Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı...

Hacettepe Üniversitesi’nde ’Caz Anasanat Dalı’ açıldı...

Bir süredir hazırlık çalışmalarını sürdürdüğünü bildiğimiz Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat Dalı açılışını yaptı. Bu konuda Cazkolik olarak bölümün başına getirilen sevgili arkadaşımız Emre Kartarı ile Tunçel Gülsoy’un programında hem bir radyo programı kaydetme hem de bölümün tüm detaylarını öğrenebileceğimiz bir söyleşi yapma hazırlıklarımız var. En kısa sürede bu konuyu Cazkolik’te tüm detayları ile öğrenebilir, okuyabilir, dinleyebilirsiniz.

 

Basında da bu konuda -bizce yeterince değilse de- haberler yayınlandı, yaptığımız derlemede en iyi haberin Hürriyet’in Ankara bürosu tarafından yapıldığını belirtelim. Zaten biz de haberin tüm metnini sizler için aşağıya aktardık ama daha geniş ve bizzat kurucusunun ağzından her şeyi öğrenmek için birlikte yapacağımız programı mutlaka takip edin.

 

Hürriyet Ankara bürosundan Aysel Alp tarafından yapılan haber aynen aşağıdaki gibi.

 


 

 

Türkiye’nin ilk caz okulu açılıyor. Okula 10 öğrenci alınacak

 

 

Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Ankara Konservatuarı bünyesinde ‘caz anasanat’ dalı kuruluyor. Sadece 10 öğrencinin kabul edileceği bölümde, Amerika’dan ünlü caz eğitmenleri ders verecek. Bölümün başına ise dünyaca ünlü caz davulcusu olan 34 yaşındaki Emre Kartarı getirildi.

 

Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Selçuk Geçim ile Konservatuar Müdürü Prof. Erol Belgin’in girişimleriyle kurulan Caz Anasanat Dalına Amerikan Büyükelçiliği büyük destek verdi.

 

Caz Anasanat dalının başına 34 yaşındaki genç cazcı Emre Kartarı getirildi. Ankara doğumlu olmasına karşın 10 yaşından itibaren Amerika’da yaşayan Kartarı, geçen yıl İstanbul’a yerleşmiş. Ancak 7 ayın sonunda Amerika’ya dönmeye karar vermiş. Türkiye’nin ilk caz sanat dalının başına geçmesi teklifi edilince 3 ay önce Ankara’ya yerleşmiş.


 

Amerika’dan hocalar

 

 

Emre Kartarı, Caz eğitimi vermek üzere Amerika’dan iki öğretim üyesi geleceğini belirtti. Bunlardan birinin Virginia Commonwealth Üniversitesi caz bölümünün kurucusu George Gailes olduğunu müjdelerken, ileri düzeyde saksafon ve piyano çaldığına vurgu yaptı.

 

İkinci isim ise Amerikalı olmasına karşın Viyana’da öğretmenlik yapan ve caz müziğin dünyaca ünlü yorumcularından Dena DeRose. Kartarı, bu iki ismin ilk dönem tam zamanlı eğitim vereceklerini söyledi. Ücretlerinin ise Amerikan Büyükelçiliği tarafından karşılanacağını ifade etti.

 

Kartarı, 10 yıldır İstanbul’da yaşayan ancak artık Amerika’ya dönmeyi düşünen ünlü caz gitaristi ve eğitimcisi Donavan Mixon’u da kadroya katmak için çalıştıklarını belirtti.

 


 

10 öğrenci alınacak

 

 

Caz Anasanat Dalına YÖK’ün belirlediği çerçevede 10 öğrenci alınacak. Öğrenciler Ağustos sonunda yapılacak ‘yetenek’ sınavıyla seçilecek. Sınavla ilgili geniş bilgi bölümün internet stresinde duyurulacak. Caz eğitimi süresi 1 yılı müzik hazırlık olmak üzere 5 yıl olacak.

 

 

1 Nisan galası

 

 

Yarın yapılacak gala ile tanıtılacak bölümün açılışına Amerika Türk Koalisyonu Başkanı G.Lincoln McCurdy, ABD Büyükelçisi James Jeffry ile çok sayıda davetli katılacak. Açılışta Melis Sökmen Dörtlüsü de bir konser verecek."

 

Cazkolik.com / 08 Nisan 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.