Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor.

Harlem`in müthiş dans ve müzikleriyle ünlü show grubu Harlem Swing, Tim Show Center`a geliyor.

Fats Waller`ın adının geçtiği bir showdam söz edip de müziğin çalmamak olmaz. Dinlediğiniz müzik Fats Waller`ın ünlü Carolina Shout`tur.


İstanbul`un gösteri dünyasının ünlü ithal ve büyük showlarıyla tanıdığımız Maslak Tim Show Center her yıl bir kaç büyük projeyi sahnesinde izleyicilerle buluşturmasıyla tanınıyor. Bunların çoğu büyük emeklerle hazırlanan ve dünyanın her yerinde büyük ilgi gören, bir çok ülkede sahlenenen gösteriler. Tim Show Center`dan bir çok show gelip geçti ama bu kez cazseverlerin de ilgisini çekecek özel bir gösteri geliyor.

Harlem Swing İstanbul`a geliyor...

Amerika tarihinin en başarılı müzikallerinden Harlem Swing, 14-16 Ekim`de dört gösteri İçin TİM Maslak Show Center`da!

Broadway`in en büyük hitlerinden biri olan ve bir sezon içinde bir müzikalin kazanabileceği tüm ödülleri toplayarak, sahnelendiği her yerde seyirciyi Harlem Rönesansı’nın enerjik coşkusuyla avucunun içine alan Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’), 2011-2012 sezonunu kapsayacak yeni bir dünya turu ile sahnelere geri dönüyor.??

Besteleri ölümsüz Fats Waller’a ait olan müzikalin orijinal yaratıcı ekibinden olan Richard E. Maltby, Jr. (yönetmen) ve Arthur Faria (koreograf) Istanbul’da TİM Show Center’da başlayıp Paris (Folies Bergères), Münih, Stokholm, Barselona, Londra, Atina ve Budapeşte gibi şehirlerde devam edecek gösterinin yapımcılığını ise Mel? Howard üstleniyor.

??Amerika tarihinin efsanevi caz bestecisi ve piyanisti Fats Waller`ın müzikleri eşliğinde sergilenen ve “kükreyen” 1920`lerin Harlem`inde bir caz kulübünde geçen Harlem Swing (Ain’t Misbehavin’)’de iki erkek ve üç kadın sanatçı sahnede flört ediyor, şarkı söylüyor ve güneşin ilk ışıkları doğana dek dans ediyor. 7 müzisyenden oluşan caz orkestrasının eşliğinde efsanevi caz piyanisti adeta sahnede yeniden canlanıyor. Broadway tarihinin en başarılı müzikali olan ve şimdiye kadar sadece Broadway`de 1600 kez sergilenen gösteri, seyircileri Harlem Rönesansı`nda, Afro Amerikan ırkının acı tatlı olaylarla dolu yaşantısına götürüyor.

??İri yarı yapısından dolayı “şişman” lakabıyla anılan Fats Waller, Harlem`in en iyi bestecisi, piyanisti ve komedyeniydi. Genç yaşta hayatını kaybeden sanatçının yaratıcılık ve zekasını çılgınlık ve bilgelikle birleştirerek yaptığı müzik günümüzde de tüm dinleyenleri şaşırtmaya devam ediyor. Müzik tarihindeki önemi ve etkisi en büyük caz müzisyenleri tarafından da onaylan Waller’ın önderliğindeki siyahi caz, sadece 1940`lar ve 1950’lilerde evrim geçiren caz müziğini değil, Rock`n Roll, Rythm n’ Blues hatta beyazların country müziğini de etkiledi.

Cazkolik.com / 05 Ekim 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.