Günün Müzisyeni: TCB The Montreux Jazz Label

Günün Müzisyeni: TCB The Montreux Jazz Label

Bugün, günün müzisyeni bir kişi değil bir firma, The Montreux Jazz Label olarak da bilinen TCB Jazz Label 1994 yılından bu yana İsviçre radyosunun caz konserleri kayıtlarını yayınlamasıyla tanınıyor. 2. Dünya Savaşı sonrası caz müziğin Avrupada yaygınlaşmasıyla düzenlenen konser sayısı da paralel olarak artış gösterdi. Zaman içinde Avrupa çapında böylesi konserlerin kayıtları farklı ülkelerin firmalarından yayınlanmaya başlandı. Benzeri konser albümleri serilerini mesela NDR gibi firmalardan da sıklıkla takp ediyoruz.

* * *

TCB caz davulcusu Peter Schmidlin tarafından kuruldu. Geçen yıl ölen Schmidlin aynı zamanda Swiss Radio orkestrasının da davulcusuydu. Peter`ın ölmesinin ardından işin başına geçen karısı Frei müzik şirketini ve yayınları aynı sadakat ve kararlılıkla sürdüreceğini basına açıkladı. Bugün, bu köşenin konuğu olmasının sebebiyse firmanın serinin 42. albümü "Swiss Radio Jazz Series 42: Dave Brubeck Quartet, Zurich 1964" kaydının yayınlanmasıdır. Bu köşede diğer albümlere yer vermek çok uzun olacağından başyka zaman özel habere dönüştürüp detayları orada vermek iyi olacak ama çok kısa bahsetmek gerekirse seri ilk olarak Quincy Jones Big Band`in 27 Haziran 1960 tarihli konser kaydıyla başladı. Bugün en az 42 albümün yayınlandığını biliyoruz ve dahası gelecek. İsviçre radyosu mühendislerinin kayıtlar üzerindeki titiz temizlik ve aktarım çalışmaları sonrası özel arşive dönüştürerek satışa çıkarması caz tarihi adına çok önemli bir yayıncılık anlamına geliyor.

* * *

Köşenin bannerına yayınlanan son albümün kapağını aldık ama yayına girdiğimiz müzikler serinin ilk albümüne ait, yukarda adı geçen Quincy Jones Big Band yani. Brubeck kaydı henüz çok yeni, ne videosu var ne de digital platformlarda yayına girmiş ama böyle bir seriyi tanımak bakımından serinin ilk albümü önemli.

Cazkolik.com / 19 Aralık 2016, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.