Günün Albümü: Enrico Pieranunzi Quintet "The Extra Something, Live at Village Vanguard"

Günün Albümü: Enrico Pieranunzi Quintet "The Extra Something, Live at Village Vanguard"

Enrico Pieranunzi’nin 1970’lerden beri kariyerinde 50’den fazla kaydı var. Bunların büyük kısmı CamJazz etiketiyle yayımlandı. Tartışmasız en önemli caz müzisyenlerinden biri olarak kabul gören İtalyan piyanist, etkisi nesilerdir devam eden caz mabedi Vanguard’da üçüncü kaydını gerçekleştirdi. Bu kayıtların ilki 2013 yılında Paul Motian ve Marc Jonhson ile ardından 2017 yılında Donny McCaslin, Scott Colley ve Clarence Penn ile birlikte çaldıkları akşamı kaydetmiş oldukları kayıtlardır. Yine CamJazz etiketiyle yayımlanan The Extra Something albümünde Ermanno Basso prodüktörülüğünde, James Farber’ın Ocak 2016 da gerçekleştirdiği kayıtta ekibe önceki albümlerdeki formatlara bir enstrüman daha ekleniyor. Bu ekleniş marifetiyle sesin ve etkinin şiddetini bir seviye daha arttırıyor. Bu sefer sahnede kendisine Seamus Blake ve Diego Urcola iki güçlü isim nefeslilerdeki etkili icralarıyla eşlik ederken, Ben Street ve Adam Cruz ile beşi de birbirinde güçlü bir ses şiddetine ulaşıyorlar.

 

Albümü satın aldığınızda okuyacağınız albüm tanıtım notlarında İskoç yazar Brian Morton, daha önce Pieranunzi’nin müziğiyle tanışmamış bir yazar arkadaşından yola çıkarak İtalyan piyanistin müzikal kimliğini sorguluyor. Buradan kendime pay çıkartarak Pieranunzi koleksiyonumda geriye doğru bir yolculuğa çıktım. Örneğin Joey Baron ve Marc Johnson ile kaydettikleri “Live in Japan” kaydına uğradığımda biraz melankolik ve içe dönük bir kayıt olduğunu düşündüm. Ama yakında dönemde yayımlanacak olan The Extra Something albümünde extra bir enerji ivmesi yakaladıklarını düşünüyorum. Bana göre Pieranunzi hiç bir albümde tansiyonu, otantikliği ve kaliteyi ıskalamayan usta bir avcı. Hiçbir boş atışı yok. The Extra Something albümü “The Real You” balladı dışında enerjinin bir saniye bile düşmediği tatmin garantili bir albüm. Bu albümle beraber bir prospektüs verilmiş olsa “Dikkat aşırı etkilidir. Aynı gün sadece bir dozdan fazlasını almaktan kaçının. Bu müziğin ruhunuzu güçlendirmesine izin verin.” diye yazarlardı.

 

Dinlemek için.

 


 

Enrico Pieranunzi has more than 50 recordings in his career since the 1970s. Most of them were released by the CamJazz label. As an Italian pianist, who is considered undoubtely one of the most important jazz musicians, has made his third recording at the jazz temple Vanguard, whose reputation has been going on for generations. The first of these recordings was the evening he played with Paul Motian and Marc Johnson in 2013, followed by the recording with Donny McCaslin, Scott Colley and Clarence Penn in 2017. In The Extra Something album another instrument is added to the format  if you compare with the previous albums. Recorded by James Farber in January 2016, produced by Ermanno Basso Also released via CamJazz label. With this addition, it increases the intensity of the sound and effect higher level. This time, Seamus Blake and Diego Urcola are accompanying him on stage with their two strong horn sections, while Ben Street and Adam Cruz all reach a strong sound intensity.

 

In the album liner notes, that you will read when you buy the album, Scottish writer Brian Morton questions the musical identity of the Italian pianist, based on a conversation with a writer friend who has not met Pieranunzi's music before.

 

Then i checked my knowledge about Pieranunzi. I went on a journey back in my Pieranunzi albums collection. For example, when I listen to “Live in Japan” with Joey Baron and Marc Johnson, I thought it was a bit melancholic and introverted. But I think they got an extra energy boost in The Extra Something album, probably the highest possible level. In my opinion, Pieranunzi is a master hunter who never misses the tension, authenticity and quality in any of his album. No missing shots. Except for the ballad called "The Real You", The Extra Something album is a satisfying album where the energy doesn't drop for a single moment. If a prospectus was given with this album, probably they wrote this “Attention this one is too effective. Avoid taking more than just one dose per day. Let this music strengthen your soul”.

 

Listen

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 03 Haziran 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.