Günün Albümü: Jazzmatazz

Günün Albümü: Jazzmatazz

28 yıl önce bu günlerde caz-rap ve hip hop tarzlarını birleştiren öncü örneklerden biri olan GUDU'nun Jazzmatazz 'an experimental fusion of hip hop and jazz' adıyla adıyla yayınlanmıştı.

 

Müziğin tarzlar üzerinden tarif edilmemeye başlanmasının üzerinden uzun zaman geçti ve bunun öncüsü Afro Amerikalı müzisyenler oldu zira onlar müziklerini kendilerine has bir Afro Amerikan çizgi olarak tarif etmeye başladılar. Yani, 19. yüzyılın sonunda başladığını varsaydığımız müzikler ara dönemlerde farklı adlarla yoluna devam etti. Caz da bu zincirin en iri halkasıydı. Soul, RB, Funk, Hip Hop, Rap ve diğerleri de...

 

Jazzmatazz bu sürecin öncü albümlerinden biri oldu ve bugünlerde yayınlanmasının üzerinden 28 yıl geçmesi nedeniyle yeniden hatırlanıyor. Albümde, Donald Byrd gibi bir efsanenin yanında Branford Marsalis, Lonnie Liston Smith, Roy Ayers, Courtney Pine, Ronny Jordan gibi önde gelen isimler vardı.

 

Yaşasaydı bu yıl 60 yaşına basacak olan dönemin ünlü Hip Hop ve rap sanatçısı GURU -2010 yılında hayatını kaybetti- bu albümle bugünün Afro-Amerikan kökenli müziklerin önünü açan isimlerden biri olarak anılıyor ve biz de günün albümü ilan ediyoruz.

 

Cazkolik.com / 18 Mayıs 2021, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.