flörtü böyle oldu belki ama bir çoğumuz da kısa süre içinde sanatçılarla ömür boyu sürecek gönül birlikteliğine başladı. Ama bu birlikteliğin bir ayağı kısa kaldı. Büyük sinema ustası Theo Angelopoulos`u hiç de haketmediği bir trafik kazası aramızdan aldı. Onun filmlerindeki sihirli müziğin bestecisi Karaindrou`nun konseri büyük sinema ustasının anısına.


Her biri ayrı bir başyapıt olarak değerlendirilen “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” gibi Theo Angelopoulos filmleri için bestelediği müziklerle dünya çapında bir hayran kitlesine sahip olan Eleni Karaindrou, bugüne kadar kaydettiği 20 civarında albüm ile önemli satış başarılarına da imza atmış bir isim. Akdeniz ve Balkanlar’ın yerel enstrümanları ile klasik Batı müziği enstrümanlarını birlikte kullanarak kendine has müzikal renkler yaratmayı başaran Eleni Karaindrou, ülkemizde de en çok sevilen yabancı sanatçılar arasında yer alıyor.


Ender Sakpınar yönetiminde 31 kişilik görkemli bir orkestra eşliğinde 7 Ekim Pazar günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan Eleni Karaindrou konseri, 24 Ocak 2012 günü hayatını kaybeden usta yönetmen Theo Angelopoulos’un anısına düzenleniyor. “Ulis`in Bakışı", "Ağlayan Çayır", "Leyleğin Geciken Adımı", "Sonsuzluk ve Bir Gün", "Puslu Manzaralar", "Kitera`ya Yolculuk” gibi filmlerin müziklerinden oluşan bir performans sunacak olan Eleni Karaindrou, festival tarihindeki unutulmaz konserlerden birine imza atacak.


Şimdilik 22. Akbank Caz Festivali isimleri böyle, daha önümüzde çok zaman var ve bizim de yazacak çok yazımız olacak.


Cazkolik.com / 02 Ağustos 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.