Bir tür yeraltı cazı

Bir tür yeraltı cazı

Cazkolik yazarları arkadaşlarımız Leyla Diana ve Nazlı Toprak'ın 21 Nisan gecesi Kadıköy Karga Art'taki konsere dair izlenimlerini aşağıda okuyabilirsiniz.

 


 

 

Selen Gülün, Şevket Akıncı ve Nihal Saruhanlı'nın Karga Art performanslarının ardından

 

 

Kadıköy Karga Art’ta ana akım sınırları dışında, deneysel, looper ve efektlerle zengin, usta müzisyenlerden iyi bir performans izledik 21 Nisan Perşembe akşamı.

 

Selen Gülün 2 ayrı pedallı iki ayrı mikrofonlu synthesizer’da ve vokalde, Nihal Saruhanlı davullarda, Şevket Akıncı gitarda ve önceden hazırladığı efektleri akışta kullanmasıyla iki saat boyunca etkileyici bir doğaçlama performans gerçekleştirdiler.

 

Selen’in “içimizden gelenleri çalacağız” dediği akşamda, davul yanında synth drums ile yaptığı doğaçlama performansı ile dikkat çeken Nihal Saruhanlı da “iki usta müzisyen ile aynı sahneyi paylaşabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum” dedi.

 

“Doğaçlama müziğe açık ya da açılmak isteyen tüm kulakları bekliyoruz” demişti sanatçılar, gerçekten de, izleyenleri içine çeken, akışta kalarak müzik yaptıkları sıra dışı bir akşamı oldu. Bu gibi deneysel performanslara sahne açan Kadıköy Karga Art’a da teşekkürler.

 

Nazlı Toprak

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2023, Cumartesi

 

 


 

Selen Gülün’ün 21 Nisan 2022 akşamı Karga Art’ta vereceği konser için 'karşının çocukları olarak içimizden gelenleri çalacağız' paylaşımına cevaben, ben de‚ 'buranın çocukları olarak içinizden geçenleri dinlemekten çok mutlu oldum‘ demek istiyorum öncelikle.

 

Her üç müzisyen dostumu da, gerek kendi çalışmaları, gerek farklı projelerde buluştukları vakit ortaya çıkan performanslarını ve özgün yaklaşımlarını beğendiğimi belirtmek istiyorum.

 

Son zamanlarda Nihal Saruhanlı’nın cazın öteki tarafına meyletmesi ('Öteki Caz’a atıfta bulunayım) ve Şevket Akıncı ile yaptıkları çalışmalarda bir tamamlanmaya doğru gidişi görmek mümkün.

 

21 Nisan akşamki konseri bu üçlünün bir araya gelişiyle sahnede müziğin altını üstüne getirecek güzel sürprizlerin olacağı kesindi.

 

Klasik bir caz triosunun caz standartları çalacağını mı düşündünüz?

 

 

Hayır sürpriz bu değildi tabi...

 

Sürpriz, onların çalmaya başladıkları ile bizim dinleyeceklerimiz arasındaki bağda olacak olanlar idi.

 

Şevket Akıncı’nın kendine has 'loop'ları vermesiyle başlayan konserde Selen Gülün’ü piyano başında görmeye alışkın olanlara sürpriz olarak, elektroniğin ağır bastığı sinti iki pedal ve vokalli performans gösterdi.

 

Kullanılan efektler dinleyeni hayal alemine sürüklüyordu. Bir ara helikopterlerin istilasına uğradığımızı hayal ettim, sanki bir üst güç iyi müziklerin çalınmasına öfkelenerek hepimizi alıp götürecekmiş hissiydi adeta.

 

Nihal Saruhanlı’da davulun yanı sıra zaman zaman synt drums (nord stage) kullanarak farklı efektler ortaya koydu. Akışın kendiliğinden belirlendiği gecede Selen Gülün’ün üç parçası çalındı; 'Kapı', 'Yakei No Haiku' ve son seslendirilen 'Kırmızı Şapka'.

 

 

Şevket Akıncı'nın sololarını es geçmek olmaz, zira, konserde esaslı sololar dinlemek alınacak en büyük hazlardandır, en azından benim için öyle.

 

Konserde merak ve heyecanla bir sonraki adımı beklerken bir baktık iki saat geçip gitmiş bile.

 

Son parçaya geçerken Selen Gülün’ün 'biz aslında nota da okuyabiliyoruz‘ demesi böyle bir konsere cuk oturmuştu.

 

Final hakkında yazarken final parçasının coşkusunu da vurgulamam gerek...

 

'Kırmızı Şapka' ile başlayıp Ornette Coleman'ın 'Lonely Woman'ına bağlandı olay ve o davulların güçlü haykırışları içimizi titreterek noktalandı.

 

'İyi ki geldik' dediğimiz 21 Nisan Karga Art konseri için müzisyen dostlarıma teşekkür ediyoruz ve onları 'bu yakada’ daha sık izlemeyi istiyoruz.

 

Fotoğraflar ve Yazı: Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.